Справа № 163/1003/17
Провадження №3/163/642/17
13 квітня 2017 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л., за участі представника Волинської митниці ДФС ОСОБА_1, розглянувши, направлені Волинською митницею ДФС, матеріали справи за протоколом №0670/205080000/17 про притягнення до відповідальності за ст.ст. 471, 472 МК України
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки ОСОБА_3 Білорусь, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2 Білорусь, прибиральниці ЖПК 12, РНОКПП 4141276С054РВ2, паспорт громадянки ОСОБА_3 Білорусь серії АВ №2651645, виданий 16.01.2013 року, органом Ministry of Internal Affairs, -
ОСОБА_2 02.03.2017 року приблизно о 21 год. 25 хв., слідуючи з ОСОБА_3 Білорусь в Україну через митний пост «Доманове» Волинської митниці ДФС, в якості водія автомобіля марки «Volkswagen Passat», реєстраційний номерний знак 5562ВС-1, порушила порядок проходження митного контролю в зоні спрощеного митного контролю «зелений коридор», переміщуючи в зазначеному автомобілі, без ознак приховування, цигарки без марок акцизного податку України - марки «Minsk» в кількості 480 пачок, вартістю 7776,00 грн., які, у відповідності до ст.376 та ч.1 ст.378 МК України, обмежені до ввезення на митну територію України у такій кількості, чим вчинила правопорушення, передбачене ст.471 МК України.
Крім цього, ОСОБА_2 ставиться у вину те, що вона, при тих же обставинах, не задекларувала за встановленою формою вказаний товар, використавши всупереч вимог ст.ст.366, 374 МК України смугу руху “зелений коридор”, як форму декларування, шляхом вчинення дій, чим вчинила правопорушення, передбачене ст. 472 МК України.
ОСОБА_2 на розгляд справи в суд не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила, хоча при складанні протоколу про порушення митних правил Волинською митницею ДФС належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи в суді.
Представник Волинської митниці ДФС під час розгляду протоколу в суді висловив позицію про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні порушень митних правил, передбачених ст.ст.471, 472 МК України, та, на підставі ч.2 ст.36 КУпАП, просив накласти на останню стягнення в межах санкції ст.472 МК України, стягнути витрати митниці за зберігання товару та судовий збір.
Заслухавши думку представника митниці та дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, об'єктивно доводиться зібраними у справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил №0670/205080000/17 від 03.03.2017 року та фото-таблицями до протоколу (а.с.1-4, 7-9); контрольним талоном для проходження по «зеленому коридору» від 02.03.2017 року (а.с.5); актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №205060/2017/000030 від 02.03.2017 року, у якому зафіксовано факт переміщення в автомобілі марки «Volkswagen Passat», р.н.з. 5562ВС-1, цигарок без марок акцизного податку України марки «Minsk» в кількості 480 пачок, які знаходились на задньому пасажирському сидінні автомобіля, без ознак приховування (а.с.6); письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 02.03.2017 року, у яких остання вказала, що цигарки переміщувала через митний кордон України на прохання одного чоловіка за винагороду, при цьому не була обізнана із встановленими обмеженнями на переміщення через митний кордон України цигарок (а.с.10); службовою запискою державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС ОСОБА_4 (а.с.17); висновком Управління товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС №142005901-0560 від 23.03.2017 року, згідно якого загальна вартість вилучених у ОСОБА_2 цигарок, станом на дату оцінки, становить 7776,00 грн., за умови, що склад даних цигарок відповідає маркуванню та відповідній нормативній документації (а.с.24-26).
Частиною 2 статті 376 МК України визначено, що громадяни, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити тютюнові вироби на митну територію України в ручній поклажі або супроводжуваному багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування у таких кількостях із розрахунку на одну особу: 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів.
Виходячи із зазначеної норми, обов'язковому письмовому декларуванню підлягають цигарки, в разі їх ввезення на митну територію України понад встановлену кількість.
Протоколом про порушення митних правил стверджено, що цигарки в межах вищевказаної норми, органом доходів і зборів не затримувались.
Таким чином, з наведено слід дійти висновку, що ОСОБА_2 своїми діями порушила порядок проходження митного контролю в зоні спрощеного митного контролю «зелений коридор» шляхом переміщення на митну територію України понад норму, обмеженого до переміщення, товару - цигарок, тобто вчинила правопорушення, передбачене ст. 471 МК України.
