м. Вінниця
06 квітня 2017 р. Справа № 802/962/13-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Воробйової Інни Анатоліївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Фурмана В.В.
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Колумбіні"
до: Калинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Колумбіні" ( далі - ТОВ “Колумбіні”, товариство, позивач) до Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000222308 від 30.11.2012 р.
На обґрунтування позову зазначено, що податковим органом проведено фактичну перевірку, за наслідком якої складено акт, згідно висновків якого встановлено порушення п.12 ст. 3 та ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». За результатами даної перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000222308 від 30.11.2012 р.
Позивач не погоджується із таким рішенням податкового органу, вважаючи, що встановлені Козятинською ОДПІ порушення не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. Так, позивач вказує, що відповідачем безпідставно зазначено, що на АЗС №29 ТОВ «Колумбіні» товари не обліковані в установленому законодавством порядку, чим порушено вимоги Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки такий (облік) ведеться, про що свідчать відповідні журнали руху/обліку нафтопродуктів. Окрім того, твердження відповідача, що паспорти якості на бензин не відповідають Інструкції №281/171/578, не відповідають дійсності, оскільки такі оформлені відповідно до вимог чинного законодавства та містять всі необхідні реквізити.
За таких обставин, вважає, що оскаржуване рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку із чим звернувся із цим позовом суду.
Ухвалою суду від 24.03.2017 р. замінено Козятинську ОДПІ її правонаступником Калинівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Вінницькій області (далі - Калинівська ОДПІ ГУ ДФС, податковий орган, відповідач).
В судовому засіданні представник позивача, підтримав позовну заяву та просив задовольнити з підстав викладених в ній.
Представник відповідача просила в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що спірне рішення прийняте у спосіб, в межах повноважень та відповідно до вимог Податкового кодексу України. Зокрема вказала, що в порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" товариством необліковано нафтопродукти, що стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, суд встановив наступне.
05 листопада 2012 року працівниками Вінницької ОДПІ проведено фактичну перевірку АЗС №29, яка належить ТОВ «Колумбіні» та розташована за адресою: Вінницький район, с.Якушинці, а/ш Львів -Кіровоград-Знам'янка, км.354+300, за результатами якоїскладено акт №047663 від 19.12.2012 року (а.с. 8-13), у якому зафіксовано порушення позивачем пункту 12 статті 3 та статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Так, зокрема, перевіркою встановлено, що на підставі пункту 20.1.5 статті 20 Податкового кодексу України проведено інвентаризацію товарно - матеріальних цінностей, коштів на АЗС, в тому числі здійснено зняття залишків товарно - матеріальних цінностей та супутніх товарів, що зафіксовано в акті інвентаризації від 06 листопада 2012 року, згідно якого встановлені слідуючі залишки паливно - мастильних матеріалів: бензин автомобільний А-95 ДСТУ 4063-2001 - 6 912 л по ціні 10,90 грн.; бензин автомобільний А-92 ДСТУ 4063-2001 - 15 810 л по ціні 10,60 грн.; бензин автомобільний А -95 (Євро) ДСТУ 4839-2007 - 7 953 л по ціні 11,10 грн.; паливо дизельне підвищеної якості (ДП Євро) ДСТУ 4840:2007 - 15 687 л по ціні 9,8 грн. На зазначені товари представлені журнал обліку надходження нафтопродуктів АЗС №29 ТОВ "Колумбіні", товарно - транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) №7768; сертифікати відповідності та паспорти №379, №368, 182 видані ОСОБА_3 «Укртатнафта»; сертифікат відповідності та паспорт №2/36160ДС/1012 виданий ТОВ "Інспекторат Україна".
При цьому в акті зазначено, що на представлених паспортах якості відсутні печатки лабораторії, а тому в.о. начальника Вінницької ОДПІ ОСОБА_4 на підставі статті 84 Податкового кодексу України 06 листопада 2012 року прийнято рішення за №45895/22 (із змінами та доповненнями) про проведення експертизи вищезазначених бензину та пального, за результатами якої згідно листа Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби України від 15 листопада 2012 року №19/1-123/8413 вказано, що надані на дослідження проби не відповідають ДСТУ 4063-2001 "Бензини автомобільні Технічні умови", а саме: "АЗС №29, проба №2 ТОВ «Колумбіні», с.Якушенці, А - 95, резервуар №3 (ПРК-01-03) за показниками "концентрація фактичних смол", "фракційний склад (залишок та втрати)", "сумарний вміст ароматичних вуглеводів".
