Постанова від 28.03.2017 по справі 686/3664/17

Справа № 686/3664/17

ЄУН 686/3664/17

Провадження № 2-а/686/361/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2017 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Колієва С.А.

при секретарі Конопко А.П.

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницьку про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернулася ОСОБА_1 з вказаним позовом в якому зазначила, що з 26.11.2008 року вона отримує пенсію у розмірі 90% від заробітної плати, яка була їй призначена відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». 25 листопада 2016 року вона звернулася до УПФУ у м. Хмельницькому з заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної їй пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючи державним службовцям згідно постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року, та надала довідку Хмельницької міської ради №02-13-1407 від 29.08.2016 року про розмір заробітної плати. 08 грудня 2016 року вона отримала лист від відповідача, в якому їй було відмовлено у проведенні такого перерахунку з посиланням на те, що відповідно до ЗУ «Про ведення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки положення ст.37-1 ЗУ «Про державну службу», в редакції що діяла на час призначення їй пенсії, передбачали право на перерахунок пенсії у випадку підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а зміни у законодавстві, які відбулися після реалізації нею права на пенсійне забезпечення, на які посилається відповідач, не можуть бути застосовані оскільки вони звужують її права, що суперечить положенням Конституції України.

В судовому засіданні позивач позов підтримали, просили його задовольнити. Надала суду пояснення, аналогічні викладеним у справі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Надав суду письмове клопотання в якому просив розглянути справу за його відсутності. Позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з підстав, зазначених у письмових запереченнях. В своїх письмових запереченнях зазначив, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 в статті 37-1 Порядку і умов перерахунку пенсій державним службовцям зазначено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України і такий порядок не встановлений. Також зазначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Крім того, ст..37-1 ЗУ «Про державну службу» (в редакції станом на 28.12.2014 рік, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) було передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначався КМУ. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Також просив врахувати, що постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року зокрема були внесені зміни до постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року, якими був вилучений пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у розі підвищення розміру заробітної плати працюючим службовцям відповідно до рішень КМУ. Також просив врахувати, що ЗУ «Про державну службу» №3724-ХІІ від 16.12.1993 року втратив чинність на підставі Закону №889 V-III від 10.12.2015 року, положення якого не містять норм щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців.

Вислухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 26.11.2008 року перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому та отримує пенсію, яка їй була призначена у розмірі 90% від заробітної плати державного службовця відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

У зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови КМ України №1031 від 09.12.2015 року та відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, 25.11.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії на підставі довідки виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 02-13-1407 від 29.08.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Листом за № 945/У-12 від 08.12.2016 року відповідачем відмовлено позивачу в перерахунку пенсії із урахуванням зазначеної довідки та повідомлено про відсутність підстав для задоволення заяви в зв'язку з тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 в статті 37-1 Порядку і умов перерахунку пенсій державним службовцям зазначено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України і такий порядок не встановлений. Також зазначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року втратив чинність починаючи з 01.05.2016 року, і відповідно пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом не призначаються та раніше призначені не перераховуються. Нормами ж Закону України "Про державну службу", який набрав чинності з 01.06.2016 року. проведення перерахунку пенсій не передбачено.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у редакції, яка діяла на момент призначення пенсії ОСОБА_1, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

На час призначення пенсії позивачу статтею 37-1 Закону №3723 було визначного, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 (далі - Постанова №865).

Відповідно до пункту 4 Постанови № 865 (в редакції чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09.12.2015 виключено пункт 4 постанови №865.

Разом з тим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889).

Згідно п.2 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Отже, на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.

З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

При цьому, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку остання отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У Рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.

З огляду на викладене, підстави для перерахунку пенсії позивача згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у зв'язку зі збільшенням заробітної плати, - відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 159, 160 КАС України, суд -

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або за відсутності особи, яка брала учать але не була присутня при її проголошенні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: