07 квітня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/439/17
14 год. 20 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Дудар Е.І.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - позива) звернувся до суду із позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ДФС в Херсонській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ від 28.02.2017 року № 147 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1)".
Позов обґрунтований тим, що згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" органи державного нагляду оприлюднюють на своїх офіційних веб-сайтах річні плани здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період та вносять відомості до інтегрованої автоматизованої системи держнагляду до 1 грудня року, що передує плановому. Частина 2 вказаної статті передбачає, що органи держнагляду не пізніше 5 робочих днів з дня затвердження оприлюднюють на офіційних веб-сайтах уніфіковані форми актів з переліком питань. У зв'язки з тим, що відповідач не оприлюднив на своєму офіційному веб-сайті річний план перевірок на 2017 рік та затверджену уніфіковану форміу акту перевірки з переліком питань, то винесений ним наказ від 28.02.2017 № 147 про проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_3 є незаконним. Просить задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в України" від 21.12.2016 року № 1797-VІІІ, внесено зміни до п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України, які набрали законної сили 01.01.2017 року. Відповідно до вказаних змін план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитись документальні планові заходи. Тобто, формування річного плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків буде здійснюватися у поточному році на 2018 рік та оприлюднюватись на офіційному веб-сайті. Винесення оскаржуваного наказу здійснювалося на підставі плану-графіку на І квартал 2017 року, сформованого відповідно до Порядку формування плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків від 02.06.2015 року № 524. Оскарження наказу позивачем є способом уникнення проведення перевірки. Просить відмовити у задоволення позову.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.
30.12.2016 року головою Державної фіскальної служби України затверджений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на І квартал 2017 року, до якого включений ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1).
28.02.2017 року Головним управлінням ДФС України винесений наказ № 147 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1)". Відповідно до наказу перевірка ФОП ОСОБА_3 повинна розпочатись з 27.03.2017 року тривалістю 10 робочих днів, перевірці підлягав період діяльності з 01.01.2014 року по 31.12.2016 року.
Вказаний наказ позивач отримав особисто 15.03.2017 року, що підтверджується його підписом на копії наказу.
27.03.2017 року на підставі направлень на перевірку від 23.03.2017 року № 203 та від 27.03.2017 року № 214, представник позивача ОСОБА_1 відмовив у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, про що 27.03.2017 року останні склали акт № 99/21-22-13-02/НОМЕР_1.
Не погоджуючись із наказом про перевірку, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у дані й справі, суд застосовує наступні положення законодавства.
Законом України від 3 листопада 2016 року № 1726-VIII внесені зміни до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 1726-VIII), який набрав чинності 01.01.2017 року.
Так у новій редакції викладений абзац 2 ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V), із змісту якої слідує, що нова редакція серед переліку заходів контролю, на який не поширюється дія цього закону, не містить органів фіскальної служби.
Також внесені зміни до ст. 5 Закону № 877-V щодо порядку проведення планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю).
Разом із тим частина 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1726-VIII передбачає, що протягом року з дня набрання чинності цим Законом установлений мораторій на внесення змін до статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Отже до 01.01.2018 року абзац 2 статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" застосовується у наступній редакції: "Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів: контролю органами державної фіскальної служби; валютного контролю; державного експортного контролю; контролю за дотриманням бюджетного законодавства; банківського нагляду; державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції; державного нагляду за дотриманням вимог ядерної безпеки; державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації; при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя, державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг".
Відтак суд не погоджується із позивачем про необхідність оприлюднення податковим органом до 1 грудня 2016 року на своєму офіційному веб-сайті річного плану здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) на плановий період 2017 року та уніфікованої форми акту з переліком питань.
Щодо законності спірного наказу ГУ ДФС в Херсонській області від 28.02.2017 року № 147 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1)", суд відмічає наступне.
21.12.2016 року прийнятий Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" № 1797-VIII (далі - Закон № 1797-VIII), який набрав чинності 01.01.2017 року.
Підпункт 1 пункту 42 Закону № 1797-VIII доповнив п. 77.1. ст. 77 Податкового кодексу України абзацом 2 такого змісту: "План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки".
Суд вважає, що оскільки правова норма, що передбачає такий порядок проведення перевірок, встановлена Законом № 1797-VIII, набрала чинності лише із 01.01.2017 року, відповідно має бути застосована до планового періоду 2018 року.
Порядок планування перевірок податкових органів встановлений статтею 77 ПК України та наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524 "Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків".
Відповідно до статті 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки (п. 77.1 ст. 77 ПК України ).
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п. 77.2 ст. 77 ПК України ).
Із копії витягу із плану-графіку проведення документальних перевірок, затвердженого 30.12.2016 року головою Державної фіскальної служби України вбачається, що попередня перевірка позивача проводилась податковим органом 11.02.2013 року за період діяльності з 01.01.2011 року по 31.12.2012 року, тобто перевірка проводилась чотири роки тому.
За таких обставин, суд вважає призначення планової документальної виїзної перевірки ФОП ОСОБА_3 законною та не вбачає підстав для скасування спірного наказу. Відтак у задоволенні позову належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 158, 161-163 КАС України, суд, -
постановив:
Відмовити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 11 квітня 2017 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 8