Справа № 815/3926/16
07 квітня 2017 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” про застосування заходів реагування, -
Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” заходи реагування, а саме зупинити виробництво (виготовлення) продукції до моменту одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” здійснюється господарська діяльність без дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, одержання якого, на думку позивача, передбачено приписами чинного законодавства України.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія”, з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 23.08.2016р. вхід.№22079/16), наголошуючи, зокрема, що на час проведення перевірки, та складання припису від 29.07.2016р. №10 законодавчо не визначено порядок отримання документів дозвільного характеру у сфері поводження з відходами, у тому числі, дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, а тому Товариство відповідача об'єктивно не мало можливості отримати вказаний дозвіл.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, з урахуванням того, що від позивача - Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до суду надійшло клопотання (від 20.02.2017р. вхід.№ЕП/707/17) про розгляд справи за відсутності представника позивача, а також зважаючи на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, у період з 04.07.2016.р по 22.07.2016р., на підставі направлення на перевірку від 02.07.2016р. №102057, фахівцями Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря проведено планову перевірку ТОВ “Українська Чорноморська Індустрія” з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
За наслідками вказаної перевірки Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, у висновках якого, у тому числі, зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” здійснюється господарська діяльність без дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, одержання якого передбачено приписами чинного законодавства України.
На підставі вищеозначеного Акта перевірки Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря винесено Припис від 29.07.2016р. №10, пунктом 11 якого ТОВ “Українська Чорноморська Індустрія” зобов'язано отримати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Встановлення вищеозначеного порушення Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” послугувало підставою для звернення Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” заходів реагування, а саме зупинення виробництва (виготовлення) продукції до моменту одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, є безпідставними, та такими, що не базуються на положеннях чинного законодавства України, з урахуванням наступного.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14.11.2016р. у справі №815/5254/16 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” задоволено, визнано протиправними та скасовано пункти 8,11 Припису Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 29.07.2016р.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2017р. у справі №815/5254/16 апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря задоволено частково, Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.11.2016р. скасовано, та прийнято у справі нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” задоволено частково, визнано протиправним та скасовано пункт 11 Припису Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 29.07.2016р., складеного відносно Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія”.
Зокрема, в межах розгляду означеної справи, судом апеляційної інстанції з'ясовано, що охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.
Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначено Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25 червня 1991року №1264-XII (зі змінами та доповненнями), відповідно до статті 51 якого при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.
Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Оцінка здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища в місці, де планується розміщення об'єктів, екологічних прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об'єктів на навколишнє природне середовище.
Підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об'єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, спеціальну заяву про це.
Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).
26.04.2014р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" від 09.04.2014р. №1193-VII, яким скасовано ряд документів дозвільного характеру, в тому числі дозвіл на розміщення відходів, погодження лімітів на утворення та розміщення відходів.
У Постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2017р. встановлено, що 24.11.2014року ТОВ «Українська Чорноморська Індустрія» на ім»я Начальника Департаменту екології та природних ресурсів у Одеській області направлено Листа №840-14 щодо роз'яснення отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, за результатами розгляду якого Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації на адресу ТОВ «Українська Чорноморська Індустрія» надіслано відповідь №8227/02-18/8670 від 05.12.2014р., у якій зазначено, що Порядок надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами Кабінетом Міністрів України не затверджено, та не визначено вичерпного переліку документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання зазначеного дозволу.
16.04.2015р. ТОВ «Українська Чорноморська Індустрія» отримано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи №05.03.02-04/16219 (строк дії висновку - 3 роки), у якому зазначено загальну кількість відходів, перелік відходів та їх об'єм. Крім того, означеним Висновком визначено, що відходи тимчасово зберігаються на території підприємства та відповідно до укладених договорів передаються на розміщення або знищення організаціям, що мають дозвільні документи у сфері поводження з відходами.
Відповідно до пункту 6 статті 17 Закону України “Про відходи” суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2017р. у справі №815/5254/16 встановлено, що ТОВ «Українська Чорноморська Індустрія» укладено діючи договори з наступними контрагентами, а саме: ТОВ “Український центр поводження з відходами” - Договір №561-У/16/ОД від 04.01.2016р. на збирання, перевезення, зберігання, оброблення та утилізації відходів, перелік яких зазначено у Додатку №1 до Договору. Даний контрагент має ліцензію Міністерства екології та природних ресурсів України в сфері поводження з небезпечними відходами; ТОВ “Союз” - Договір про надання послуг з прийому та захоронення відходів 4-го класу небезпеки від 23.12.2015р.; ТОВ “Лідєр 21” - Договір №29 від 25.12.2015р. про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, відходи хутрообробки, зерна абразивні зіпсовані, матеріали дерев'яні зіпсовані, шлак паливний.
Крім того, ТОВ «Українська Чорноморська Індустрія» своєчасно подається статистична звітність з утворення, та поводження з відходами, в якій зазначається перелік фактично утворених відходів, та їх об'єм, що підтверджує дотримання лімітів відходів, зазначеним у висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи №05.03.02-04/16219. На виконання вимог Наказу Мінприроди України від 07.07.2008 №342 ТОВ «Українська Чорноморська Індустрія» щокварталу веде облік відходів та пакувальних матеріалів і тари.
Згідно з п.«д» ст.17 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” Кабінет Міністрів України у галузі охорони навколишнього природного середовища: встановлює порядок розробки та затвердження екологічних нормативів, лімітів використання природних ресурсів, скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, а також порядок надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
09.04.2014р. набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру” згідно якого видача дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами призупиняється, у зв'язку з відсутністю форми та порядку їх розробки на строк приведення Кабінетом Міністрів України у відповідність процедури видачі дозволу.
Разом з тим дозвіл на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів скасовано.
20.01.2015р. Кабінетом Міністрів України складено проект Постанови "Про надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, порядку подання декларації про відходи та її форми", але станом на цей час даний документ не затверджено, та знаходиться в стадії проекту, який наразі не є чинним.
Отже, в межах розгляду справи №815/5254/16 судом апеляційної інстанції повністю встановлено обставини по суті спору, надана їх відповідна правова оцінка, та, зокрема, встановлено безпідставність, та необґрунтованість винесення Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря Припису від 29.07.2016р. №10 в частині пункту 11 щодо зобов'язання ТОВ “Українська Чорноморська Індустрія” отримати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Відповідно до ч.5 ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016р. №1402-VІІI (зі змінами та доповненнями) встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Згідно з приписами ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно з ч.ч.2,3 ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України, а невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Таким чином, оскільки Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2017р. у справі №815/5254/16 встановлено протиправність винесення Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря Припису від 29.07.2016р. №10 в частині пункту 11 щодо зобов'язання ТОВ “Українська Чорноморська Індустрія” отримати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, позовні вимоги Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” заходів реагування, а саме зупинити виробництво (виготовлення) продукції до моменту одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, є безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню.
Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно ч.3 ст. 105 КАС України позивач має право, у тому числі, вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” про застосування заходів реагування, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до Товариства з обмеженою відповідальністю “Українська Чорноморська Індустрія” про застосування заходів реагування, відмовити.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.