Дата документу 24.03.2017
Справа № 334/1812/17
Провадження № 1-кс/334/505/17
24 березня 2017 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя, у складі: слідчого судді - ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Запорізької місцевої прокуратури № 3 ОСОБА_3 у кримінальному провадженні за № 12016080050006192 від 12.10.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 273, ст. 197-1 КК України про проведення перевірки з питань додержання вимог земельного законодавства,-
Згідно з даними розміщеними на офіційного сайті «Shell» у мережі Інтернет з'ясовано, що за адресою: вул. Рельєфна, 14б, м. Запоріжжя знаходиться автозаправна станція.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно, за адресою: вул. Рельєфна, 14б, м. Запоріжжя ТОВ «Інвест-регіон» (ЄДРПОУ 34532275) на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 31.07.2007, виданого Виконкомом Запорізької міської ради належить на праві приватної власності нерухоме майно площею 13,2 м2.
Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру встановлено, що у ТОВ «Інвест-регіон» (ЄДРПОУ 34532275) перебуває у приватній власності земельна ділянка площею 6865,7771 га за кадастровим номером 2310100000:04:024:0180, що розташована за адресою: вул. Рельєфна, 14б,
м. Запоріжжя.
Натомість, відповідно до інформації Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області ТОВ «Інвест-регіон» надає податкову звітність та сплачує земельних податок за земельну ділянку площею 0,1279 га та відповідно подає декларації з плати за землю.
Незважаючи на це, відповідно до інформації Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради від 10.08.2016 та Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі від 26.08.2016 рішення на розроблення та затвердження проекту землеустрою щодо передачі у власність вищезазначеної земельної ділянки відсутня, та державний акт на право приватної власності також відсутній.
Разом з цим, право власності на земельну ділянку за ТОВ «Інвест-регіон» у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано.
Враховуючи вищезазначене, вказаний факт свідчить про самовільне зайняття ТОВ «Інвест-регіон» земельної ділянки по вул. Рельєфна, 14б у
м. Запоріжжі та має ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.
Виходячи з того, що для досягнення повноти та всебічності розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, у даному провадженні необхідно провести перевірку щодо законності використання вказаної земельної ділянки, надати правову оцінку діям посадових осіб ТОВ «Інвест-регіон» та встановити суму завданих збитків внаслідок вказаних протиправних діянь.
Відповідно до п. п. «в», «б» п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено п. 4 ч. 2 ст. 40 та п. 6 ст. 36 КПК України щодо повноважень слідчого і прокурора призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Частинами 1, 2 ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді, клопотання про застосування цих заходів на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Таким чином, згідно з положеннями чинного законодавства України, слідчий або прокурор у кримінальному провадженні не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців.
Постановою Кабінету Міністрів України № 482 від 22.07.2016 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015 року «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» в частині здійснення контролю за використанням на охороною земель, а саме: Голова Держгеокадастру є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, а його перший заступник - відповідно першим заступником та заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель.
Головні та провідні спеціалісти, які безпосередньо здійснюють державний нагляд (контроль), є одночасно державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель.
Відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 «Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру» Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Згідно з п. 34 вказаного Положення Головне управління розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів щодо їх відшкодування в установленому законодавством порядку.
Відповідно до постанови КМУ № 963 від 25 липня 2007 року «Про затвердження методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу» розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначанням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміри шкоди, заподіяної юридичними та фізичними особами, - територіальними органами Держгеокадастру на підставі матеріалів обстеження земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно - кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 року №1619.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 Кримінального процесуального кодексу України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Стаття 84 КПК України передбачає, що доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Відповідно до ч. 2 ст. 84 КПК України (акт перевірки є процесуальним джерелом доказів) та норм постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не є необхідним у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Прокурор звернувся до суду з клопотанням про проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог земельного законодавства під час використання ТОВ «Інвест-регіон» (ЄДРПОУ 34532275) земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:04:024:0180, що розташована за адресою: вул. Рельєфна, 14б, м. Запоріжжя, проведення якої доручити інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Необхідність проведення позапланової виїзної перевірки спрямована на отримання акту перевірки за результатами такої перевірки відомостей, які матимуть істотне значення для встановлення обставин у вказаному кримінальному провадженні.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання про призначення вищезазначеної перевірки і просиві його задовольнити.
Вислухавши доводи прокурора, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити клопотання та призначити проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог земельного законодавства під час використання ТОВ «Інвест-регіон» (ЄДРПОУ 34532275) земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:04:024:0180, що розташована за адресою: вул. Рельєфна, 14б, м. Запоріжжя, проведення якої доручити інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Згідно ч.1 ст.93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організації, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Частиною 2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Ураховуючи викладене, керуючись ст.93 КПК України, суд -
Клопотання прокурора Запорізької місцевої прокуратури № 3 ОСОБА_3 у кримінальному провадженні за № 12016080050006192 від 12.10.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 273, ч. 1 ст. 197-1 КК України про проведення перевірки з питань додержання вимог законодавства - задовольнити.
Призначити позапланову виїзну перевірку з питань додержання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки ТОВ «Інвест-регіон» (ЄДРПОУ 34532275) за кадастровим номером 2310100000:04:024:0180, що розташована за адресою: вул. Рельєфна, 14б, м. Запоріжжя.
Проведення якої доручити інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (вул. Українська, 50, м. Запоріжжя, 69095).
Встановити строк проведення перевірки протягом 10 робочих днів з 12 квітня 2017 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_1