За таких обставин, податковий орган дійшов висновку, що товариством не обліковано у встановленому законодавством порядку за місцем їх реалізації та зберігання нафтопродукти, 6 912 л по ціні 10,90 грн., які станом на 06.11.2012р. знаходились у резервуарі №3 без відповідних приходних документів, а також, що не встановлено власника даних ТМЦ.
На підставі висновку даного акту Козятинською ДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000222308 від 30.11.2012 р, яким застосовано штраф у розмірі 150681,6 грн.
Не погоджуючись з таким рішеннями та вважаючи його протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265/95-вр, в редакції чинній на момент виникнення сіпрних правовідносин).
Так, відповідно до пункту 12 статті 3 Закону № 265/95-вр, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів (ст. 6 Закону № 265/95-вр).
В свою чергу, відповідно до статті 20 Закону № 265/95-вр, до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів, регламентується Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України №281/171/578/155 від 20.05.2008 року (далі - Інструкція).
Так, відповідно до пункту 14.1 Інструкції, під час приймання, зберігання та відпуску нафти і нафтопродуктів керівник підприємства та головний бухгалтер здійснюють контроль за дотриманням матеріально відповідальними особами вимог цієї Інструкції та забезпечують: своєчасне оформлення документів руху нафти та нафтопродуктів; збереження їх кількості і якості; відображення їх руху за бухгалтерським обліком; своєчасне вжиття заходів щодо попередження псування, втрат, нестач та розкрадання нафти та нафтопродуктів, а також створення необхідних умов для їх зберігання.
Згідно пунктів 14.4 -14.5 Інструкції, для посилення контролю за станом приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів матеріально відповідальні особи ведуть журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою N 6-НП і журнал вимірювання нафти і нафтопродуктів у резервуарах за формою N 7-НП.
Приймання нафти і нафтопродуктів, які не належать підприємству, також відображається в журналі обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою N 6-НП.
Матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи (пункт 16.1 Інструкції).
Так, ведення обліку товарних запасів на АЗС № 29 відображено в журналі обліку надходження нафтопродуктів, де відображається облік надходження нафтопродуктів на АЗС.
Окрім того, відповідно до пунктів 13.2, 13.3, 13.7 Інструкції, нафта (газовий конденсат) і нафтопродукти, що містяться у резервуарах і технологічних трубопроводах НПЗ, наявних на підприємстві транспортних засобах та тарі незалежно від права власності, а також готівка на АЗС підлягають інвентаризації.
Інвентаризації підлягають також нафта і нафтопродукти, які згідно з договорами зберігаються на терміналах інших суб'єктів господарювання.
Інвентаризація нафти та нафтопродуктів на підприємствах проводиться не рідше одного разу на місяць.
Основною метою інвентаризації є: виявлення фактичної наявності нафти та нафтопродуктів за марками і видами, а також суми готівки на АЗС; зіставлення фактичної наявності нафти та нафтопродуктів за марками і видами з даними бухгалтерського обліку; виявлення нестандартних нафтопродуктів; перевірка дотримання умов та порядку зберігання нафти та нафтопродуктів, а також готівки на АЗС.
Оформлюють акт інвентаризації нафти та нафтопродуктів на підприємствах за формою N 24-НП (додаток 21), на АЗС - акт інвентаризації на АЗС за формою N 25-НП (додаток 22).
Як видно із акту перевірки №047663 від 19.12.2012 року та зазначалось вище товариством проведено інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей, коштів на АЗС, в тому числі здійснено зняття залишків товарно-матеріальних цінностей (палива та супутніх товарів), яку зафіксовано актом від 06.11.2012 року, оформленим за формою N 25-НП.
За результатами проведеної інвентаризації була підтверджена відповідність залишків бензину автомобільного А-95, бензину автомобільного А-92, ДП, палива дизельного підвищеної якості (ДП Євро), даним товарного обліку на АЗС №29 ТОВ «Колумбіні».
