Справа № 815/2740/14
06 квітня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участі секретаря Філімоненко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі заяву ОСОБА_1 від 22.02.2017 року по справі № 815/2740/14, - .
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про заміну відповідача по справі № 815/2740/14, в обгрунтування зазначив, що Міністерство регіонального розвитку України провело реорганізацію, обласні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю були ліквідовані та замість них, були організовані нові органи. Посадові особи Департаменту прийняти постанову відмовились, оскільки відповідачем по його справі вони не були та не є правонаступниками ліквідованої Інспекції. Таким чином, залишається незрозумілим хто саме повинен виконувати рішення суду.
В судовому засіданні заявник підтримав свою заяву, просив її задовольнити.
Представник управління архітектури та містобудування Одеської міської ради до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлявся відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України. Причини неявки суду не повідомив.
Представник Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 10.06.2015 року внесено запис № 1561110010041926 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, проте жодним нормативним документом не визначено її правонаступника.
Представник управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради в судовому засіданні проти задоволення заяви заперечувала, зазначила, що управління не є правонаступником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, разом з тим, не заперечувала, що до компетенції управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на даний час віднесено прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів в м. Одесі.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення ОСОБА_1 та представника управління ДАБК ОМР, суд встановив наступне.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Інспекції архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання безпідставною та протиправною відмову Інспекції архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, викладену в листі від 07.02.2014 року № 01/11-1312, прийняти в експлуатацію отримані у спадщину об'єкти по вул. Тихій, 17, а саме: житлову будівлю літ. “Л” та літню кухню літ. “М”, зобов'язання прийняти до експлуатації об'єкти по вул. Тихій, 17, а саме: житлову будівлю літ. “Л” та літню кухню літ. “М” у встановленому порядку - відмовлено в повному обсязі.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року - без змін.
13 серпня 2015 року Вищим адміністративним судом України винесено постанову, якою касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2014 року скасовано, ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково, визнано протиправною відмову Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області щодо прийняття в експлуатацію отримані ОСОБА_1 у спадщину об'єкти: житлову будівлю літ. "Л" та літню кухню літ. "М" за адресою: Одеса, вул. Тиха, буд. 17. В решті позову відмовлено.
10.06.2015 року до Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області (код ЄДРПОУ 37759555) внесено запис № 15561110010041926 про припинення юридичної особи.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2014 року №150 “Питання функціонування територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції” постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної архітектурно-будівельної інспекції, в тому числі Інспекцію держаного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області.
Згідно з п. 2 зазначеної постанови, постановлено, що Кабінет Міністрів України погоджується з пропозицією Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України” від 09.07.2014 року № 294, Державній архітектурно-будівельній інспекції доручено забезпечити здійснення її територіальними органами, що ліквідуються, функцій та повноважень, покладених на ці органи, до утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Державній архітектурно-будівельній інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі.
Департамент забезпечує здійснення функцій та повноважень територіального органу, утвореного як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно будівельної інспекції України, покладених на нього Положенням про Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області затвердженого наказом № 230 від 01.10.2014 року, на території Одеської області.
Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідаціє міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1074, у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст.10 Закону України "Про архітектурну діяльність" державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно з ч.3 ст. 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:
1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.
Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Одеської міської ради № 6908-VI від 10.09.2015р. «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 17 грудня 2013 року № 4185-VI «Про затвердження структури виконавчих органів, загальної чисельності апарату Одеської міської ради та її виконавчих органів в новій редакції» відповідно до статей 11, 25, 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підпунктів 2-4 пункту 9-1 розділу V Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», з метою реалізації державної політики щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та покращення якості надання адміністративних послуг створено у межах затвердженої штатної чисельності виконавчих органів Одеської міської ради інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради та затверджено Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради та доручено Одеському міському голові звернутися до Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо створення спільної комісії з передачі відповідної документації та вирішення питань, повязаних з утворенням та функціонуванням інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.
Відповідно до рішення Одеської міської ради № 579-VII від 27.04.2016 р. змінено найменування Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.
Згідно п.1 Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради №6908-VI від 10.09.2015р. (зі змінами), Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створене відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів з метою здійснення архітектурно-будівельного контролю на території м. Одеси.
Відповідно до п.11 цього Положення Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради відповідно до покладених на неї завдань:
1) надає, отримує, реєструє, повертає документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію;
2) приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків);
3) подає Держархбудінспекції інформацію, необхідну для внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів;
4) здійснює державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації щодо об'єктів, розташованих у межах відповідних населених пунктів;
5) здійснює контроль за виконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів держархбудконтролю;
6) розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час будівництва, порушенням законодавства під час планування та забудови територій та невиконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів держархбудконтролю;
7) розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності із прийняттям відповідних рішень;
8) здійснює інші повноваження, визначені законом.
Таким чином, до компетенції Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради віднесено повноваження щодо реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду в м. Одесі.
Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що клопотання ОСОБА_1 по справі № 815/2740/14 є обґрунтованим, а тому слід замінити сторону виконавчого провадження з Інспекції архітектурно-будівельного контролю в Одеській області на управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради
Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 160, 165, 264 КАС України, -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження по справі № 815/2740/14 з Інспекції архітектурно-будівельного контролю в Одеській області на Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд в порядку та в строки встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст ухвали складено та підписано 10 квітня 2017 року.
Суддя О.А. Левчук