Справа № 521/841/17
Провадження № 2а/521/126/17
«28» березня 2017 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Целуха А.П.,
при секретарі судового засідання Корнієнко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій не правомірними,-
До Малиновського районного суду міста Одеси звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної їй пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались платежі до пенсійного фонду України та з врахуванням в повному обсязі надбавки за високі досягнення в праці, премії, інших виплат на момент нарахування пенсії, які не враховані в розрахунок обчислення пенсії. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» від 16.12. 1993 року №3723 -XII ( в редакції чинній на день призначення ій пенсії) з урахуванням складових заробітної плати відповідно до довідок Державної податкової адміністрації в Одеській області від 23.01.2012 року №2038/Б/05-009 та від 27.01.2012 року №2586/К/05-0009, виходячи з розміру 80 % посадового окладу починаючи з 01.12.2015 року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії, без обмеження граничного розміру, у зв'язку з прийняттям Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати , особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою підвищено розмір посадового окладу працюючого державного службовця по аналогічній посаді з 01.12.2015 року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси під час перерахунку їй пенсії врахувати в повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії, та інші виплати на момент призначення пенсії та прокоригувати ці виплати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 688 від 26.05.2004 року, індексації заробітної плати без обмеження граничного розміру.
Відповідач надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що виходячи із положень законодавства, у зв'язку з тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, з 01.06.2015 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України «Про державну службу», тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно ч. 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюі Законами України.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 31.01.2012 року перебуває на обліку в УПФ України в Малиновському районі м. Одеси та отримує пенсію, призначену на підставіЗакону України «Про державну службу».
Згідно довідк Державної податкової адміністрації в Одеській області від 23.01.2012 року №2038/Б/05-009 та від 27.01.2012 року №2586/К/05-0009, вбачається, що ОСОБА_1 працювала заступником начальника управління - начальника відділу Управління Державної податкової адміністрації в Одеській області.
З Наказу № 10-о від 16.01.2012 року, вбачається, що ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника управління - начальника відділу масово- роз'яснювальної роботи та громадських зв'язків управління масово- роз'яснювальної роботи та звернень громадян державної податкової адміністрації в Одеській області у зв'язку зі зміною в організації праці, пункт 1 статті 40 КЗпП України, при цьому у наказі зазначено: «виплатити грошову компенсацію за невикористані 11,8 календарних днів щорічної основної відпустки за період роботи з 05.09.1 1 по 23.01.12 та вихідну допомогу у розмірі середнього місячного заробітку».
Відповідно до протоколу № 5039 від 21.03.2012 року , ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком, загальний процент розрахованої пенсії від заробітку - 80%.
30.12.2017 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси із заявою, згідно якої просив перерахувати раніше призначену пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року з урахуванням складових заробітної плати відповідно до довідок Державної податкової адміністрації в Одеській області від 23.01.2012 року №2038/Б/05-009 та від 27.01.2012 року №2586/К/05-0009, виходячи з розміру 80 % посадового окладу починаючи з 01.12.2015 року, крім того під час перерахунку пенсії врахувати в повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії, та інші виплати на момент призначення пенсії та прокоригувати ці виплати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 688 від 26.05.2004р..
Листом від 11.01.2017року за №362/к-1,368/к-1 Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, в яких вказано, що п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», у зв'язку з чим з 01.06.2015 р. раніше призначені пенсії не перераховуються. Враховуючи зазначено для перерахунку її пенсії підстави на цей час відсутні.
Досліджуючи вимоги позивача про, суд вважає, що такі вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1ст. 1 Закону України «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Вст. 2 Закону України «Про оплату праці»визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч. 2ст. 33 Закону України «Про державну службу»(в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Так, за змістом ч. 1ст. 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, наякі нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно ст. 37-1Закону України «Про державну службу»(в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії), у разіпідвищеннярозмірузаробітноїплати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Свою відмову у перерахунку пенсії відповідач обґрунтовує тим, що відповідно доЗакону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, який набув чинності з 01.05.2016, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вимоги позивача ґрунтуються на положенняхКонституції України,статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XIIв редакції, чинній на день призначення позивачу пенсії та постанови КМУ № 865,постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013.
Нормист. 37 Закону №3723-ХІІдіють на сьогодні і вони не змінені і не скасовані в установленомуКонституцією Українипорядку. Цим забезпечується соціальна справедливість та створені відповідні соціальні умови при перебуванні держслужбовців на пенсії.
Отже, позивач, як колишній державний службовець має право на відповідний перерахунок пенсії згідно зіст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІв редакції, чинній на день призначення пенсії та постанови КМУ № 865 в редакції чинній на день призначення пенсії, а підставою для перерахунку пенсії є підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ, а таким рішенням є постанова КМУ № 1013.
Статтями22,64,92 Конституції Українивизначені права і свободи людини і громадянина є такими, що не підлягають звуженню та обмеженню.
Так, відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод змісту. Право на пенсійне забезпечення позивача встановленеЗаконом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XIIв редакції що діяла на момент виходу на пенсію.
Невідчужуваність, непорушність закріпленихКонституцієюправ і свобод людини і громадянина та неприпустимість їх звуження підтверджуєтьсястаттею 64 Конституції України.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першоюстатті 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, з підстав чого суд визнає незаконними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу.
