Постанова від 10.04.2017 по справі 815/7301/16

Справа № 815/7301/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., судді Катаєвої Е.В., судді Харченко Ю.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області генерала поліції третього рангу ОСОБА_2, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_3 управління Національної поліції України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області генерала поліції третього рангу ОСОБА_2, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_3 управління Національної поліції України в Одеській області, у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту), висновку щодо виплати грошової допомоги, виплата якої проводиться у відповідності до пункту 4 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850, з урахуванням раніше виплаченої суми, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІ групи згідно довідки до акта огляду МСЕК серії ААВ №807320 від 15 серпня 2016 року внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- визнати незаконним рішення посадових осіб ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області від 06 грудня 2016 року №14/1-1065 щодо відмови у прийнятті та повернення документів на виплату одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, виплата якої проводиться у відповідності до пункту 4 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850, з урахуванням раніше виплаченої суми, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІ групи згідно довідки до акта огляду МСЕК серії ААВ №807320 від 15 серпня 2016 року внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- зобов'язати голову ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області - заступника начальника Головного управління Національної поліції України в Одеській області генерала поліції третього рангу ОСОБА_2 прийняти документи на виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, виплата якої проводиться у відповідності до пункту 4 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850, з урахуванням раніше виплаченої суми, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІ групи згідно довідки до акта огляду МСЕК серії ААВ №807320 від 15 серпня 2016 року внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- визнати протиправною бездіяльність голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області - заступника начальника Головного управління Національної поліції України в Одеській області генерала поліції третього рангу ОСОБА_2 щодо відмови у направленні заяви (рапорту), висновку та відповідного пакету документів для отримання ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, виплата якої проводиться у відповідності до пункту 4 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850, з урахуванням раніше виплаченої суми, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІ групи згідно довідки до акта огляду МСЕК серії ААВ №807320 від 15 серпня 2016 року внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- зобов'язати голову ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області - заступника начальника Головного управління Національної поліції України в Одеській області генерала поліції третього рангу ОСОБА_2 подати до Міністерства внутрішніх справ України заяву (рапорт), висновок та відповідний пакет документів для отримання ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, виплата якої проводиться у відповідності до пункту 4 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850, з урахуванням раніше виплаченої суми, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІ групи згідно довідки до акта огляду МСЕК серії ААВ №807320 від 15 серпня 2016 року внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути у встановленому порядку та строки заяву (рапорт) та документи щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до пункту 4 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850, з урахуванням раніше виплаченої суми, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІ групи згідно довідки до акта огляду МСЕК серії ААВ №807320 від 15 серпня 2016 року внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України у десятиденний строк прийняти рішення про призначення виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у відповідності до пункту 4 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850, з урахуванням раніше виплаченої суми, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІ групи згідно довідки до акта огляду МСЕК серії ААВ №807320 від 15 серпня 2016 року внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Під час розгляду справи судом на підставі ст. 52 КАС України залучено до участі у справі у якості другого відповідача ОСОБА_3 управління МВС України в Одеській області (ліквідаційну комісію).

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером МВС України. Згідно витягу з наказу ГУ МВС України в Одеській області №622 о/с від 28 серпня 2015 року позивач звільнений у запас Збройних Сил за п. 64 “б” (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України. Позивач зазначає, що отримав захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується свідоцтвом про хворобу №578/2 від 17 серпня 2015 року, виданим військово-лікарською комісією ГУ МВС України в Одеській області, визнаний непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним у воєнний час. Згідно довідки МСЕК від 28 жовтня 2015 року позивачу була встановлена третя група інвалідності строком на один рік. Ступінь втрати працездатності 60 %. 04 грудня 2015 року позивачу виплачена одноразова грошова допомога у сумі 206 700, 00 грн. В подальшому, як зазначає позивач, стан його здоров'я погіршився та при повторному медичному обстеженні йому встановлено другу групу інвалідності, пов'язану з проходженням служби в органах внутрішніх справ, строком на 2 роки, з датою чергового переогляду 15.08.2018 року. У зв'язку з встановленням вищої групи інвалідності позивач звертався до голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області ОСОБА_2, Головного управління МВС України в Одеській області із заявами про виплату одноразовою грошової допомоги та відповідним пакетом документів на підставі постанови КМУ “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850. Однак, ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області надані позивачем документи були повернуті без виконання. На переконання позивача, відмова ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області є незаконною, оскільки позивач відноситься до категорії осіб, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до пункту 4 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850, у зв'язку з встановленням інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

За таких обставин, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

У судове засідання, призначене на 05 квітня 2017 року позивач не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно; 14 та 28 лютого 2017 року надавав до суду заяви про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.

