печерський районний суд міста києва
Справа № 757/10562/17-к
22 лютого 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання прокурора відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про призначення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні № 42016000000002097, -
22.02.2017 прокурор відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про призначення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Миколаївський морський торговельний порт» (код за ЄДРПОУ 01125608, вул. Заводська, 23/14, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54020), за період з 01.01.2013 по 31.12.2016.
Клопотання обґрунтоване тим, що Департаментом з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42016000000002097 від 11.08.2016 за фактом вчинення службовими особами регіонального відділення Фонду державного майна України у Миколаївській області та державного підприємства «Миколаївський морський торговельний порт» кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що регіональним відділенням Фонду державного майна України у Миколаївській області укладено договори оренди нерухомого майна, що перебуває на балансі ДП «Миколаївський морський торговельний порт», з наступними суб'єктами господарювання: ТОВ «ДНІПРО-БУЗЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТЕРМІНАЛ» (ЄДРПОУ 31613749); TOB «НІКМОРСЕРВІС НІКОЛАЄВ» (ЄДРПОУ 32655926); ТОВ «СІСАЙД ТЕРМІНАЛ» (ЄДРПОУ 34770199); ТОВ «СТИВІДОРНА ІНВЕСТИЦІЙНА КОМПАНІЯ» (ЄДРПОУ 36487633), ТОВ «Дунайська судноплавно-стівідорна компанія» (ЄДРПОУ 31012697); ТОВ «СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ «НІКМЕТ- ТЕРМІНАЛ» (ЄДРПОУ 35835822); ТОВ "ЄВРОПЕЙСЬКА ТРАНСПОРТНА СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ" (ЄДРПОУ 36142801); ТОВ "НОВА ЄВРОПЕЙСЬКА КОМПАНІЯ" (ЄДРПОУ 38525235).
Відповідно до наданих суб'єктом оціночної діяльності ТОВ «ЕЛІТ-ЕКСПЕРТ» рецензій на звіти про оцінку майна, що перебуває на балансі ДП «Миколаївський морський торговельний порт» та переданого в орендне користування вищевказаним суб'єктам господарювання, а також звітів про проведення оцінки вказаного майна, вартість державного майна при укладенні договорів оренди занижена в 2-3 рази, що призвело до ненадходження до державного бюджету грошових коштів за використання державного майна та заподіяло тяжкі наслідки.
На теперішній час, з метою з'ясування істотних обставин справи, встановлення розміру ймовірної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, перевірки необхідності та правильності оцінки державного майна та нарахування відповідної орендної плати за користування ним, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Миколаївський морський торговельний порт» (код за ЄДРПОУ 01125608, вул. Заводська, 23/14, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54020) пов'язаних з використанням бюджетних коштів та інвентаризації наданого в оренду майна, за період 2013 - 2016 років.
Згідно ч. 1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 40 КПК України, слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій. Слідчий уповноважений, зокрема, проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом; призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Як визначено у п.5 ч.5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Згідно частин 6-8 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження. Орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Вимоги клопотання щодо проведення зустрічних звірок у орендарів, регіональному відділенні Фонду державного майна України у Миколаївській області, ДП «Миколаївський морський торговельний порт», а також у суб'єктів, які здійснювали оцінку вартості нерухомого майна, що перебуває на балансі порту не підлягає задоволенню як безпідставні, оскільки відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» зустрічні звірки, які проводяться органами державного фінансового контролю, не є контрольними заходами і проводяться у разі виникнення потреби у їх проведенні на підставі направлення, виписаного керівником органу державного фінансового контролю, а тому не відноситься до повноважень слідчого судді.
Разом з цим, вимоги клопотання щодо доручення відповідним фахівцям Державної аудиторської служби України проведення ревізії не підлягає задоволенню як безпідставні, оскільки виходячи зі змісту положень Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», розмежування повноважень і функціональних обов'язків між контролюючими органами визначається цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, найменування контролюючого органу зазначається в направленні на ревізію, а тому не відноситься до повноважень слідчого судді.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, надходжу до висновку про часткове задоволення клопотання.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст.ст. 40, 93, 107, 110, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про призначення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні № 42016000000002097 - задовольнити частково.
Надати дозвіл на проведення у кримінальному провадженні № 42016000000002097, позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Миколаївський морський торговельний порт» (код за ЄДРПОУ 01125608, вул. Заводська, 23/14, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54020), за період з 01.01.2013 по 31.12.2016, з наступних питань: дотримання вимог законодавства при передачі в оренду підприємствам: ТОВ «ДНІПРО-БУЗЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТЕРМІНАЛ»; TOB «НІКМОРСЕРВІС НІКОЛАЄВ»; ТОВ «СІСАЙД ТЕРМІНАЛ»; ТОВ «СТИВІДОРНА ІНВЕСТИЦІЙНА КОМПАНІЯ», ТОВ «Дунайська судноплавно-стівідорна компанія»; ТОВ «СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ «НІКМЕТ- ТЕРМІНАЛ»; ТОВ "ЄВРОПЕЙСЬКА ТРАНСПОРТНА СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ" та ТОВ "НОВА ЄВРОПЕЙСЬКА КОМПАНІЯ" нерухомого майна, яке перебуває на балансі ДП «Миколаївський морський торговельний порт»; дотримання вимог законодавства щодо розрахунку орендної плати за нерухоме майно, яке перебуває на балансі ДП «Миколаївський морський торговельний порт» та передане в оренду вищезазначеним підприємствам. Достовірність оцінки вартості майна, виходячи з якої розрахована орендна плата.
Визначити термін проведення позапланової виїзної ревізії п'ятнадцять робочих днів, починаючи з 27.02.2017.
В іншій частині - в задоволенні клопотання відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1