07 квітня 2017 рокуСправа № 803/354/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Валюха В.М.,
суддів Андрусенко О.О., Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Столярчук А.В.,
за участю позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною,
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) про визнання бездіяльності щодо не надіслання у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України) своїм головним управлінням в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку протиправною та зобов'язання надіслати інформацію своїм головним управлінням в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.04.2017 позовну заяву в частині позовних вимог про зобов'язання вчинити дії (а саме: зобов'язання ПФУ надіслати інформацію своїм головним управлінням в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку) залишено без розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.02.2017 МВС України направило до ПФУ листа № 1461/05/22-2017, яким повідомлено про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь ПФУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій. Вказаний лист був отриманий ПФУ 08.02.2017 за вх. № 456/6, проте, всупереч вимогам абзацу 2 пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок № 45), інформація до головних управлінь ПФУ у п'ятиденний строк не була надіслана.
Позивачі вважають, що ПФУ своєю бездіяльністю, яка полягає у не надісланні інформації до головних управлінь ПФУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, порушив конституційне право позивачів як пенсіонерів МВС на соціальний захист, передбачене статтею 46 Конституції України, та право на перерахунок пенсій.
Позивачі просять визнати протиправною бездіяльність ПФУ щодо не надіслання у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 03.04.2017 № 10206/06-30 (а. с. 46-47) представник відповідача ОСОБА_5 адміністративний позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з таких підстав.
08.02.2017 ПФУ отримав від МВС України лист від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017 про підстави перерахунку пенсій, у якому була відсутня інформація, яка дозволяла органам ПФУ належно реалізувати функції щодо проведення перерахунку пенсій, визначені Порядком № 45.
14.02.2017 ПФУ звернувся з листом № 4133/02-23 до МВС України з приводу роз'яснення: до яких саме уповноважених структурних підрозділів необхідно подавати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; чи затверджена МВС України схема прирівняння посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до посад в Національній поліції; який саме нормативно-правовий акт МВС України вважає підставою для проведення перерахунку пенсій, оскільки від цього залежить на яку саме дату необхідно сформувати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
ПФУ листом від 28.03.2017 № 9494/02-23 звернувся до Міністерства соціальної політики України, як головного розпорядника бюджетних коштів, щодо повідомлення Міністерства фінансів України про виділення додаткових асигнувань для забезпечення перерахунку пенсій.
Таким чином, ПФУ здійснив всі залежні від нього дії для забезпечення проведення перерахунку пенсій, а отже вимога позивачів щодо визнання бездіяльності протиправною є необґрунтованою та такою, що не відповідає фактичним обставинам справи.
Крім того, МВС України листом від 22.03.2017 за № 4019/02/22-2017, який отримано ПФУ 28.03.2017, надав необхідну інформацію для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), яка запитувалася листом ПФУ від 14.02.2017 № 4133/02-23, на виконання абзацу другого пункту 2 Порядку № 45 ПФУ 28.03.2017 повідомив головні управління ПФУ в областях та м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії у строки, передбачені абзацом третім пункту 2 Порядку № 45.
В судовому засіданні позивачі позов в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просять зазначені позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибула, проте подала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності (а. с. 47), у зв'язку з чим відповідно до частини четвертої статті 122, частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи проведено за її відсутності.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивачі є пенсіонерами органів внутрішніх справ, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 призначена пенсія за вислугою років, що підтверджується пенсійними посвідченнями № НОМЕР_1 від 21.05.2014 та № НОМЕР_2 від 01.02.2011 відповідно (а. с. 5, 8), а ОСОБА_1 та ОСОБА_3 - по інвалідності, що підтверджується посвідченнями № 4290 від 24.11.2004 та № 3036 від 17.04.2000 відповідно (а. с. 4-6).
Як вбачається з матеріалів справи, 03.02.2017 за вих. № 1461/05/22-2017 МВС України скерувало ПФУ повідомлення про підстави перерахунку пенсій, яким на підставі пункту 2 Порядку № 45 повідомлено про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь ПФУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та терміни, визначені законодавством. Вказане повідомлення надійшло до ПФУ 08.02.2017 за вх. № 456/5 (а. с. 48).
ПФУ звернувся до МВС України з листом від 14.02.2017 № 4133/02-23, у якому, вказуючи на необхідність додержання законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та належної реалізації власних функцій, просив надати відповідні на ряд питань, зокрема, щодо: до яких саме уповноважених структурних підрозділів необхідно подавати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; чи затверджена МВС України схема прирівняння посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до посад в Національній поліції; який саме нормативно-правовий акт МВС України вважає підставою для проведення перерахунку пенсій, оскільки від цього залежить на яку саме дату необхідно сформувати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (а. с. 49-50).
Листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 МВС України повідомило ПФУ про розгляд листа від 14.02.2017 № 4133/02-23 та роз'яснило: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських», з 01.01.2016; на даний час повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві; 15.03.2017 за № 348/30216 у Міністерстві юстиції України зареєстрований наказ МВС України від 17.02.2017 № 138 «Про затвердження Переліку посад начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», що дозволить у належний спосіб оформляти довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій; станом на січень 2016 року показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими статтею 80 Закону України «Про Національну поліцію», становлять 3851,57 грн. за спеціальним званням молодшого складу поліцейських та 6039,51 грн. за спеціальним званням середнього складу поліцейських (а. с. 51-52).
