15 грудня 2016 р. Справа № 804/6434/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді ОСОБА_1,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Казенного підприємства «Південукргеологія» про стягнення заборгованості в сумі 168305,70 грн., -
30 вересня 2016 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Казенного підприємства «Південукргеологія» про стягнення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб в сумі 168305,70 грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що Казенне підприємство «Південукргеологія» має податковий борг із самостійно визначеного грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб, який виник у зв'язку із несплатою грошових зобов'язань, а саме:
- податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_1 від 19.02.2015 термін сплати 30.01.2016 в сумі 14352,70 грн.;
- податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_2 від 19.02.2016 термін сплати 01.03.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_2 від 19.02.2016 термін сплати 30.03.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_2 від 19.02.2016 термін сплати 30.04.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_2 від 19.02.2016 термін сплати 30.05.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_2 від 19.02.2016 термін сплати 30.06.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_2 від 19.02.2016 термін сплати 30.07.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- податковий розрахунок земельного податку № НОМЕР_2 від 19.02.2016 термін сплати 30.08.2016 в сумі 21993,30 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 відкрито провадження по справі № 804/6434/16 та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 15 грудня 2016 року.
У судове засідання 15 грудня 2016 року представники позивача та відповідача не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами.
Представник позивача надав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що Казенне підприємство «Південукргеологія» (ЄДРПОУ 01432150), знаходиться за основним місцем на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та на теперішній час є боржником перед бюджетом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п. 36.1., п.п. 36.2. ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Пунктами 54.1, 54.5, ст. 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
У відповідності до положень ст. 285 ПК України, базовий податковий (звітний) рік починається з 1 січня та закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку з набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
За правилами п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом із нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативно - грошової оцінки землі.
Згідно з п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 56.11 статті 56 ПК України встановлено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, а сума, самостійно визначена платником податків у податковій декларації, є узгодженою з дня подання такої податкової декларації.
Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, Казенне підприємство «Південукргеологія» має податковий борг із земельного податку в сумі 168305,70 грн., який виник внаслідок несплати відповідачем самостійно визначених грошових зобов'язань із земельного податку, що має наступну структуру:
- узгоджене грошове зобов'язання по розрахунку земельного податку №9018841919 від 19.02.2015 термін сплати 30.01.2016 в сумі 14352,60 грн.;
- узгоджене грошове зобов'язання по розрахунку земельного податку №9021041768 від 19.02.2016 термін сплати 01.03.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- узгоджене грошове зобов'язання по розрахунку земельного податку №9021041768 від 19.02.2016 термін сплати 30.03.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- узгоджене грошове зобов'язання по розрахунку земельного податку №9021041768 від 19.02.2016 термін сплати 30.04.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- узгоджене грошове зобов'язання по розрахунку земельного податку №9021041768 від 19.02.2016 термін сплати 30.05.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- узгоджене грошове зобов'язання по розрахунку земельного податку №9021041768 від 19.02.2016 термін сплати 30.06.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- узгоджене грошове зобов'язання по розрахунку земельного податку №9021041768 від 19.02.2016 термін сплати 30.07.2016 в сумі 21993,30 грн.;
- узгоджене грошове зобов'язання по розрахунку земельного податку №9021041768 від 19.02.2016 термін сплати 30.08.2016 в сумі 21993,30 грн.
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідачем не сплачені узгоджені податкові зобов'язання в необхідних розмірах у встановлений законом термін.
Таким чином, сума грошового зобов'язання Казенного підприємства «Південукргеологія» з земельного податку в сумі 168305,70грн., в контексті вищенаведеної норми чинного законодавства, є податковим боргом.
Відповідно до ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вимог ст. 59 ПК України позивачем було сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу від 03.03.2016 № 358-23 на суму 14352,60 грн.
Відповідно до положення п.59.5. ст. 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З наведеного вбачається, що Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області вжиті усі заходи для забезпечення сплати відповідачем податкових зобов'язань, однак добровільного погашення останнім податкового боргу не відбулося.
Пунктом 87.2 ст. 87 ПК України визначено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно пунктів 95.1., 95.2 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.4 ст. 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1244 від 29.12.2010.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені відповідними доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи наведене та беручи до уваги, що відповідач заперечень проти позову та доказів про сплату податкового боргу із земельного податку в сумі 168305,70 грн. не надав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Казенного підприємства «Південукргеологія» про стягнення податкового боргу в сумі 168305,70 грн. є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому підлягають задоволенню судом.
Судові витрати, відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, не стягуються.
Керуючись ст.ст. 35, 86, 94, 122, 128, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Казенного підприємства «Південукргеологія» про стягнення податкового боргу в сумі 168305,70 грн. задовольнити.
Стягнути з Казенного підприємства «Південукргеологія» (ідентифікаційний код юридичної особи 01432150, 49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Чернишевського, б. 11) на користь державного бюджету податковий борг по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 168305 (сто шістдесят вісім тисяч триста п'ять) грн. 70 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1