Враховуючи наведене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії з урахуванням складових заробітної плати відповідно до довідок Державної податкової адміністрації в Одеській області від 23.01.2012 року №2038/Б/05-009 та від 27.01.2012 року №2586/К/05-0009, виходячи з розміру 80 % посадового окладу підлягають задоволенню.
Новий порядок призначення та виплати пенсії, встановленийЗаконом №889-VIII, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія вже призначена в минулому часі, до набрання ним чинності, тому, виходячи з Конституційних засад, даний закон не може поширюватися на позивача, як на пенсіонера, якому пенсія призначена з 31.01.2012 року .
Вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які би скасовувались. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідач неправильно трактує закон про його дію в часі. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. У позивача, як пенсіонера, правовідносини щодо пенсійного забезпечення як державного службовця з державою виникли з 31.01.2012 року, тобто до прийняття законодавчих актів, на які посилається відповідач як на підставу відмови у здійсненні перерахунку пенсії. Нормативно-правові акти, на які посилається відповідач, стосуються призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Виходячи із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбаченіКонституцією України, скасування та звуження права на пенсійне забезпечення є неможливим. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленогост. 8 Конституції України.
Відповідно до ч.1ст. 58 Конституції України, закони та нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. За цим принципом дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.
Також згідно зрішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Відповідно до вимогст. 37-1 Закону №3723-ХІІумови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. Вказана стаття (в редакції на час призначення пенсії) встановлює гарантовані законом підстави та порядок перерахунку призначених раніше пенсій держслужбовцям.
У відповідності до положень постанови КМУ № 865 позивач у 2012р. Вийшла на пенсію державного службовця з посади заступника начальника управління - начальника відділу Управління Державної податкової адміністрації в Одеській області і має повне право на перерахунок пенсії в зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу.
У зв'язку з прийняттям Постанови КМ України №1013 у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 5Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 рокуперерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Отже, позивач набув заЗаконом № 3723-ХІІправо на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIIIстаттю 37-1 Закону № 3723-ХІІвикладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою КМУ №865.
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (в редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови №865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою КМУ № 1013 до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Постановою КМУ № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (30.12.2016р.) не визначено порядку перерахунку пенсій державним службовцям.
Таким чином, відповідно до вказаних нормативних актів, пенсія позивача повинна бути перерахована з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались платежі до Пенсійного фонду України та врахуванням у повному обсязі надбавок за високі досягнення у праці, премії на момент нарахування пенсії, індексації заробітної плати, які необхідно відкорегувати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 постанови КМУ №865 з доповненнями, встановленимипостановою КМУ "Про доповнення пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865" №688 від 26.05.2004 р.
Про це свідчить і судова практика щодо визнання судовими органами України позовних вимог пенсіонерів щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим держслужбовцям відповідно до вимог Постанови КМУ №1013 правомірними (справа №750/2599/16-9 від 31.03.2016).
Також судом встановлено, що приписами ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Отже, виходячи в вищенаведених приписів правових норм та встановлених обставин справи, відповідний перерахунок має проводиться починаючи з 01.01.2017 року.
Тобто,Закон №889-VIIIсуперечитьКонституції Українита порушує право позивача на проведення відповідачем з 01.01.2017 перерахунку призначеної пенсії, оскільки він прийнятий після її призначення, а тому до вирішення питання про проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням постанови КМУ №1013 повинні застосовуватись нормиЗакону №3723-XII, в період дії якого призначено пенсію.
На підставі вищевикладеного, вимоги позивача про здійснення відповідачем перерахунку пенсії в зв'язку з прийняттямпостанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013, якою підвищено розмір посадового окладу працюючого державного службовця по аналогічній посаді з 01.01.2017 року, та врахування під час перерахунку пенсії в повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії на момент призначення пенсії, прокорегування цих виплат на рівень зростання посадового окладу, а також включення при перерахунку пенсії, індексації заробітної плати, суд вважає такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд знаходить достатніх правових підстав для допущення негайного виконання даного судового рішення в порядкуст. 256 КАС України.
За даних обставин адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій не правомірними, є обґрунтованим, законним та таким, що підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.11,12,71,86,99,100,128,159-163 КАС України, ст. 8, 22, 58, 64, 92 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій не правомірними - задовольнити у повному обсязі.
Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались платежі до пенсійного фонду України та з врахуванням в повному обсязі надбавки за високі досягнення в праці, премії, інших виплат на момент нарахування пенсії, які не враховані в розрахунок обчислення пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» від 16.12. 1993 року №3723 -XII ( в редакції чинній на день призначення мені пенсії) з урахуванням складових заробітної плати відповідно до довідок Державної податкової адміністрації в Одеській області від 23.01.2012 року №2038/Б/05-009 та від 27.01.2012 року №2586/К/05-0009, виходячи з розміру 80 % посадового окладу починаючи з 01.12.2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, без обмеження граничного розміру, у зв'язку з прийняттям Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати , особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою підвищено розмір посадового окладу працюючого державного службовця по аналогічній посаді з 01.12.2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси під час перерахунку ОСОБА_1 пенсії врахувати в повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії, та інші виплати на момент призначення пенсії та прокоригувати ці виплати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 688 від 26.05.2004 року, індексації заробітної плати без обмеження граничного розміру.
Звернути Постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення.
ГОЛОВУЮЧИЙ А.П. ЦЕЛУХ