28.03.2017 за вих. № 9493/02-23 ПФУ скерувало начальникам головних управлінь ПФУ в областях та м. Києві лист про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) та про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (а. с. 53). Крім того, листом від 28.03.2017 № 9494/02-23 ПФУ звернулося до Міністерства соціальної політики України як головного розпорядника бюджетних коштів про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань на загальну суму 5,6 млрд. грн. (а. с. 54).
Листом від 04.04.2017 № 1831/02-60-38 Головне управління ПФУ у Волинській області повідомило, що 29.03.2017 отримало лист ПФУ від 28.03.2017 № 9493/02-23 та на виконання цього листа 04.04.2017 надало ліквідаційній комісії УМВС України в області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (а. с. 45).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно із пунктами 2-3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, нормами Порядку № 45 передбачено такий порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - МВС України повідомляє ПФУ про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - ПФУ повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням ПФУ; - Головні управління ПФУ складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.
Як вбачається із матеріалів справи, 03.02.2017 за вих. № 1461/05/22-2017 МВС України скерувало до ПФУ повідомлення про підстави перерахунку пенсій, яким на підставі пункту 2 Порядку № 45 повідомлено про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь ПФУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та терміни, визначені законодавством. Вказане повідомлення надійшло до ПФУ 08.02.2017 за вх. № 456/5 (а. с. 48).
Разом з тим, пунктом 2 Порядку № 45 не встановлені вимоги щодо змісту повідомлення МВС України про підстави перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ.
Проте, на думку суду, повідомлення про підстави перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ за своїм змістом повинно бути чітким і зрозумілим, містити інформацію, яка б дозволяла органам ПФУ належно реалізувати функцію щодо проведення та перерахунку пенсій.
Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Положення № 384/2011), Пенсійний фонд України для виконання покладених на нього завдань має право одержувати в установленому законодавством порядку безоплатно від міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування необхідні для виконання покладених завдань інформацію, документи і матеріали, зокрема від органів статистики - статистичні дані.
Відтак, суд погоджується із доводами представника відповідача про те, що оскільки повідомлення МВС України від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017 про підстави перерахунку пенсій не містило усієї необхідної інформації, тому з метою додержання законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та належної реалізації власних функцій, ПФУ листом від 14.02.2017 № 4133/02-23 правомірно та підставно звернулося до МВС України про надання роз'яснень (зокрема, щодо: до яких саме уповноважених структурних підрозділів необхідно подавати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; чи затверджена МВС України схема прирівняння посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до посад в Національній поліції; який саме нормативно-правовий акт МВС України вважає підставою для проведення перерахунку пенсій, оскільки від цього залежить на яку саме дату необхідно сформувати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку). Такі дії відповідача щодо звернення до МВС України, на думку суду, відповідають вимогам підпункту 2 пункту 6 Положення № 384/2011.
Враховуючи, що листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 МВС України повідомило ПФУ про розгляд листа від 14.02.2017 № 4133/02-23 та надало відповідні роз'яснення, ПФУ у порядку та строки, визначені пунктом 2 Порядку № 45, 28.03.2017 за вих. № 9493/02-23 ПФУ скерувало начальникам головних управлінь ПФУ в областях та м. Києві лист про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України та про необхідність підготовки та надання ліквідаційним списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
Таким чином, суд не бере до уваги доводи позивачів про те, що ПФУ у період з 08.02.2017 (день одержання повідомлення МВС України від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017 про підстави перерахунку пенсій) та до 28.03.2017 (день скерування начальникам головних управлінь ПФУ в областях та м. Києві за вих. № 9493/02-23 листа про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України та про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії) вчинило протиправну бездіяльність щодо не надіслання у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, оскільки у межах наданих повноважень та з метою додержання законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та належної реалізації власних функцій щодо перерахунку пенсій ПФУ вчиняло ряд дій, зокрема, правомірно скерувало до МВС України лист від 14.02.2017 № 4133/02-23 про надання роз'яснень та відразу після одержання відповіді від МВС України листом від 28.03.2017 за вих. № 9493/02-23 скерувало начальникам головних управлінь ПФУ в областях та м. Києві повідомлення про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, та звернулося до Міністерства соціальної політики України як головного розпорядника бюджетних коштів із листом від 28.03.2017 № 9494/02-23 ПФУ про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань на загальну суму 5,6 млрд. грн.
Відтак, оскільки під час судового розгляду справи доводи позивачів про протиправну бездіяльність відповідача не знайшли свого підтвердження, тому з наведених вище мотивів та підстав у задоволенні позовних вимог про визнання бездіяльності відповідача протиправною необхідно відмовити.
Керуючись статтями 160 - 163 КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Головуючий суддя В.М.Валюх
суддя О.О.Андрусенко
суддя В.Д.Ковальчук
Постанова складена у повному обсязі 11 квітня 2017 року