Справа № 819/522/17
11 квітня 2017 р.м.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 (надалі - позивач, ОСОБА_2М.) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі - відповідач), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області, в якому просить зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10328 грн. 54 коп.
Представник позивача у судове засідання не прибув, подав письмову заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримує повністю, просить задовольнити їх у повному обсязі. Подав письмову позовну заяву, у якій зазначив, що 20 січня 2017 року між Позивачем та Приватним акціонерним товариством "Компанія з управлінням активами "Національний резерв" укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідчений ОСОБА_4, приватним нотаріусом ОСОБА_1 міського нотаріального округу, зареєстрований у реєстрі за № 150, згідно якого Позивач придбав трикімнатну квартиру АДРЕСА_1. При цьому було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10328 грн. 54 коп., хоча він не є платником даного збору, так як придбавав житло вперше. В подальшому, позивач звернулася до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про повернення безпідставно сплаченого збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10328 грн. 54 коп., однак їй було відмовлено з тих підстав, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а відтак відсутні підстави для повернення сплаченого збору. Не погоджуючись із вказаною відмовою позивач звернувся до суду із даним позовом.
Представник відповідача ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в судове засідання не прибув, подав письмову заяву про розгляд справи за відсутності їх представників, долучив до матеріалів справи письмові заперечення, у яких проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні в повному обсязі. Вказав, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити факт придбання житла позивачем вперше, тому, в задоволенні позову просить відмовити.
Представник третьої особи ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання про розгляд справи без їх участі, при вирішенні даної справи покладаються на думку суду. Подав довідку про підтвердження зарахування до Державного бюджету 20.01.2017 року збору з операцій придбання ( купівлі-продажу) нерухомого майна в сумі 10328 грн 54 коп., сплачених позивачем У відповідності до ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.
20.01.2017 року ОСОБА_2 на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу придбав трикімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_2. Згідно із відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності позивача на вказане майно зареєстровано 20.01.2017 року.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу нерухомого майна у розмірі 1% від його вартості, що складає 10328 грн. 54 коп. згідно квитанції від 20.01.2017 року № ПН 1606939.
27.03.2017 року Позивач звернувся із заявою до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 10328 грн. 54 коп.
ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 27.03.2017 року №5758/07 позивача повідомлено, про те, що підстав для повернення вказаного збору немає. Також зазначено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а також роз'яснено, що позивач має право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР.
Відповідно до абзацу першого та другого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з абзацом першим пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів вбачається, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Судом встановлено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) власник лише однієї квартири за адресою:вул. Білецька, 53, кв.88, м.Тернопіль, Тернопільська область. Відтак, нерухоме майно за адресою АДРЕСА_3 не належить позивачу на праві власності, а є його зареєстрованим місцем проживанням.
У відповідності до довідки Товариства з обмеженою відповідальністю «Міське бюро технічної інвентаризації» від 28.03.2017 року за №287/07-2, станом на 29.12.2012 року ОСОБА_2 не має зареєстрованого нерухомого майна в м.Тернополі.
Згідно із довідкою за № 117.22-20/182/492 від 21.03.2017 року філії - Тернопільське обласне управління ПАТ “Державний ощадний банк”, ОСОБА_2 в списки на приватизацію житла не включений.
Відповідно до ч.1,2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки, будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за нею будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано а судом не здобуто, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (46001, вул.Руська, 17, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області (46000, бульвар Т.Шевченка, 3, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_2 (46008, АДРЕСА_4, ід.код НОМЕР_1) сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 10328 (десять тисяч триста двадцять вісім) грн 54 коп., сплаченого згідно квитанції від 20 січня 2017 року № ПН 1606939.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду Укаїни Тернопільської області (46001, вул.Руська, 17, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_2 (46008, АДРЕСА_5, ід.код НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію постанови надіслати сторонам у справі.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.