Представник відповідача - ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області у судовому засіданні у зв'язку із неявкою позивача та інших відповідачів не заперечував щодо розгляду справи у порядку письмового провадження. Згідно письмових заперечень, які надійшли через канцелярію суду 13.02.2017 року, вказаний відповідач позов не визнає, вважає його безпідставним, з огляду на те, що ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області не відмовляла позивачеві в призначенні одноразової грошової допомоги, а повертала документи без виконання, у зв'язку з неналежним оформленням заяви (а.с. 87-88).

Представник другого відповідача - Міністерства внутрішніх справ України у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно. В письмових запереченнях, які надійшли через канцелярію суду 06.02.2017 року (а.с. 56-58) відповідач позовні вимоги в частині, що пред'являються до МВС України не визнає, з наступних підстав. Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції регулюються постановою КМУ від 12.10.2015 року №850. Згідно вказаного порядку, МВС України приймає рішення щодо призначення грошової допомоги після надходження відповідних документів від керівника органу внутрішніх справ, у якому проходив службу позивач. Однак, зазначені документи на адресу МВС України не надходили, отже рішення про призначення або відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги не приймалось. Таким чином, відповідач вказує, що МВС України права позивача не порушено та вимоги до нього є передчасними.

Відповідач - голова ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином на своєчасно; письмові заперечення на позов від нього не надходили.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_3 управління Національної поліції України в Одеській області, у судовому засіданні у зв'язку із неявкою позивача та відповідачів не заперечував щодо розгляду справи у порядку письмового провадження. Відповідно до наявних в матеріалах справи письмових заперечень представника Головного управління Національної поліції в Одеській області, управління позов не визнає.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неприбуття у судове засідання усіх осіб, які беруть участь у справі, суд ухвалив рішення розглянути справу в порядку письмового провадження 10 квітня 2017 року за наявними у справі письмовими доказами та запереченнями.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, судом встановлено наступні обставини та факти.

Так, судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України, є пенсіонером МВС України.

Наказом Головного управління МВС України в Одеській області від 28 серпня 2015 року №622 о/с, майора міліції ОСОБА_1, помічника начальника районного відділу - оперативного чергового чергової частини штабу Великомихайлівського РВ ГУМВС України в Одеській області звільнено у запас Збройних Сил за п. 64 “б” (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України з 31 серпня 2015 року. Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 18.08.2015 року, свідоцтво про хворобу №578/2, видане ВЛК ГУМВС 18.08.2015 року та подання т.в.о. начальника Великомихайлівського РВ ГУМВС від 19.08.2015 року (а.с. 17).

Згідно свідоцтва про хворобу №578/2 від 17.08.2015 року Військово-лікарської комісії ГУМВС України в Одеській області встановлено причинний зв'язок захворювання позивача з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 18).

З довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 28 жовтня 2015 року серія 10 ААВ №785733 вбачається, що ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності, причиною інвалідності вказано проходження служби в органах внутрішніх справ (а.с. 19).

Згідно довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності від 28 жовтня 2015 року серія 10 ААА №125915, ступінь втрати професійної придатності позивача у відсотках становить 60%, причина втрати професійної працездатності - захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 20-21).

15 серпня 2016 року позивач пройшов черговий переогляд та відповідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААВ №807320, ОСОБА_1 визначено другу групу інвалідності, причиною інвалідності вказано захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 23).

У зв'язку з встановленням вищої групи інвалідності, ОСОБА_1 звернувся до начальника Великомихайлівського РВ ГУМВС України в Одеській області із заявою (рапортом) щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із отримання захворювання в період проходження служби в органах внутрішніх справ.

На вказане звернення позивачу надано відповідь від 24 жовтня 2016 року №49/1/4502, якою повідомлено, що головою ліквідаційної комісії Великомихайлівського РВ ГУМВС України в Одеській області є заступник начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області генерал поліції третього рангу ОСОБА_2 та роз'яснено про необхідність звертатись до Головного управління Національної поліції в Одеській області (а.с. 27).

Позивач повторно звернувся до голови ліквідаційної комісії Великомихайлівського РВ ГУМВС України в Одеській області із заявою (рапортом) від 18 жовтня 2016 року про виплату одноразової грошової допомоги, до якої додав наступні документи: копію завіреної довідки серія 10 ААА №125915 від 28.10.2015 року; копію довідки серія 10 ААВ №785733 від 28.10.2015 року; копію завіреної довідки серія 10 ААВ №807320 від 15.08.2016 року; копію свідоцтва про хворобу №578/2 від 17.08.2015 року; копію пенсійного посвідчення; копію паспорта, ідентифікаційного номера та рахунку банку. Вказана заява зареєстрована УДЗ ГУНП в Одеській області 26.10.2016 року за вх. №10603 (а.с. 28, 90).

