Постанова від 05.04.2017 по справі 671/396/17

Справа №: 671/396/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2017 року м. Волочиськ

Волочиський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої судді Павлової А.С.,

за участю секретаря Козак Г.А.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Волочиськ справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до інспектора роти № 4 батальйону управління патрульної поліції у м. Житомир Кравчука Ігоря Анатолійовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Волочиського районного суду Хмельницької області з позовом до інспектора роти № 4 батальйону управління патрульної поліції у м. Житомир Кравчука Ігоря Анатолійовича про скасування постанови серії АР № 322900 від 02.03.2017 у справі про адміністративне правопорушення, мотивуючи його тим, що 02.03.2017 він вирушив з смт. Копилів Київської області до с. Северинка Таращанського району Київської області, керуючи транспортним засобом MAN TGA 26.433 (реєстраційний номер НОМЕР_1) з напівпричепом TAD НПН-35 у напрямку м. Запоріжжя. Приблизно о 20:05 год. на 86 км. цієї дороги його зупинив інспектор роти № 4 батальйону управління патрульної поліції у м. Житомир Кравчук І.А. і звинуватив його в тому, що він, нібито, віз вантаж, габарити якого перевищують нормативно встановлені, не маючи на це відповідного дозволу. Як наслідок, відносно нього було винесено оскаржувану постанову, якою накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн.

Разом з тим, згідно заявки на проведення робіт з транспортування техніки № 31 від 02.03.2017 ТОВ «Тайтен Машинері Україна» замовило, а ПП «Транс-Авто-Д», де він працює, зобов'язано перевезти оприскувач CASE IN SPX4430. Габаритні розміри даного оприскувача становлять 7,00х3,30х3,90 та вага 12 т., що відповідає технічним характеристикам даного виду борони. На виконання даної заявки ПП «Транс-Авто-Д» замовило та отримало дозвіл № 1300-916 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи, виданий управлінням безпеки дорожнього руху департаменту превентивної діяльності Національної поліції України від 15.02.2017, термін дії з 18.02.2017 по 19.03.2017. Інспектором вказані документи до уваги взяті не були. Також інспектор помилково зазначив в протоколі вид сільськогосподарської техніки, що призвело до помилки в написанні постанови та призначенні покарання. Вимірювання габаритів транспортного засобу проведено за допомогою звичайної рулетки біля дороги в темну пору доби під час сильного вітру. На його вимогу відповідач не надав йому документів, які б підтвердили відповідність даної рулетки вимогам законодавства. Також відповідачем габаритний контроль було здійснено поза межами пунктів габаритно-вагового контролю, що також є порушенням чинного законодавства. Крім того, сама зупинка його транспортного засобу була безпідставною, оскільки жодних положень ПДР він не порушував, а інспектор не зміг назвати йому підставу для його зупинки.

У зв'язку з наведеним, позивач просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення від 02.03.2017 серії АР № 322900, а справу про адміністративне правопорушення закрити.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов свого довірителя підтримав, за обставин викладених у ньому. Просив задовольнити.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, надіслав суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском строку на оскарження постанови. Клопотання просить розглядати у його відсутності.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.

З постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії АР № 322900 від 02.03.2017 (а.с. 8) слідує, що позивача визнано винним в тому, що він, керуючи транспортним засобом MAN TGA 26.433 (номерний знак НОМЕР_1) 02.03.2017 о 20:05 год. на а/д Київ-Чоп 86 км., рухався з напівпричепом TAD НПН-35, державний номерний знак НОМЕР_2, порушив правила перевезення великогабаритних та великовагових ТЗ, перевозив с/г техніку (комбайн бурякозбиральний), а саме постанову КМУ № 30 від 18.01.2002 і не мав транспортного засобу, виділеного для супроводження, зазначеного у дозволі № 1300-916 НГ, чим порушив п. 22.5 ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 132-1 КУпАП

Вказаною постановою на ОСОБА_2 накладено стягнення за ст. 132-1 КУпАП у виді штрафу в сумі 510 гривень. У графі «копію постанови мною отримано - підпис особи, притягнутої до адміністративної відповідальності» стоїть підпис позивача.

Відповідно до статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.

Стаття 9 КУпАП визначає адміністративне правопорушення (проступок) як протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 132-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.

Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

З Правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, затверджених Постановою КМУ № 30 від 18.01.2001 року (далі - Порядок) вбачається, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Пунктом 22.5 ПДР встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів (п. 4 Порядку).

Пунктами 25-28 Порядку визначено, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.

Необхідність супроводу великогабаритного та великовагового транспортного засобу патрульним автомобілем Державтоінспекції чи автомобілем прикриття визначається підрозділом Державтоінспекції під час видачі дозволу.

Супровід автомобілем прикриття обов'язковий у разі, коли ширина великогабаритного транспортного засобу перевищує 3,5 чи довжина 24 метри.

Під час супроводу автомобіль прикриття обладнується з додержанням вимог стандартів проблисковим маячком оранжевого кольору, ввімкнення якого не дає переваги в русі, а є тільки допоміжним засобом інформації для інших учасників руху. На автомобілі прикриття встановлюється дорожній знак "Об'їзд перешкоди з лівого боку", який повинен відповідати вимогам стандартів.

Супровід патрульним автомобілем Державтоінспекції обов'язковий у разі, коли ширина великогабаритного транспортного засобу перевищує 3,75 чи довжина 30 метрів або він під час руху хоча б частково займатиме смугу зустрічного руху.

З дозволу № 1300-916 НГ, долученого до спраи позивачем (а.с. 11) вбачається, що він дозволяє рух транспортного засобу MAN TGA 26.433 (номерний знак НОМЕР_1), причепу TAD НПН-35, державний номерний знак НОМЕР_2 з вантажем - технікою. При цьому, у вказаному дозволі зазначені наступні параметри транспортних засобів: довжина - 25 м., ширина - 3,75 м., висота - 4,49 м., загальна вага автопоїзду з вантажем - 52 т., навантаження на найбільш навантажену вісь - 10 т.

Транспортний засіб виділений для супроводження - OPEL COMBO-C, BX4991BO.

Отже, з наведеного слідує, що рух транспортного засобу MAN TGA 26.433 (номерний знак НОМЕР_1), причепу TAD НПН-35, державний номерний знак НОМЕР_2 з вантажем - технікою, обов'язково має здійснюватися під супроводом автомобілю прикриття, який зазначений у дозволі, оскільки необхідність такого супроводу визначена у відповідності до своїх повноважень Департаментом превентивної діяльності Управління безпеки дорожнього руху Національної поліції України при видачі даного дозволу і не залежить від того чи перевищує ширина та довжина транспортного засобу параметри наведені у п. 27 Правил (3,5 м. та 24 м. відповідно), так як останні є лише умовою для обов'язкового супроводу.

З огляду на викладене, суд не бере до уваги пояснення позивача в тій частині, що вимірювання габаритів транспортного засобу проводилося за допомогою звичайної рулетки біля дороги в темну пору доби під час сильного вітру поза межами пунктів габаритно-вагового контролю, оскільки сам Дозвіл № 1300-916 НГ від 15.02.2017 є доказом того, що транспортний засіб MAN TGA 26.433 (номерний знак НОМЕР_1) з причепом TAD НПН-35, державний номерний знак НОМЕР_2, та вантажем - технікою, в сукупності є великогабаритним транспортним засобом.

Наведене спростовує також твердження позивача і його представника про помилкове зазначення інспектором в протоколі виду сільськогосподарської техніки, що призвело до помилки в написанні постанови та призначенні покарання, оскільки дозвіл № 1300-916НГ стосується конкретного транспортного засобу з причепом. Вантажем у даному дозволі значиться "техніка" без будь-яких ідентифікуючих ознак.

Суд також не вбачає порушень у діях інспектора при зупинці ОСОБА_2, оскільки відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію», поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі якщо водій порушив Правила дорожнього руху.

В даному випадку, керування великогабаритним транспортом позивачем без супроводу є порушенням п. 22.5 ПДР.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова відповідає вимогам чинного законодавства, а тому вимога про її скасування не може бути задоволена.

На підставі ст. ст. 7, 9, 132-1, 251, 278-280, 293 КУпАП, ст.ст. 2, 7-9, 17, 18, 71, 159-167, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до інспектора роти № 4 батальйону управління патрульної поліції у м. Житомир Кравчука Ігоря Анатолійовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення- відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час її проголошення - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Волочиський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: