Ухвала від 11.04.2017 по справі 727/10348/16-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 727/10348/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова О.Г.

Суддя-доповідач: Залімський І. Г.

11 квітня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Смілянця Е. С. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 19 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 19.01.2017р. позов задоволено.

Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Оскільки рішення суду першої інстанції, у відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, прийняте у порядку скороченого провадження, то за правилами п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, віднесений до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

05.08.2016 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в м. Хмельницькому з заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте, відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки позивачем не надано документів на підтвердження участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив зобов'язати відповідача призначити йому пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали:

- у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.

- у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям проводиться відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” і цього Закону.

За змістом ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно з п.п. "ґ" п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Встановлено, що позивач в 1987 році, як військовозобов'язаний запасу, виконував завдання по ліквідації аварії на ЧАЕС у складі в/ч № 43187 в 30 км. зоні з 24.05.1987 по 19.08.1987 року, у зв'язку з чим видано відповідне посвідчення. Дана обставина підтверджується також: довідкою виданою позивачу Ленінським (Шевченківським) РВК м. Чернівці про те, що він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30 км. зоні (зона відчуження) з 24 травня 1987 р. по 19 серпня 1987р.; довідкою виданою Чернівецьким АТП 17727 про те, що останній в період з 24 травня 1987р. по 19 серпня 1987р. знаходився у відрядженні по ліквідації аварії на ЧАЕС; архівною довідкою МО України від 4 січня 2001р. №51/1/87 про те, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 24.05.1987р (наказ №143) по 19.08.1987р. (наказ №59) отримав дозу опромінення - 9 (дев'ять),520 БЕР.; копіями відомостей нарахування позивачу заробітної плати за період перебування у відрядження на ЧАЕС, за місцем роботи ВАТ «Денисівка»; подякою виданою позивачу 19 серпня 1987р. командиром в/ч за участь у ліквідації аварії на ЧАЕС; військовим квитком з відміткою про участь у ліквідації аварії на ЧАЕС; довідкою виданою міським військовим комісаріатом №4/434 про те, що позивач у 1987 році терміном 88 днів проходив учбові збори у складі в/ч 43187 та з 22.05.1987р по 21.08.1987р. приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. За таких обставин позивач має право на отримання пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років з 05 серпня 2016 року.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем виконано усі вимоги для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, тому відмова відповідача є протиправною.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 198 та статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 19 січня 2017 року - без змін.

Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Смілянець Е. С. Сушко О.О.