№317/1124/17
№ 1-кс/317/336/2017
12 квітня 2017 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Запорізького районного суду Запорізької області ОСОБА_1 , розглянувши клопотання слідчого Запорізького районного відділення поліції Дніпровськоговідділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_2 , погодженого з прокурором Запорізької місцевої прокуратури № 2 Запорізької області ОСОБА_3 , про призначення перевірки, на підставі матеріалів досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.11.2016 року за № 12016080230002064, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України,
Слідчий Запорізького районного відділення поліції Дніпровськоговідділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_2 , за погодженням з прокурором Запорізької місцевої прокуратури № 2 Запорізької області ОСОБА_3 , звернувся до суду із клопотанням про призначення перевірки, на підставі матеріалів досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.11.2016 року за № 12016080230002064, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що до Запорізького РВП ДВП ГУНП в Запорізькій області надійшла заява ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 проводиться капітальне будівництво без дозвільних документів та на земельних ділянках, на які не має правовстановлюючих документів.
За вказаним фактом Запорізьким РВП ДВП ГУНП в області 15.11.2016 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості під № 12016080230002064 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України та розпочато досудове розслідування.
Так, згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інформація про правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку відсутня.
ІНФОРМАЦІЯ_2 надала інформацію про те, що рішення про надання дозволу на розробку технічної документації або проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки та про присвоєння адреси такій земельній ділянці не приймались.
Таким чином, з метою встановлення або спростування факту самовільного зайняття земельної ділянки, в органу досудового розслідування виникла необхідність в проведенні перевірки законності використання вказаної ділянки.
Слідчий підтримав дане клопотання, просив його задовольнити.
Слідчий суддя, дослідивши клопотання та додані до нього додатки, а саме : витяг з кримінального провадження, доручення про проведення досудового розслідування, повідомлення про початок досудового розслідування, постанову про призначення групи прокурорів, рапорт, клопотання, лист ІНФОРМАЦІЯ_3 , лист ІНФОРМАЦІЯ_4 , Витяг з ЄДРПОУ, інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, приходить до наступного висновку.
Відповідно до пункту 4 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_5 , затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 17.11.2016 № 308, ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням.
Досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства (ст. 215 КПК України), яке у відповідності до ст. 38 КПК України здійснюють слідчі органу досудового розслідування одноособово або слідчою групою.
Приписами ст. 40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до пп. б, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п. 6 ч. 2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Крім того, відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р. № 408, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Виходячи з викладеного, з метою всебічного, повного, і неупередженого дослідження та встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні виникла необхідність в проведенні перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 . Зокрема для встановлення правових підстав займання та користування вказаною земельною ділянкою, у тому числі для встановлення допущених порушень норм законодавства України у сфері земельних відносин щодо самовільного зайняття вищевказаної земельної ділянки, нанесеної матеріальної шкоди тощо.
Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення даної перевірки у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Також дана інформація може бути використана у якості доказів.
Таким чином, без проведення перевірки спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_5 , які мають спеціальні знання у сфері земельного законодавства, сторона обвинувачення об'єктивно позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає, що клопотання ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_2 , є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, тому необхідно призначити перевірку дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , із здійсненням розрахунку розміру завданої шкоди, проведення перевірки доручити спеціалістам ІНФОРМАЦІЯ_5 (АДРЕСА_3 ).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,371,372 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання слідчого Запорізького районного відділення поліції Дніпровськоговідділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_2 , погодженого з прокурором Запорізької місцевої прокуратури № 2 Запорізької області ОСОБА_3 , про призначення перевірки, на підставі матеріалів досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.11.2016 року за № 12016080230002064, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України, - задовольнити.
Призначити перевірку дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , із здійсненням розрахунку розміру завданої шкоди.
Проведення перевірки доручити спеціалістам ІНФОРМАЦІЯ_5 (АДРЕСА_3 ).
Ухвала підлягає виконанню протягом одного місяця з дня її винесення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1