Постанова від 28.03.2017 по справі 686/998/17

Справа № 686/998/17

ЄУН 686/998/17

справа 2-а/686/256/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2017 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Колієва С.А.

при секретарі Конопко А.П.

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся ОСОБА_1 з вказаним позовом в якому зазначив, що з 2008 року він перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому та отримує пенсію за вислугу років, у розмірі 90% від заробітку, яка йому була призначена відповідно до положень ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Відповідно до Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року було збільшено заробітну плату працівникам органів прокуратури. За таких обставин у нього, відповідно до положень ЗУ «Про прокуратуру», виникло право на перерахунок пенсії. 14 грудня 2016 року він звернувся до УПФУ у м. Хмельницькому з заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до довідки про заробітну плату №18-361 вих. 16 виданої 06.09.2016 року Хмельницькою обласною прокуратурою. 16 грудня 2016 року рішенням начальника управління Пенсійного фонду України йому було відмовлено у проведенні перерахунку його пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 року пенсії призначені у порядку та на умовах ЗУ «Про прокуратуру» не перераховуються; а також на відсутність Постанови КМУ, яка б визначала порядку та умови перерахунку призначених пенсії працівникам прокуратури. Вважає такі дії відповідача протиправними. Зазначив, що оскільки він набув та реалізував своє право на пенсію відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» ще у 2008 році, нормами якого передбачалося його право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим працівникам прокуратури, він має право на здійснення такого перерахунку. Зміни які відбулися у законодавстві, не можуть бути застосовані до нього, оскільки погіршують його становище, що відповідає закріпленому у Конституції принципу незворотності дії законів у часі. Також не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії відсутність Постанови КМУ, яким би був визначений порядок та умови його здійснення. За таких обставин просив суд визнати протиправними дії та рішення УПФУ у м. Хмельницькому щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області № 180361 вих. 16 від 06.09.2016 року без обмеження максимальним розміром відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 09.08.2003 року, що діяла на час призначення йому пенсії, у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» неправомірними; зобов'язати УПФУ у м. Хмельницькому здійснити з 14.12.2016 року перерахунок його пенсії відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 09.08.2003 року, що діяла на час призначення йому пенсії, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-361 вих. 16 від 06.09.2016 року без обмеження максимальним розміром, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на його особистий пенсійний рахунок.

В судовому засідання позивач позов підтримав, просив його задовольнити. Надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Надав суду письмове клопотання, в якому просив справу розглянути за його відсутності. Позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з підстав, зазначених у письмових запереченнях проти позову. В своїх письмових запереченнях зазначив, що дійсно позивач перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому та з 25.03.2008 року йому була призначена пенсії за вислугою років відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року, скасовують норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються зокрема відповідно до положень ЗУ «Про прокуратуру». Таким чином з 01.06.2015 року пенсії у порядку та на умовах, визначених в тому числі ЗУ «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Також просила врахувати, що згідно п.20 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 року передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ та на даний час така постанова відсутня. Крім того, положення ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (ч.17), якою передбачалося перерахунок призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, втратила чинність з 01.01.2015 року. За таких обставин вважав, що дії УПФУ у м. Хмельницькому щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку його пенсії правомірними, а поданий ним позов - безпідставний.

Вислухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 25.03.2008 року призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати.

14 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Хмельницькому з заявою про перерахунок призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

До заяви про перерахунок пенсії ним було додано довідку про заробітну плату, видану прокуратурою Хмельницької області 06.09.2016 року №18-361 вих.16.

Листом №985/Ш-12 від 16.12.2016 року УПФУ у м. Хмельницькому позивачеві відмовлено у перерахунку пенсії. В обґрунтування відмови пенсійний орган посилається на те, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, який на час звернення позивача за перерахунком Кабінетом Міністрів України не прийнято. Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, зокрема, призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», тобто пенсії з 1 січня 2016 не призначаються та не перераховуються.

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку позивачеві пенсії у зв'язку з підвищенням окладів працівникам прокуратури та наявність у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до положень статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії у травні 2005 року.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII (набрав чинності з 1 квітня 2015 року), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, який набрав чинності з 15 липня 2015 року (далі - Закон №1697-VII), визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

На підставі аналізу наведених норм суд проходить до висновку про те, що положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом № 1697-VII, а саме, з 15 липня 2015 року.

Тобто, на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року (набрала чинності з 01.12.2015 року), та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зазначена норма втратила чинність.

В Законі України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII відсутня норма, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України ( ч.20 ст. 86 Закон № 1697-VII).

Отже, на дату звернення позивача до пенсійного органу (відповідача у справі) з заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

На підставі викладеного, суд приходить до переконання, що відповідач відмовляючи у здійсненні перерахунку позивачу пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки на дату розгляду справи питання перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні.

Таким чином спірні дії відповідача (відмова у проведенні перерахунку) є правомірним, у зв'язку з чим у задоволенні позову в цій частині задоволенню не підлягають задоволенню.

Решта позовних вимог також не підлягає задоволенню, оскільки є похідними від вищенаведених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 159, 160 КАС України, суд -

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або за відсутності особи, яка брала учать але не була присутня при її проголошенні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: