04 квітня 2017 р. Справа № 804/1639/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Царікової О.В.,
секретаря судового засідання: Безрученко К.В.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Хоменко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Соборного районного у м. Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії,
06 березня 2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_4 до Соборного районного у м. Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про зобов'язання відповідача внести зміни до актових записів про одруження від 26 грудня 1959 року № 1099 та від 22 листопада 1968 року №1233, змінивши у графі відомостей про національність нареченої з «українка» на «єврейка», а в актових записах про розірвання шлюбів від 06 травня 1963 року № 345 та від 02 вересня 1988 року №582 внести зміни, змінивши у графі відомостей про національність дружини з «українка» на «єврейка».
В обґрунтування позову позивачка зазначила, що має належність до єврейської національності та має намір змінити національність шляхом внесення змін до актових записів про одруження від 26 грудня 1959 року № 1099 та від 22 листопада 1968 року №1233, змінивши у графі відомостей про національність нареченої з «українка» на «єврейка», а в актових записах про розірвання шлюбів від 06 травня 1963 року № 345 та від 02 вересня 1988 року №582 внести зміни, змінивши у графі відомостей про національність дружини з «українка» на «єврейка».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі № 804/1639/17 та призначено її до розгляду на 20.03.2017.
Представники позивача просили суд задовольнити адміністративний позов повністю.
У судовому засіданні представник відповідача заперечив проти позову та звернувся до суду із клопотанням про закриття провадження у справі, у зв'язку з тим, що вказану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
В обгрунтування заявленого клопотання відповідач зазначив, що за твердженнями позивачки висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану Соборного районного відділу порушено її право на вільний вибір та відновлення своєї національності, але при цьому позивач не оскаржує даний висновок, також не оскаржує дії або бездіяльність посадових осіб відділу, не зазначає у чому саме полягає публічно-правовий спір в даному випадку, не наводить жодної обставини, яка б вказувала на незаконність дій суб'єкта владних повноважень. Відтак, предметом даного адміністративного позову є встановлення юридичного факту щодо можливості приналежності позивача до певної національності, внаслідок чого позивач просить суд зобов'язати Соборний районний відділ у м. Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести зміни до відповідних актових записів, що суперечить ст. 18 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, заслухавши думку сторін у справі, дійшов таких висновків.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, тобто суб'єкт владних повноважень. Як визначено пунктом 1 частини другої статті 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 звернулася із заявою до Соборного районного у м.Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про внесення змін до актових записів про одруження від 26 грудня 1959 року № 1099 та від 22 листопада 1968 року №1233, змінивши у графі відомостей про національність нареченої з «українка» на «єврейка», а в актових записах про розірвання шлюбів від 06 травня 1963 року № 345 та від 02 вересня 1988 року №582 про внесення зміни, змінивши у графі відомостей про національність дружини з «українка» на «єврейка». Висновком Соборного районного у м.Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 28.02.2017 ОСОБА_4 відмовлено, у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів.
Позивачка не погодившись із таким висновком відповідача звернулася до суду з позовом про зобов'язання відповідача внести зміни до актових записів.
Як зазначив Пленум Вищого адмінстративного суду України в постанові від 29.09.2016 №12 "Про узагальнення практики вирішення адміністративним судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану", категорія справ, пов'язаних із спорами, що виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актових записів цивільного стану, є окремою категорією судових справ, яка має свої особливості. Об'єктом спору у таких справах є відповідний актовий запис цивільного стану, а безпосереднім предметом розгляду судами адміністративної юрисдикції - рішення відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у формі висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У пункті 6 висновків Пленум Вищого адмінстративного суду України в постанові від 29.09.2016 №12 "Про узагальнення практики вирішення адміністративним судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану" зазначив, що особливу групу складають справи, пов'язані з оскарженням відмови органів державної реєстрації цивільного стану внести зміни до актових записів цивільного стану щодо встановлення або зміни національності особи, щодо якої здійснено запис, або її батьків. Суди повинні враховувати, що чинним законодавством України не передбачено зазначення в актових записах цивільного стану та свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану національності батьків дитини чи осіб, які вступають у шлюб. Тим самим забезпечується рівність усіх незалежно від національності чи етнічного походження, а також право особи вільно обирати та відновлювати національність. У зв'язку з цим варто визнати, що вимоги про встановлення (зміну) національності особи в актових записах цивільного стану не належать до юрисдикції адміністративних судів, а відповідні позовні заяви повинні повертатися позивачам без відкриття провадження у відповідних справах.
У даному випадку позивачкою рішення - висновок про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану Соборного районного у м. Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 28.02.2017 не оскаржується, відтак означений спір підлагає розгляду та вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України (далі- ЦПК України) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Відповідно до положень ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України), суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини другої статті 157 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги мають розглядатися в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись ст. 157, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі №804/1639/17 задовольнити.
Провадження в адміністративній справі № 804/1639/17 за позовом ОСОБА_4 до Соборного районного у м. Дніпрі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії закрити.
Роз'яснити позивачу, що заявлений спір має розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Додатково роз'яснити, що повторне звернення тієї ж самої особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження в адміністративній справі, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядки та строки, зазначені в ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Ухвала в повному обсязі складена та підписана 10.04.2017.
Суддя О.В. Царікова