ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/14226/14-а
провадження № 2-а/753/467/14
"15" вересня 2014 р. Дарницький районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.
за участю секретаря ГОРБАНЬ С.І.
сторін:
позивачки ОСОБА_2
представника позивачки ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві
адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень відносно відмови виплати нарахований борг по пенсії, суд -
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень відносно відмови виплатити нарахований борг по пенсії, свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до постанови Дарницького районного суду м. Києва від 30 грудня 2010 року по адміністративній справі № 2а - 1958/2010 Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва нарахувало їй кошти в сумі 73 167,37 грн. Ці кошти були нараховані на додаткову відомість на жовтень 2013 року згідно листа відповідача від 19 листопада 2013 року за №458/Б- 423)
Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві згідно з положенням повинно було виплатити їй борг по пенсії, своїм листом від 28.01.2014р. за №2163/10/5-2905 підтвердило факт нарахування коштів, але їх виплату провести не може у зв'язку з відсутністю фінансування таких виплат, тому станом на сьогодні борг ще не погашений.
29 листопада 2013р. Дарницький районний суд м. Києва по справі №753/19387/13-а прийняв рішення про стягнення з Державного бюджету України шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби Україні на її користь нарахованої суми боргу. Це рішення Державною казначейською службою України було оскаржено і Київський апеляційний адміністративний суд своєю ухвалою від 24 липня 2014року рішення Дарницького районного суду м. Києва скасував.
Тобто, на сьогодні поновлено дію постанови Дарницького районного суду м. Києва від 30 грудня 2010 року по справі № 2а - 1958 / 2010, якою Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва було зобов'язане провести перерахунок та виплатити їй пенсію.
Цю постанову суду Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва виконало частково, тобто проведений тільки перерахунок коштів, а виплата їх до цього часу не проведена.
В судовому засіданні 15 вересня 2014 року, позивач та її представник ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності НАВ № 433956 від 03.09. 2014 року уточнили свої позовні вимоги, просили виключити із співвідповідачів Державну казначейську службу України, посилаючись на інформацію керівника юридичної служби Головного управління Казначейської служби м. Києва Кузьминського Ігоря Володимировича від 02.09. 2014 року, що рішення суду про стягнення нарахованого боргу з Управління пенсійного фонду района достатньо для того щоби провести списання вказаного боргу за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою КПКВК 3504040 « Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою». На виконання цієї програми в Державному бюджеті України на 2014 рік передбачено 77 млн. гривень, а тому позовні вимоги підтримали в повному обсязі, та просили суд їх задовольнити:
- визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва по невиплаті їй нарахованого боргу по пенсії;
- стягнути з Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва на її користь борг у сумі 73 167 ( сімдесят три тисячі сто шістдесят сім) гривень 37 коп.
Представник відповідача Управління пенсійного фонду в Дарницькому районі м. Києва до суду не з'явився, через загальну канцелярію за вх № 38583 від 20.08. 2014 року ( а.с.25-27) направив до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову та відповідно до письмового клопотання за вх. № 41898 від 15.09. 2014 року, розгляд справи просив проводити без їх участі.
Вислухавши позивача, представника позивача, дослідивши заперечення УПФУ в Дарницькому районі м. Києва, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до постанови Дарницького суду від 30 грудня 2010 року по справі № 2а - 1958 / 2010 ( а.с.9-11; 12), Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва нарахувало позивачці ОСОБА_2 кошти в сумі 73167,37 грн. Ці кошти були нараховані на додаткову відомість на жовтень 2013 року, згідно листа УПФУ від 19 листопада 2013 року за №458/Б- 423 ( а.с.13).
Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві, згідно з положенням повинно було виплатити борг по пенсії, своїм листом від 28.01.2014р. за №2163/10/5-2905 підтвердило факт нарахування коштів, але їх виплату провести не може у зв'язку з відсутністю фінансування таких виплат ( а.с.14), тому станом на сьогодні борг ще не погашений.
29 листопада 2013р. Дарницький районний суд м. Києва по справі №753/19387/13-а прийняв ухвалу в порядку ст. 263, 41 ч.1 КАС України про встановлення способу і порядку виконання судового рішення від 30.12. 2010 року та стягнення з Державного бюджету України шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби Україні на користь позивачки нарахованої суми боргу ( а.с. 15). Вказана ухвала від 29.11. 2013 року Державною казначейською службою України була оскаржена і Київський апеляційний адміністративний суд своєю ухвалою від 24 липня 2014року ухвалу Дарницького районного суду м. Києва від 29.11. 2013 року скасував ( а.с.16-17).
Тобто, на сьогодні поновлено дію постанови Дарницького районного суду м. Києва від 30 грудня 2010 року по справі № 2а - 1958 / 2010, якою Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва було зобов'язане провести перерахунок та виплатити їй пенсію.
Проте, постанову Дарницького районного суду м. Києва від 30 грудня 2010 року по справі № 2а - 1958 / 2010 Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва виконало частково, тобто проведений тільки перерахунок коштів, а виплата їх до цього часу позивачці не проведена.
Разом з тим, 19.06.2011 року набув чинності Закон України від 14.06. 2011 року № 3491 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення ст. ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання вимог згаданого закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07. 2011 року № 745 " Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набула чинності 23.07. 2011 року.
В зв'язку з цим пенсійні виплати у 2011 році, передбачені Законом України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі й ті, розмір яких встановлено на виконання судових рішень здійснювались у розмірах визначених постановою Уряду від 06.07. 2011 року № 745.
За прийнятим 26.12. 2011 року рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України ( конституційності) п. 4 розділу "Прикінцеві положення " ЗУ "Про Державний бюджет України на 2011 рік" вище зазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції ( є конституційними).
01 січня 2012 року набув чинності Закон України від 22.12. 2011 року № 4282 "Про державний бюджет України на 2012". Пунктом 3 розділу "Прикінцеві положення" передбачено, що у 2012 році положення ст. ст. 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України , виходячи із наявних фінансових ресурсів державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах.
Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Нормативно- правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України.
Згідно з ч.7 ст. 20 Бюджетного кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету та забезпечують їх затвердження у терміни, визначені Кабінетом Міністрів України. За рішенням Кабінету Міністрів України порядки використання коштів державного бюджету затверджуються Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.
Враховуючи викладене, Кабінет Міністрів України має всі достатні правові підстави врегулювати питання здійснення соціальних виплат та допомоги в межах фінансових ресурсів, передбачених Законом України " Про Державний бюджет України на 2014 рік".
Слід зазначити, що відповідно до ст. 63 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діє на підставі Положень про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04. 2011 року № 384, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єра -міністра України, Міністра соціальної політики України.
Частиною другою ст. 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Виходячи з вищевказаного, Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва в своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, постановами Уряду та проводить нарахування пенсії в межах діючих законодавчих актів пенсійного забезпечення.
Отже, Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснило всі можливі заходи для виконання постанови суду стосовно ОСОБА_2 однак, враховуючи неприпустимість порушення бюджетного законодавства та ст. 95 Конституції України, перерахувавши пенсію позивачці в порядку, визначеному постановою Дарницького районного суду м. Києва відповідач обмежений, у здійсненні виплати нарахованих коштів у зв'язку з відсутністю на рахунках коштів - фінансування з Державного бюджету України.
Згідно ст. З Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 року, який набрав чинності з 01.01.2013 року, виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Таким чином, зазначені зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, є підставою для зміни та встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання судового рішення і не поширюються на відносини, які виникли після його ухвалення.
Згідно ч.І ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Отже, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Частиною 2 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" встановлено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Одним з основних завдань управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь Фонду у містах та районах є призначення (перерахунок) пенсій та підготовка документів для їх виплати (п.п.3 п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 21.05.2002 за № 442/6730.
Відповідно до абзацу 2 п. 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з виїздом за кордон, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, - через кожний рік дії такої довіреності тощо, подається пенсіонером (опікуном, піклувальником) особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації).
Згідно п. 15 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок) поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
Відповідно до п. 37 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Згідно п. 39 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею. 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, зазначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Відповідно до п. 10 Положення про Пенсійний фонд України, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Пенсійним фондом України надано належні та допустимі докази, що підтверджують відсутність будь-якої бездіяльності Пенсійного фонду України щодо незабезпечення своєчасного і в повному об'ємі фінансування та виплати пенсії ОСОБА_2
Разом з тим, як встановлено у судовому засіданні 24 липня 2014року поновлено дію постанови Дарницького районного суду м. Києва від 30 грудня 2010 року по справі № 2а - 1958 / 2010, якою Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва зобов'язане провести перерахунок та виплатити пенсію позивачці ОСОБА_2 у розмірі 73 167 гривень 37 копійок, однак позивачка не надала у судове засідання постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження чи відмову у його відкритті і чи перебуває виконавчий лист на виконанні у державній виконавчій службі.
З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду від 30 грудня 2010 року по справі № 2а - 1958 / 2010 неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Таким чином, враховуючи встановлені судовим розглядом обставини та відповідні їм правовідносини, відсутні правові підстави для задоволення позову.
Разом з тим, відмова у задоволенні даного позову, позивачці не перешкоджає звернення до адміністративного суду з заявою у порядку ст. 263 КАС України.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 24, 46, 95 Конституції України, Законом України "Про пенсійне забезпечення", ст. 28, 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України від 22.12. 2011 року № 4282 "Про державний бюджет України на 2012"; Закону України " Про Державний бюджет України на 2014 рік"; п.1ч.1ст. 5, ст. 20 ч.7, п. 20, 29 ч. 1 статті 116 Бюджетного кодексу України; Рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 26.12. 2011 року , Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11. 2011 року № 1210 " Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; Постанови Кабінету Міністрів України від 06.07. 2011 року № 745 " Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", ст. З Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 року, який набрав чинності з 01.01.2013 року ; п. 2, 15, 37, 39 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
ст., ст. 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 104, 158-163, 167, 185, 186, 255 КАС України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень відносно відмови виплати нарахований борг по пенсії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Адміністративного Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст. 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст рішення виготовлено 21 вересня 2014 року.
СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК