Постанова від 10.04.2017 по справі 821/1974/16

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1974/16

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, Управління Державної казначейської служби України в м. Херсоні Херсонської області, третя особа - ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що 07.10.2016 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 був укладений договір купівлі-продажу квартири, посвідчений приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрований в реєстрі за № 1483, згідно якому ОСОБА_1 придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до статті 49 Закону України "Про нотаріат" однією з підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії є невнесення встановлених законодавством платежів, пов'язаних з вчинення нотаріальної дії, ОСОБА_1 був змушений сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі-продажу, що становить 6000 грн., підтвердженням чого є квитанція № 001794 від 07.10.2016 року, хоча житло ним придбавалось вперше.

07.11.2016 року та 05.12.2016 року позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні з вимогою повернути ОСОБА_1 безпідставно сплачені кошти та для підтвердження факту першого придбавання надавав Управлінню Пенсійного фонду України у місті Херсоні інформаційну довідку № 70042666 від 07.10.2016 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, щодо зареєстрованих за ним на праві власності об'єктів нерухомого майна на час укладення договору купівлі-продажу, але позитивної відповіді отримано не було.

Позивач просить суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 03.04.2017 року, зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області подати до Управління державної казначейської служби України у місті Херсоні Херсонської області подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 6000 (шість тисяч) гривень;

- присудити ОСОБА_1 сплачений судовий збір у 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області.

Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області по суті позову заперечувало, посилаючись на те, що позивач на дату укладення договору купівлі-продажу не відновився до категорії осіб, які зазначені в п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", а отже, зобов'язаний був сплатити 1 % від вартості об'єкта купівлі-продажу, що становить 6000,00 грн. Відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Управління Державної казначейської служби України в м. Херсоні Херсонської області по суті позову зазначає, що без подання органу Пенсійного фонду України повернення коштів з державного бюджету неможливе. Просить у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача та відповідачів просять розглядати справу у порядку письмового провадження.

Третя особа - ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце слухання справи повідомлена належним чином, причини неявки невідомі.

Частиною 4 ст. 128 КАС України передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

07.10.2016 року було укладено договір купівлі-продажу квартири між ОСОБА_3 та ОСОБА_1. Загальна вартість квартири становить 600000,00 грн. Договір посвідчено приватним нотаріусом ОСОБА_2 та зареєстровано в реєстрі за № 1483.

Обов'язковою вимогою, необхідною для нотаріального оформлення вказаного договору, була сплата збору.

Відповідно до квитанції № 001794 від 07.10.2016 р. ОСОБА_1 сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 відсоток вартості придбаного майна у сумі 6000,00 грн.

14.11.2016 і 05.12.2016 року позивач звернувся до УПФУ в м. Херсоні про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, як такого, що сплачено помилково.

Листом від 15.11.2016р. № 25671/07 та листом від 08.12.2016 № 27475/07 УПФУ в м. Херсоні відмовило ОСОБА_1 у задоволенні такої заяви, мотивуючи тим, що позивачем не надало документів на підтвердження факту придбання житла вперше.

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_1, крім квартири, придбаної на підставі договору від 07.10.2016 р., також володіє 1/4 квартири за адресою: АДРЕСА_2. Підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності, 13431, 31.01.2003, видане згідно розпорядження від 31.01.2003р. № 13531-Ж.

Відповідно до свідоцтва № 13531 про право власності на житло від 31.01.2003 року квартира № 177, яка знаходиться за адресою: м. Херсон, вул. Патона, буд. 5 належить на праві приватної, спільної сумісної власності гр. ОСОБА_4 та членам його сім'ї ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1. Квартира приватизована згідно з Законом України "Про приватизацію державного житлового фонду".

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР та Порядком сплати бору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим Постановою КМУ від 03.11.1998 № 1740.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно з п. 15-1 Порядку сплати бору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Стаття 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначає об'єкти оподаткування. Відповідно до п. 8 даної статті об'єктом оподаткування є: для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Згідно з ст. 3 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору, визначені у частині другій цієї статті, сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Платники збору, визначені пунктами 5 - 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пп.7 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 460/2011 казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджено Міністерством фінансів України 03.09.2013 № 787, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 р. за № 1650/24182, визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання складається органом, який здійснює облік заборгованості в розрізі позичальників, за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ № 280 від 23.07.2014 р. Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення надходжень від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень відповідно до законодавства.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково. Придбання нерухомого майна шляхом купівлі-продажу у повнолітньому віці позивачем відбулось вперше, на підставі договору від 07.10.2016 р.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 11, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,

постановив:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області подати до Управління державної казначейської служби України у місті Херсоні Херсонської області подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 6000 (шість тисяч) гривень.

У задоволенні позовних вимог до Управління державної казначейської служби України у місті Херсоні Херсонської області відмовити.

Присудити ОСОБА_1 сплачений судовий збір у 551(п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Варняк С.О.

кат. 10.2.4