04 квітня 2017 року справа № 823/362/17
09 год. 25 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі:
головуючого - судді Тимошенко В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання - Цаплі І.Ю.,
представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
представник відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом кредитної спілки “Добросвіт” до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування рішення,
06.03.2017 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулась кредитна спілка “Добросвіт” (далі - позивач) з адміністративним позовом про скасування рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач) від 16.02.2017 №270/23-01-12-01 про виключення позивача із реєстру неприбуткових організацій та скасування ознаки неприбутковості 0010.
Позов мотивовано тим, що зі змісту оскаржуваного рішення неможливо встановити обставин, що стали підставою його прийняття, та не зазначено, які саме порушення податкового законодавства допущені позивачем. Тому просив задовольнити позов.
Відповідач проти позову заперечував з тих підстав, що позивач не відповідає вимогам податкового законодавства щодо неприбуткових організацій, у зв'язку з чим підлягає виключенню з відповідного реєстру. Тому просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суд встановив, що позивач зареєстрований як юридична особа з 31.08.2004 (код ЄДРПОУ 33018140). Рішенням ДПІ у м. Черкаси від 11.10.2004 №16/15-116 позивача включено до реєстру неприбуткових організацій.
Рішенням відповідача від 16.02.2017 №270/23-01-12-01 кредитну спілку “Добросвіт” виключено із реєстру неприбуткових організацій на підставі підп.133.4.5. п.133.4. ст.133 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).
Надаючи оцінку спірному рішенню, суд врахував, що відповідно до підп.14.1.121 п.14.1 ст.14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ст. 133 ПК України.
Законом України від 17 липня 2015 року №652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" (далі - Закон №652), починаючи з 13 серпня 2015 року, розширений перелік суб'єктів господарювання неприбуткових підприємств, установ та організацій, які не є платниками податку на прибуток підприємств, та змінюється порядок їх оподаткування податком на прибуток.
Так, відповідно до під.133.4.1. п.133.4. ст.133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (підп.133.4.2 п.133.4 ст.133 ПК України).
Правову основу і регламентацію діяльності кредитних спілок встановлено Законом України від 20 грудня 2001 року №2908-III "Про кредитні спілки" (далі - Закон №2908) відповідно до частини першої статті 1 якого кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Згідно зі ст.7 Закону №2908 кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України.
Ч.2 ст.1 Закону №2908 встановлено, що кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону №2908 визначено порядок набуття кредитною спілкою статусу фінансової установи та ліцензування окремих видів діяльності кредитної спілки.
Зокрема встановлено, що надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ. Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про реєстрацію фінансової установи за формою, встановленою Уповноваженим органом.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 12 липня 2001 року №2664-III "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (зі змінами) (далі - Закон №2664) кредитні спілки є фінансовими установами поряд з банками, ломбардами, лізинговими компаніями, довірчими товариствами, страховими компаніями та іншими юридичними особами, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інших послуг (операцій), пов'язаних з наданням фінансових послуг.
П.5 ч.1 ст.1 Закону №2664 визначено, що фінансова послуга - це операції з фінансовими активами з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
Законом України від 14 жовтня 2014 року №1702-VII "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - Закон №1702) встановлено, що неприбутковими організаціями вважаються юридичні особи (крім державних органів, органів державного управління та установ державної і комунальної власності), що не є фінансовими установами, створені для провадження наукової, освітньої, культурної, оздоровчої, екологічної, релігійної, благодійної, соціальної, політичної та іншої діяльності з метою задоволення потреб та інтересів громадян у межах, визначених законодавством України, без мети отримання прибутку (п.25 ч.1 ст.1 Закону №1702).
Враховуючи викладене вище, діяльність кредитних спілок не в повній мірі відповідає сутності поняття некомерційної діяльності неприбуткових установ.
Крім того, ч.3 ст.21 Закону №2908 встановлено, що нерозподілений дохід, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів).
Відповідно до частини першої ст.23 Закону №2908 внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Для вирішення спору суд врахував, що згідно з п.8.3 розділу 8 статуту кредитної спілки «Добросвіт» до повноважень загальних зборів віднесено прийняття рішення про порядок розподілу доходу, що суперечить вимогам ст.133 ПК України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що кредитні спілки, у яких дохід або їх частина розподіляється серед засновників (учасників), членів такої спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб, не можуть набувати статусу неприбуткової організації.
Відповідно до підп.133.4.4. п.133.4. ст.133 ПК України встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені установчими документами, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов'язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.
Згідно з п.16 Постанови КМУ від 13 липня 2016 року №440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» (далі - Порядок №440) виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу в разі використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами; розподілу доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; невідповідності установчих документів неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу; затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу неприбутковою організацією, що припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу або перетворення) або ліквідації; за ініціативою неприбуткової організації.
Рішення про виключення неприбуткової організації з Реєстру надсилається такій організації у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, протягом трьох робочих днів з дня прийняття зазначеного рішення. Виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється шляхом скасування присвоєної їй ознаки неприбутковості.
Оскільки позивач є фінансовою установою, утвореною для отримання прибутку, статут якої містить норми щодо розподілу доходу, суд дійшов висновку, що відповідно до Порядку №440 підлягає виключенню з реєстру неприбуткових організацій зі скасуванням відповідної ознаки.
Таким чином рішення відповідача від 16.02.2016 №270/23-01-12-01 прийняте у межах та спосіб визначений чинним законодавством, а отже позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.160-165, 254-256 КАС України, суд
1. У задоволенні адміністративного позову кредитної спілки “Добросвіт” про скасування рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 16.02.2017 №270/23-01-12-01, - відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного її тексту. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
3. Копії постанови направити особам, які брали участь у справі.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлений 10.04.2017