10 квітня 2017 року справа № 398/3291/16-а(2-а/398/45/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання приміщенні Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 27.01.2017 р. у справі № 398/3291/16-а за позовом ОСОБА_1 до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з адміністративним позовом до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (далі - УПФУ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. З урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 29.11.2016 р. позивач просила визнати протиправними дії відповідача з відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із зазначенням її складових (посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за ранг державного службовця) станом на 01.05.2016 р.; зобов'язати УПФУ видати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із зазначенням її складових на посаді начальника управління станом на 01.05.2016 р., з урахуванням положень Закону України від 10.12.2015 р. за № 889-VІІІ «Про державну службу», постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 р. № 229 «Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби», постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. № 306 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями», якими безпосередньо визначено розміри та порядок розрахунку посадових окладів, надбавок за вислугу років та надбавок за ранг державних службовців; визнати протиправними дії УПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. за № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»; зобов'язати УПФУ провести перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця, починаючи з 01.05.2016 р., за врахуванням підвищень складових заробітної плати державних службовців, зокрема, виходячи із розміру її складових на посаді начальника управління, які склалися з 01.05.2016 р. відповідно до Закону України від 10.12.2015 р. № 889-VIII «Про державну службу», постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 р. № 229 «Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби», постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. № 306 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями», якими безпосередньо визначено розміри та порядок розрахунку посадових окладів, надбавок за вислугу років та надбавок за ранг державних службовців; перерахунок пенсії провести із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення - 80% заробітної плати, з якої нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також виплатити різницю пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10.10.2016 р. в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову через порушення норм матеріального та процесуального права, прийняти нову постанову про задоволення позову. Апеляційна скарга мотивована підставами позову. Апелянт вказує на неврахування судом наявності у неї права на перерахунок пенсії державного службовця та, відповідно, отримання зазанченої довідки.
Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач працювала на посаді начальника Олександрійського районного відділу Пенсійного фонду України до 20.06.2001 р., звільнена із займаної посади у зв'язку з виходом на пенсію за досягненням граничного віку перебування на державній службі за п. 3 ст. 30 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. Починаючи з 21.06.2001 р. по теперішній час перебуває на обліку в Олександрійському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України і отримує пенсію за віком. Загальний стаж роботи позивача становить 36 років 16 днів, в тому числі робота на державній службі - 10 років 9 місяців 10 днів. Пенсія призначена в розмірі 80% заробітної плати, з якої нараховано та сплачено страхові внески, та яка згідно зі ст. 33 Закону складається із посадового окладу, премій доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Перерахунок пенсії проведено з 01.02.2008 р. в зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 р. № 34 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» на підставі довідки про заробітну плату № 3 від 06.03.2008 р., виданої УПФУ в Олександрійському районі.
19.08.2016 р. позивач звернулася із заявою до відповідача з питання видачі довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Довідку про заробітну плату просить надати станом на 01.05.2016 р.
Відповідач листом № 8/07-57 від 29.08.2016 р. повідомив позивача про відсутність правових підстав для надання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, станом на 01.05.2016 р. та проведення перерахунку пенсії, який був передбачений ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723. Крім того, в листі викладена інформація про складові оплати праці державних службовців, а також зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 посада начальника управління належить до 4 групи оплати праці, посадовий оклад становить 4824 грн., керівникам відділів управління присвоюється 6 ранг, розмір надбавки до посадового окладу за 6 ранг державного службовця становить 500 грн.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правомірності дій відповідача з відмови у видачі довідки про складові заробітної плати та перерахунку пенсії, оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015 р., а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку.
Колегія суддів вважає такий висновок частково необґрунтованим, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на на час прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 1013, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено, а пункт 5 змінено з огляду на те, що вищезазначеним нормативно-правовим актом регулюються питання розміру обчислення заробітку при призначенні пенсії, а не при її перерахунку.
Разом з тим, постанова Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р., якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 865, не містить заборони щодо видачі підприємствами і установами довідок для перерахунку пенсії.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1, передбачає, що довідка видається на підставі первинних документів - особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату, про що зазначається у довідці.
Разом з тим, відсутність механізму, інструкції чи порядку по заповненню довідки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. не є підставою для відмови у видачі довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії, оскільки Закони України мають вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.