Також в акті перевірки податковим органом було зазначено, що до вказаних товарів представлені наступні документи: - журнал обліку надходження нафтопродуктів АЗС №29 ТОВ “Колумбіні”; товарно - транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) №7768; сертифікати відповідності та паспорти №379, №368, 182 видані ОСОБА_3 «Укртатнафта»; сертифікат відповідності та паспорт №2/36160ДС/1012 виданий ТОВ "Інспекторат Україна".
Окрім того, суд звертає увагу, що в акті перевірки відсутні зауваження щодо ненадання представникам податкового органу будь-яких документів, які відображають облік нафтопродуктів на АЗС № 29.
Таким чином, беручи до уваги вищепроцитовані норми, суд доходить висновку, що товариством було надано представникам податкового органу документи, які підтверджують облік нафтопродуктів, їх прихід та якісні характеристики.
Оцінюючи висновки податкового органу щодо відсутності в представлених позивачем паспортах якості нафтопродуктів печатки лабораторії, суд вказує, що пунктом 10.24 Інструкції, встановлено заборону, саме на прийняття нафтопродуктів на АЗС у разі відсутності паспорта якості на нафтопродуктів або неналежного його оформлення (відсутність номера, марки та виду, заповнення не за всіма показниками якості).
При цьому, як видно із оскаржуваного рішення до позивача застосовано фінансову санкції, як до суб'єкта господарювання, що здійснює реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, а не за прийняття нафтопродуктів на АЗС.
Окремо суд також звертає увагу, що, як зазначалось вище, у паспорті якості на нафтопродукти зазначається номер, марка та вид, всі показники якості, при цьому такі реквізити наявні, зокрема у паспорті №368 від 07.10.2012 р., а отже твердження щодо неналежного оформлення паспортів спростосуються вищенаведеним.
Стосовно висновків податкового органу щодо не встановлення ТОВ "Колумбіні" власником палива, що знаходилось у резервуарі №3 (ПРК-01-03) АЗС, суд зазначає про наступне.
Так, в матеріалах справи міститься, рішення господарського суду Вінницької області від 04.12.2014р. по справі № 902/100/13-г за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Колумбіні" до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби про визнання права власності на нафтопродукти та витребування майна з чужого незаконного володіння провадження, яким припинено провадження у справі у зв'язку із відсутністю предмету спору.
Зокрема у даному рішенні встановлено, що 12.08.2014 р. уповноваженим представником Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби передано представнику ТОВ "Колумбіні" паливно - мастильні матеріали, що були вилучені 27.09.2012 р., 11.10.2012р. та 19.11.2012 р. в рамках застосування адміністративного арешту майна, а саме: бензин автомобільний А-95 в кількості 24 962 л, бензин автомобільний А-92 в кількості 12 842 л та дизельне пальне в кількості 6050 л.
В силу частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до статті 115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Отже рішенням господарського суду Вінницької області за ТОВ «Колумбіні» (код ЄДРПОУ 37018720) визнано право власності на майно, а відтак висновки податкового органу про те, що власник паливно-мастильних матеріалів відсутній є необґрунтованими та безпідставними.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що податкове повідомлення-рішення прийняте Козятинською ОДПІ на підставі необґрунтованих висновків з порушенням встановлених законодавством норм, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно зі статтею 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 КАС України).
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено).
Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що мотивація та докази, на які посилається позивач, дають суду підстави для постановлення висновків, які б спростовували доводи відповідача, а встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позовні вимоги носять майновий характер та позов підлягає задоволенню, на користь позивача необхідно стягнути понесені ним і документально підтверджені судові витрати у даній справі.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції № НОМЕР_1 від 30.11.12 р.
Стягнути на користь ТОВ "Колумбіні" (с.Корделівка, Калинівський район, Вінницька область, вул.Київська, 1) судовий збір сплачений згідно квитанції №14 від 05.03.13 р. в сумі 1 506,82 (одна тисяча п'ятсот шість гривень 82 копійки) за рахунок бюджетних асигнувань Калинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС ( м. Козятин, Вінницька область, вул. П.Орлика, 19, ідентифікаційний код 39470203).
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна