Ухвала від 11.04.2017 по справі 343/2133/16-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

К/800/11371/17

11 квітня 2017 року м. Київ

Суддя Вищого адміністративного суду України Донець О.Є., перевіривши касаційну скаргу Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 03 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Долинського районного суду Івано-Франківської області з позовом до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просила: визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області; зобов'язати Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної її пенсії за віком як державному службовцю починаючи з 13 листопада 2012 року з розрахунку 80 % від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , в тому числі посадового окладу в сумі 1398 грн., надбавки за ранг в сумі 70 грн., надбавки за вислугу років (20 %) в сумі 293,6 грн., середньомісячного розміру премії щомісячної в сумі 280,72 грн., середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 442,4 грн., середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 51,76 грн., середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 105,79 грн., середньомісячного розміру одноразової премії в сумі 5,84 грн., середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в сумі 146,14 грн. та середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) в сумі 30,69 грн. з проведенням згідно Закону України «Про проведення індексації» без зміни базового місяця для проведення індексації, визначеного при призначенні мені пенсії як державному службовцю.

Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 03 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року, адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області. Зобов'язано Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком як державному службовцю починаючи з 18 травня 2016 року з розрахунку 80 % від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , в тому числі посадового окладу в сумі 1398,00 грн., надбавки за ранг в сумі 70,00 грн., надбавки за вислугу років (20 %) в сумі 293,6 грн., середньомісячного розміру премії щомісячної в сумі 280,72 грн., середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 442,4 грн., середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 51,76 грн., середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 105,79грн, середньомісячного розміру одноразової премії в сумі 5,84 грн., середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в сумі 146,14 грн. та середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) в сумі 30,69 грн. з проведенням індексації згідно Закону України «Про проведення індексації» без зміни базового місяця для проведення індексації, визначеного при призначенні ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю.

У касаційній скарзі Долинське об'єднане управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.

Пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті -пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).

Судом встановлено, що з 13 листопада 2012 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Долинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отриму пенсію за віком на підставі Закону України "Про державну службу".

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з проханням повідомити з урахуванням яких виплат та за який період їй здійснено розрахунок та нарахування пенсії й у випадку неврахування при розрахунку та призначенні їй пенсії всіх виплат провести перерахунок призначеної їй пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески. Одночасно просила провести перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням заробітної плати працюючим в органах місцевого самоврядування державним службовцям.

Листом від 06 жовтня 2016 року №110/Т-13 Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовило позивачці в проведенні такого перерахунку.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обо'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Згідно із частинами 6, 7 статті 33 вказаного Закону, державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 статті 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів " з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначаються Законом України від 16.12.1993 року № 3722-Х11 "Про державну службу" (з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон №3723-XII).

Статтею 37 Закон №3723-XII, урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців, відповідно до якої (у редакції, на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до положень статті 37-1 Закону №3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно статті 37-1 Закону №3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, тобто 19.09.2016 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постанови КМ України від 31.05.2000 року за № 865 " Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій " (далі - Постанова № 865).

У відповідності до п. 4 даної Постанови № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась, виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 вказаної Постанови № 865 перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби Постановою КМ України від 09.12.2015 року № 1013 до Постанови КМ України № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме: виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Таким чином, зазначеною Постановою № 865 на час (дії Постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року за №1013 " Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно--правових актів " на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (19.09.2016 р.) не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону № 3723-XII також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Частиною 1 статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року №1-рп99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що виплачені позивачці матеріальна допомога, заробітна плата за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), доплата за інтенсивність та одноразові премії, входять до системи оплати праці державного службовця, оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Дана правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14).

Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.

Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 03 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.

Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Суддя О.Є. Донець