Листом управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області від 28 жовтня 2016 року №14/1-873 подані позивачем документи повернуто без виконання. З посиланням на постанову Кабінету міністрів України “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850, позивачу повідомлено про необхідність надати належним чином оформлену заяву відповідного зразка, оригінал довідки медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках), та копії інших, передбачених Порядком документів (а.с. 29, 91).

07 листопада 2016 року УДЗ ГУНП в Одеській області зареєстровано заяву (рапорт) ОСОБА_1 від 04 листопада 2016 року, адресовану голові ліквідаційної комісії Великомихайлівського РВ ГУМВС України в Одеській області щодо виплати одноразової грошової допомоги, оскільки під час повторного огляду рішенням МСЕК було встановлено вищу групу інвалідності. До заяви позивачем додано: довідку серії 10 ААА №125915 від 28.10.2015 року; копію довідки серія 10 ААВ №785733 від 28.10.2015 року; копію завіреної довідки серія 10 ААВ №807320 від 15.08.2016 року; копію свідоцтва про хворобу №578/2 від 17.08.2015 року; копію пенсійного посвідчення; копію паспорта, ідентифікаційного номера та рахунку банку (а.с. 30, 92).

На вказану заяву ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області надано відповідь від 06 грудня 2016 року №14/1-1065, згідно якої подані позивачем документи повернуто без виконання. Вдруге позивачу зазначено про необхідність подачі належним чином оформленої заяви відповідного зразка. Додатково повідомлено, що згідно п. 14 Порядку призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються у разі подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги (а.с. 32, 93).

Не погоджуючись із вищевикладеними відповідями відповідача щодо повернення без виконання заяв та поданих документів для виплати одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з даним позовом, вказуючи також на те, що подані ним заяви та документи оформлені належним чином та є підставою для отримання ним грошової допомоги в більшому розмірі у зв'язку з встановленням вищої групи інвалідності, відповідно до п. 4 постанови Кабінету міністрів України “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850).

Відповідно до п. 2 вказаного Порядку, днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з п. 3 Порядку №850, грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

З матеріалів справи, а саме довідки до акта огляду МСЕК від 28 жовтня 2015 року серія 10 ААВ №785733 вбачається, що ОСОБА_1 було встановлено третю групу інвалідності, причина інвалідності пов'язана з проходження служби в органах внутрішніх справ, у зв'язку із чим позивачу виплачена відповідна грошова допомога.

15 серпня 2016 року згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААВ №807320 ОСОБА_1 визначено другу групу інвалідності, причиною інвалідності вказано захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до п. 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Отже, позивач, якому протягом року після первинного встановлення інвалідності рішенням медико-соціальної експертної комісії встановлено вищу групу інвалідності, відповідно до пункту 4 Порядку №850 має право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата якої проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Згідно пункту 7 Порядку №850, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Судом встановлено, що заява позивача про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності від 18 жовтня 2016 року не відповідала вищенаведеним вимогам Порядку, у зв'язку із тим, що разом із заявою було подано копію довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) серія 10 ААА №125915 від 28.10.2015 року, а не її оригінал, як передбачено пунктом 7 Порядку №850. Вказані обставини правомірно стали підставою повернення, поданих позивачем документів без виконання.

Однак, заява (рапорт) позивача про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності другої групи від 04 листопада 2016 року оформлена відповідно до вимог Порядку №850, подана разом з оригіналом довідки медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) серія 10 ААА №125915 від 28.10.2015 року та іншими, передбаченими пунктом 7 Порядку, документами.

Підставою повернення відповідачем (ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області) поданих документів без виконання стало зауваження стосовно того, що до заяви надається оригінал довідки медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках), яка видається страхувальнику, а не застрахованій особі, а також те, що згідно довідки МСЕК від 28.10.2015 року №125915 позивачу 04 грудня 2015 року вже була виплачена одноразова грошова допомога у сумі 206 700, 00 грн.

Стосовно довідки медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках), суд зазначає, що в п. 7 Порядку зазначено, що разом із заявою про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності подається довідка медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). Оригінал вказаної довідки позивач подавав відповідачу.