Щодо кваліфікації дій ОСОБА_2 за ст.472 МК України, суд дійшов наступного висновку.
У відповідності до вимог ст. 472 МК України адміністративним правопорушенням є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Однак, зміст складеного відносно ОСОБА_2 протоколу про порушення митних правил не відповідає диспозиції вищевказаної норми, оскільки у ньому не сформульовано звинувачення за ст.472 МК України, відповідно й не розкрито об'єктивної сторони даного правопорушення.
Посадовою особою митниці використано формальний підхід та зроблені формальні висновки щодо наявності в діях ОСОБА_2 такого правопорушення, які не ґрунтуються на належних та допустимих доказах. При цьому, такі висновки органу доходів і зборів викладені лише у протоколі про порушення митних правил, з якого неможливо зрозуміти у чому полягає вчинення останньою правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, якими її діями воно вчинене і чим це підтверджується.
За змістом ч.6 ст.366 МК України, громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Аналіз статей 257, 366 МК України та диспозиції статті 472 МК України вказує на те, що за ст.472 МК України кваліфікуються діяння осіб, які переміщуються через митний кордон України смугою митного контролю «червоний коридор» і допустили зазначене у диспозиції цієї статті Митного кодексу України порушення митних правил.
Натомість, матеріалами справи стверджено, що ОСОБА_2 через митний кордон України смугою митного контролю «червоний коридор» не слідувала, її не перетинала та митна декларація за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року №431, для письмового декларування їй не надавалась.
Саме ж по собі переміщення обмеженого до ввезення на митну територію України товару смугою митного контролю «зелений коридор», в силу ст.257 МК України, не може утворювати складу даного правопорушення.
Таким чином, з огляду на викладене та враховуючи, що ОСОБА_2 допустила порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що повністю охоплюється диспозицією ст.471 МК України, тому такі її дії додаткової кваліфікації за ст.472 МК України не потребують.
Відповідно до правил п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Відтак, встановлені обставини дають підстави для закриття провадження у справі відносно ОСОБА_2 на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
При накладенні стягнення на ОСОБА_2 за ст.471 МК України, суд враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу винної, зокрема те, що вона вперше притягується до відповідальності за порушення митних правил, ступінь її вини у вчиненому, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують її відповідальність, і вважає, що відносно останньої слід застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією цигарок, як таких, що обмежені до ввезення на митну територію України.
Відповідно до вимог ст.520 МК України та Наказу Міністерства фінансів України №731 від 15.06.2012 року з ОСОБА_2 підлягають стягненню витрати митниці за зберігання цигарок протягом 32 діб, починаючи з 11 дня зберігання за курсом НБУ на дату розгляду справи (100€ = 2850,1649 грн.), а також судовий збір згідно з п.5 ч.2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”.
Керуючись ст.ст. 522, 527, 528 МК України, п.1 ст.247 КУпАП , п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», на підставі ст.ст. 471, 472 МК України, суддя, -
ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, і накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень з конфіскацією в дохід держави цигарок без марок акцизного податку України - марки «Minsk» в кількості 480 пачок, вартістю 7776,00 грн., вилучених згідно протоколу та опису затриманих предметів №0670/205080000/17 від 03.03.2017 року.
Вилучені згідно протоколу та опису затриманих предметів №0670/205080000/17 від 03.03.2017 року у ОСОБА_2 кошти в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень, які прийняті 06.03.2017 року бухгалтерією Волинської митниці ДФС, згідно квитанції до прибуткового касового ордера за №13, звернути в рахунок виконання накладеного на ОСОБА_2 стягнення у виді штрафу на рахунок 31115106705262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, одержувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу «адміністративні штрафи у справі про порушення митних правил»).
Провадження у справі відносно ОСОБА_2 за ст.472 МК України закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу даного адміністративного правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь Волинської митниці ДФС 91 (дев'яносто одну) гривню 21 копійку витрат по справі за зберігання цигарок на розрахунковий рахунок №31252240189069 в ГУ ДКСУ у м. Київ (МФО 820172, код ЄДРПОУ 39472698, призначення платежу “відшкодування витрат за зберігання товарів і транспортних засобів на складах митного органу”).
Стягнути з ОСОБА_2 в користь держави 320 (триста двадцять) гривень судового збору на рахунок 31214206700262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, отримувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 22030001).
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд Волинської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області ОСОБА_5