Відтак, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що на момент прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 1013 були відсутні обставини, що унеможливлювали видачу такої довідки, оскільки постанова правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», якою затверджено та введено в дію форму спірної довідки, на час звернення позивача із заявою про видачу довідки 19.08.2016 р. була чинною (постанова втратила чинність на підставі постанови Пенсійного фонду України № 1-3 від 17.01.2017 р., а положення про затвердження форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форми довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, виключено на підставі постанови Пенсійного фонду України від 04.07.2016 р. № 15-2, яка набрала чинності з 02.09.2016 р.).
При цьому, судом апеляційної інстанції не приймається до уваги посилання відповідача, підтримані судом першої інстанції, про те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», тому з 01.12.2015 р. відсутні підстави та механізм проведення перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам, призначених у відповідності до Закону № 3723-XII, з огляду на те, що, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.
Вказані обставини не враховані судом першої інстанції, що призвело до неправильного вирішення позову в цій частині.
Разом з тим, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції в частині відсутності правових підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії.
Для правильного вирішення спору у вказаній категорії справ суду в першу чергу необхідно визначити, які саме норми законодавства потрібно застосовувати у вказаних правовідносинах і чи не є зміни, які відбулись в законодавстві, звуженням досягнутих соціальних гарантій певної особи.
З цього приводу колегія суддів зазначає, що досягнутим правом особи в даному випадку є не факт призначення їй пенсії, а саме наявність у неї права на перерахунок пенсії, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення.
З огляду на вказане, колегія суддів вважає безпідставним застосування до спірних відносин законодавства, яке діяло на час призначення позивачу пенсії.
Таким чином, при визначенні питання, чи виникло у особи право на перерахунок пенсії, підлягають застосуванню норми законодавства, які були чинними саме на момент виникнення обставин, з якими позивач пов'язує своє право на такий перерахунок.
В даній справі позивач як на підставу для перерахунку пенсії державного службовця посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати парці державних службовців», у зв'язку з чим і застосуванню при вирішенні спору підлягають норми, якими вказані правовідносини регулювались станом на час виникнення спірних правовідносин.
Так, статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, було передбачено що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 1 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
В подальшому 2 березня 2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII (далі Закон № 213), відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Закон № 213 набрав чинності з 1 квітня 2015 року.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення, відповідно, пенсії за цим Законом призначенню та перерахунку не підлягають.
Вказані зміни кореспондуються зі змінами, що в подальшому внесені в нормативні акти Кабінету Міністрів України, якими визначався порядок здійснення призначення та перерахунку пенсії держслужбовцям.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» внесено зміни, які застосовуються з 1 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4. З цього часу постанова № 865 не містить норм щодо можливості перерахунку пенсій державним службовцям.
Таким чином, у період часу, з яким позивач пов'язує виникнення у неї права на перерахунок пенсії як державному службовцю, діюче законодавство не передбачало можливості такого перерахунку саме в порядку Закону України «Про державну службу», оскільки з 1 квітня 2015 року перерахунок пенсії державним службовцям повинен здійснюватись на загальних підставах, тобто відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що на час звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії позивача, у зв'язку з чим відмова відповідача є обґрунтованою.
З приводу доводів позивача, що при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніше призначеної пенсії необхідно застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, оскільки вони не звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, колегія суддів зазначає, що за приписами Конституції України неможливо звужувати саме досягнуті певною особою соціальні гарантії, а не будь-які існуючі і які не стосуються певної особи. Досягненням же права на перерахунок пенсії, як зазначалось вище, є не момент призначення особі пенсії, як помилково вважає позивач, а безпосередні обставини, з якими законодавство пов'язує саме перерахунок пенсії, оскільки моменти призначення пенсії та виникнення права на перерахунок цієї пенсії не співпадають у часі і можуть регулюватись різними законодавчими актами. Тобто, набуття особою права на пенсію не є одночасним набуттям права на перерахунок цієї пенсії в майбутньому за відсутності до цього відповідних законодавчих підстав.
Таким чином, колегія суддів вважає безпідставними доводи позивача про неможливість застосування до неї змін в законодавстві щодо перерахунку пенсій держслужбовцям, які відбулись після її виходу на пенсію.
З урахуванням викладеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права,
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 27.01.2017 р. у справі № 398/3291/16-а задовольнити частково.
Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 27.01.2017 р. у справі № 398/3291/16-а за позовом ОСОБА_1 до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
Прийняти в справі № 398/3291/16-а нову постанову.
Позов ОСОБА_1 до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, з урахуванням останнього підвищення посадових окладів державних службовців з 01.05.2016 р.
Зобов'язати Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 01.05.2016 р., що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.05.2016 р.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак
Суддя: Н.А. Олефіренко