Що стосується виплати позивачу згідно довідки МСЕК від 28.10.2015 року №125915 одноразової грошової допомоги у сумі 206 700, 00 грн. у грудні 2015 року, то вказана виплата була здійснена у зв'язку з встановленням позивачу третьої групи інвалідності та втрати професійної працездатності на 60 %.

Згідно довідки до акта огляду МСЕК від 15 серпня 2016 року серії 10 ААВ №807320 ОСОБА_1 визначено другу групу інвалідності за захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ. При цьому, ступінь втрати професійної працездатності не змінилась (60 %).

Крім того, жодних обмежень щодо неможливості призначення та виплати позивачу за наявності встановлених для цього підстав нової грошової допомоги за наслідком встановлення вищої групи інвалідності Порядок № 850 не передбачає. Винятком із цього правила є встановлення обставин, передбачених пунктом 14 Порядку № 850, однак таких по відношенню до позивача виявлено не було.

Відповідач не надав до суду доказів подання позивачем завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.

У відповідності з п. 14 Порядку №850, призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком: учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.

Наявність вищевказаних підстав для відмови призначення і виплати позивачу грошової допомоги під час судового розгляду не встановлена.

Згідно з п. 8 Порядку №850, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.

МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови (п. 9 Порядку №850).

Натомість, відповідач (ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області), до якого позивач звертався із заявою про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням другої групи інвалідності від 04 листопада 2016 року з переліком необхідних документів, безпідставно повернув позивачу вказані документи без виконання.

За таких обставин, суд визнає протиправними дії ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо повернення без виконання заяви (рапорту) від 04 листопада 2016 року та документів на виплату одноразової грошової допомоги, виплата якої проводиться у відповідності до пункту 4 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21 жовтня 2016 року №850, листом від 06 грудня 2016 року №14/1-1065.

Позивач отримав відмову у проведені виплати на стадії подачі заяви про призначення грошової допомоги, без вчинення відповідачем наступних дій, пов'язаних із формуванням висновку та його спрямуванням до МВС України для прийняття рішення щодо призначення допомоги і її подальшої виплати.

При цьому, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.

Аналогічна права позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року в адміністративній справі № 826/4418/14.

Таким чином, суд вважає, що порушене відповідачем (ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області) право позивача на отримання грошової допомоги у зв'язку з установленням вищої групи інвалідності підлягає відновленню шляхом зобов'язання ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області прийняти заяву (рапорт) ОСОБА_1 від 04 листопада 2016 року та документи на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності другої групи та подати їх на розгляд до Міністерства внутрішніх справ України разом з висновком щодо виплати ОСОБА_1 грошової допомоги, у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, внаслідок захворювання отриманого у зв'язку з проходження служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання МВС України розглянути у встановленому порядку та строки заяву (рапорт) та документи щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги та у десятиденний строк прийняти рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, суд відмовляє в задоволенні позову у цій частині, оскільки вказані вимоги є передчасними. Так, відповідно до п. 9 Порядку №850, МВС України приймає рішення щодо призначення грошової допомоги після надходження відповідних документів від керівника органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник органів внутрішніх справ. Однак, зазначені документи стосовно позивача на адресу МВС України не надходили.

Отже, Міністерство внутрішніх справ України не мало правових підстав здійснювати відповідні процедури щодо призначення позивачу грошової допомоги, відтак Міністерство не вчиняло щодо позивача жодних протиправних дій та обов'язки перед позивачем у нього наразі не виникли. Тобто, права позивача не порушені вказаним відповідачем, відтак підстав для його спонукання до вчинення відповідних дій не існує.

В іншій частині позовних вимог суд вважає необхідним відмовити, з огляду на те, що вони є похідними від задоволених вимог та фактично не спрямовані на відновлення порушених прав позивача.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 6-8, 11, 24, 69, 71, 86, 122, 128, 158-163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області генерала поліції третього рангу ОСОБА_2, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_3 управління Національної поліції України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо повернення без виконання заяви (рапорту) ОСОБА_1 від 04 листопада 2016 року та документів на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності другої групи, поданих відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850.

Зобов'язати ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області прийняти заяву (рапорт) ОСОБА_1 від 04 листопада 2016 року та документи на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності другої групи, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850.

Зобов'язати ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області подати на розгляд Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати ОСОБА_1 грошової допомоги у зв'язку з установленням другої групи інвалідності, внаслідок захворювання отриманого у зв'язку з проходження служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя О.В. Глуханчук

Суддя Е.В. Катаєва

Суддя Ю.В. Харченко