Справа № 815/2103/17
10 квітня 2017 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення,-
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення №310-VII від 26.10.2016р., яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки, площею 0,1260 га, розташованої за адресою: вул.Київська 68, м. Роздільна Одеської області для ведення підсобного господарства.
Згідно ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; спори фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за виключенням спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю.
При цьому, згідно п. 1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Позивачем зазначено відповідачем ОСОБА_2 міську раду, яка згідно ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. N 280/97-ВР є органом місцевого самоврядування та позови до неї, згідно положень п.1 ч.1 ст.18 КАС України, підсудні виключно місцевим загальним судам, як адміністративним судам.
Згідно п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи викладене, адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення №310-VII від 26.10.2016р. підлягає поверненню, оскільки він не підсудний ОСОБА_3 окружному адміністративному суду.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 19, 108, 158 - 160, 165 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення №310-VII від 26.10.2016р., яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки, площею 0,1260 га, розташованої за адресою: вул. Київська 68, м.Роздільна Одеської області для ведення підсобного господарства - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачеві, що він має право звернутись з цією позовною заявою до місцевого загального суду як адміністративному суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_3 окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня оголошення та (або) отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя К.О. Танцюра