ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 910/21032/14 05.11.14
За позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
до Комунального підприємства
"Центр обслуговування споживачів Шевченківського району"
про стягнення грошових коштів
Суддя Цюкало Ю.В.
Представники сторін:
від позивача: Кучкова Ю.В. (за довіреністю від 30.12.2013);
від відповідача: Поліщук Л.П. (за довіреністю від 25.12.2013).
02 жовтня 2014 року до канцелярії Господарського суду міста Києва від Публічного акціонерного товариства "Київенерго" (Позивач) на розгляд суду надійшла позовна заява № 93/21/4036 від 12.08.2014р. в якій викладені позовні вимоги про стягнення з Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" (Відповідач) заборгованості в сумі 213 647,62 грн. з них: боргу за спожиту теплову енергію - 183 797,59 (сто вісімдесят три тисячі сімсот дев'яносто сім гривень 59 копійок), 3% річних - 8 981,44 грн. (вісім тисяч дев'ятсот вісімдесят одна гривня 44 копійки) та втрат від інфляції - 20 868,59 грн. (двадцять тисяч вісімсот шістдесят вісім гривень 59 копійок).
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.10.2014 року (суддя Цюкало Ю.В.) прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі № 910/21032/14. Розгляд справи призначено на 29.09.2014 року.
Під час перебування справи на розгляді в суді позивач, користуючись передбаченими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України правами, 04.11.2014 року через канцелярію суду подав клопотання б/н від 03.11.2014 року, в якому ПАТ "Київенерго" просить суд стягнути з КП "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" заборгованості за договором від 01.03.2005 року № 8252018 в сумі 203 980,14 грн. з них: 174 130,11 грн. основного боргу, 8 981,44 грн. 3% річних, 20 868,59 грн. інфляційну складову боргу та 4 272,96 грн. судового збору.
Відповідно до 4 ст. 22 ГК України позивач вправі до прийняття рішення по справі, зокрема, зменшити розмір позовних вимог.
Оскільки судом встановлено, що вищенаведені дії позивача не суперечать законодавству та не порушують права і охоронювані законом інтереси інших осіб, суд прийняв заяву позивача про зменшення позовних вимог до розгляду.
Як вбачається зі змісту п. 3.10 Постанова ВГСУ від 26.12.2011, № 18, під зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Згідно з частиною третьою статті 55 ГПК ціну позову вказує позивач. Отже, у разі прийняття судом зміни (в бік зменшення) кількісних показників, у яких виражається позовна вимога, має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір, - з обов'язковим зазначенням про це як у вступній, так і в описовій частині рішення.
Отже, оскільки зменшення позовних вимог, викладене позивачем у відповідній заяві, прийнятій господарським судом, то новою ціною позову, виходячи з якої розглядається спір є: 203 980,14 грн.
05 листопада 2014 року через канцелярію до суду від Відповідача надійшло клопотання № 5911 від 04.11.2014 року "Про призначення судової економічної експертизи". Відповідач мотивує проведення вказаної експертизи необхідністю встановлення обґрунтованості обсягів теплової енергії, зазначених позивачем в розрахунку до позову; перевірки правильності використання позивачем формул розрахунку; встановлення відповідності коефіцієнту, який застосовується Позивачем для здійснення розрахунку обсягу теплової енергії.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого Комунальним підприємством "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" клопотання про призначення судово-економічної експертизи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 41 Господарського процесуального кодексу України, для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також у випадках і на умовах, визначених цим Законом, судові експерти, які не є працівниками зазначених установ. До державних спеціалізованих установ належать, зокрема, науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України.
Відповідно до п. 1.2.5 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 8 жовтня 1998 року (із змінами і доповненнями) основними видами (підвидами) експертизи є, зокрема економічна: бухгалтерського та податкового обліку; фінансово-господарської діяльності; фінансово-кредитних операцій.
Отже, з огляду на вищезазначене, суд вважає за необхідне, з метою всебічного, повного та об'єктивного розгляду спору, враховуючи суму боргу в розмірі 174 130,11 грн. за спожиту теплову енергію та великий обсяг та період за який нарахована заборгованість (з 01.09.2011 року по 01.07.2014 року) та, беручи до уваги необхідність перевірити обсяги теплової енергії, зазначених Позивачем, клопотання Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" № 5911 від 04.11.2014 року "Про призначення судової економічної експертизи" задовольнити та призначити у справі № 910/21032/14 комплексну судову експертизу, проведення якої доручити експертам Товариства з обмеженою відповідальністю "Агенція Судових Експертиз" (03680, м. Київ, вул. Сім'ї Сосніних, 3, оф 506), у зв'язку з чим провадження підлягає зупиненню. При цьому, суд звертає увагу експертів Товариства з обмеженою відповідальністю "Агенція Судових Експертиз", що у відповідності до п. 1.2.10. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах. А тому, за можливе згідно умов чинного законодавства України, в разі необхідності, залучення до проведення комплексної експертизи як експертів експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах (за їх згодою).
У відповідності до пункту 1 частини 2 статті 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках призначення господарським судом судової експертизи.
Керуючись ст.ст. 41, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
1. Клопотання Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" " № 5911 від 04.11.2014 року "Про призначення судової економічної експертизи" - задовольнити.
2. Призначити у справі № 910/21032/14 комплексну судову експертизу, проведення якої доручити Товариству з обмеженою відповідальністю "Агенція Судових Експертиз" (адреса: 03680, м. Київ, вул. Сім'ї Сосніних, 3, оф 506).
3. На вирішення експерта поставити наступні питання:
3.1. Чи є документально обґрунтованим обсяги та розмір спожитої КП "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" за період з 01.09.2011р. по 01.07.2014р. теплової енергії на потреби гарячого водопостачання та централізованої опалення, які Публічне акціонерне товариство "Київенерго" повинно було обрахувати у відповідності до п. 8 додатку № 2 відповідно до Договору № 8252018 від 01.03.2005р.?
3.2. Який об'єм теплової енергії (в Гкал.) на потреби теплопостачання було спожито КП "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" за період з 01.09.2011р. по 01.07.2014р. за Договором № 8252018 від 01.03.2005р.?
3.3. Чи вірно розраховані обсяг і вартість теплової енергії в табуляграмах за період з 01.09.2011р. по 01.07.2014р., враховуючи умови Договору № 8252018 від 01.03.2005р, з врахуванням положень КТМ-204?
Висвітлити інші питання, які виникнуть у ході проведення експертизи.
4. Відповідно до статті 4 Закону України "Про судову експертизу" попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України.
5. Ухвалу та матеріали справи № 910/21032/14 надіслати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агенція Судових Експертиз".
6. Зобов'язати сторони на вимогу експерта надати всі документи необхідні для проведення експертизи.
7. Зобов'язати Комунальне підприємство "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" попередньо оплатити вартість експертизи, докази чого надати в судове засідання після поновлення провадження у справі.
8. Зобов'язати експертну установу направити на адресу сторін копії експертного висновку після проведення експертизи у даній справі.
9. Провадження у справі № 910/21032/14 зупинити до проведення судової експертизи та отримання висновку експерта.
Ухвала підлягає оскарженню в порядку передбаченому ст. 106 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Ю.В. Цюкало