К/800/11362/17
11 квітня 2017 року м. Київ
Суддя Вищого адміністративного суду України Донець О.Є., перевіривши касаційну скаргу Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
У січні 2017 року позивач звернувся до Христинівського районного суду Черкаської області з позовом до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Христинівського районного суду Черкаської області від 26 січня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Відмову Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 21 грудня 2016 року в проведенні перерахунку призначеної 16 квітня 2014 року пенсії по інвалідності як державному службовцю з заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати визнано протиправною. Зобов'язано Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області перерахувати позивачу пенсію по інвалідності як державному службовцю із заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати у розмірі 80% місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до виплати суми пенсії, починаючи з 07 травня 2016 року по день проведення перерахунку на виконання рішення суду. В частині перерахування сум пенсії з 01 травня 2014 року відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2017 року апеляційну скаргу Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області було задоволено частково. Постанову Христинівського районного суду Черкаської області від 26 січня 2017 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Позовні вимоги за період з 01 травня 2014 року по 15 липня 2016 року залишено без розгляду. Визнано протиправною відмову Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 21 грудня 2016 року в проведенні ОСОБА_1 перерахунку призначеної 16 квітня 2014 року пенсії по інвалідності як державному службовцю з заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати. Зобов'язаго Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від заробітної плати, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії, із включенням до складу заробітної плати додатково інших виплат - матеріальної допомоги та сум індексації заробітної плати - зазначених у довідці від 06 грудня 2016 року № 449/01-20, виданої Монастирищенською районною радою, починаючи з 01 грудня 2016 року з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської обл., не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.
Пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті -пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обо'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), ;з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно із статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 06 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№№ 21-430а11,21-97а13, 21-125а13,21-350а13, 21-134а14).
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога та індексація включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя О.Є. Донець