Справа № 758/9459/16-а
30 січня 2017 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Богінкевич С. М.,
при секретарі - Потапьонок К. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивачка звернулась з вищезазначеним адміністративним позовом до суду, мотивуючи тим, що вона перебуває на пенсійному обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 85% від заробітної плати, загальний стаж роботи складає 36 років, в тому числі стаж державної служби 15 років.
У зв'язку із тим, що об'єднаним управлінням при перерахуванні пенсії були допущені суттєві порушення вимог ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року, ст.ст.33,37 Закону України «Про державну службу» № 3723- XII від 16.12.1993 року та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року, вона 05.07.2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії, враховуючи для її обчислення суму компенсації заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян, однак 26.07.2016 року вона отримала лист-відповідь об'єднаного управління за вих. № 13137/08 від 11.07.2016 року, в якому їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати вищевказаних виплат, посилаючись на ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У зв'язку вищевикладеним, оскільки вважає відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати вищевказаних виплат, змушена була звернутись до суду з даним позовом та просить визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови їй в перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на здоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян), на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 85 % від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 11.06.2008 року.
У судове засідання 30.01.2017 року позивачка не з'явилась, як вбачається з матеріалів справи, про час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, однак подала до суду заяву, у якій позов підтримала та просила його задоволити з підстав викладених у ньому та проводити судове засідання без її участі, у зв'язку з чим суд вважає за можливе провести розгляд справи у її відсутність на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Представник відповідача у судове засідання 30.01.2017 року не з'явилась, як вбачається з матеріалів справи, про час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, однак подала до суду заперечення, у яких позов не визнала та просила у його задоволенні відмовити повністю та проводити судове засідання без її участі, у зв'язку з чим суд вважає за можливе провести розгляд справи у її відсутність на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Судом встановлено, що позивачка перебуває на пенсійному обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Крім того, слід зазначити, що 05.07.2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, враховуючи для її обчислення суму компенсації заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.07.2016 року позивачка отримала лист за вих. № 13137/08 від 11.07.2016 року, в якому відповідачем їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати вищевказаних виплат, посилаючись на ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності тощо.
Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу.
Частиною 1 ст. 66 «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з п.п.1, 2 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: - суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
З урахуванням вищенаведеного суд приходить висновку, що до складу заробітної плати (доходу) державного службовця входять усі види виплат, з яких сплачувались страхові внески та збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ч. 7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією.
Згідно зі ст. 35 ЗУ «Про державну службу» щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена матеріальна допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і являється об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до Пенсійного фонду (єдиного внеску).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплати соціального характеру.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. До того ж матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.71КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивачки є обґрунтованими та такими, що знайшли своє доведення в ході судового розгляду, у зв'язку з чим підлягають задоволенню, однак за період з 26.07.2016 року у зв'язку наступним.
Позивачка звернулась до відповідача за перерахунком пенсії 05.07.2016 року та отримала відповідь про відмову у його здійсненні 26.07.2016 року, тому перерахунок пенсії слід проводити з дня коли позивачка дізналась про порушення свого права, тобто з 26.07.2016 року.
Керуючись ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу»; та ст.ст. 2, 17,18, 19, 71, 72, 99, 104, 105, 106, 162, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України -
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян), на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в : Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 85 % від заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 26.07.2016 року.
Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1(ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), сплачений судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.
Допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С. М. Богінкевич