Постанова від 20.03.2017 по справі 757/2419/17-а

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/2419/17-а

Категорія 87

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2017 року cуддя Печерського районного суду Матійчук Г.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в місті Києві матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, третя особа - Кабінет Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України та Пенсійного фонду України щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до п. 6 «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних сил, Національної поліції та Державної прикордонної служби», Протоколу № 3 засідання Кабінету міністрів України від 20 січня 2016 року, наказу Міністерства оборони України від 27 січня 2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних сил України в 2016 році», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45; зобов'язати Міністерство оборони України та Пенсійний фонд України провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року; поновити строк звернення до суду в частині зобов'язання Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України подати до суду в місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання відповідного рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у 2008 році ОСОБА_1 звільнений в запас з посади командира 9601 зенітного ракетного дивізіону військової частини НОМЕР_1 . На даний час позивач отримує пенсію у сумі 2 397 грн. 25 коп. Уважно ознайомившись з розрахунком пенсії за вислугу років від 09 жовтня 2012 року позивач дійшов висновку, що розмір його пенсії має складати значно більшу суму. 28 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України та Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії в сторону збільшення за рахунок зростання з 01 січня 2016 року розміру щомісячного грошового забезпечення військовослужбовців на підставі підвищення щомісячної премії. Однак відповідачі відмовилися здійснювати перерахунок пенсії. На сьогодні грошове забезпечення військовослужбовця, що перебуває на відповідній посаді, яку позивач займав перед звільненням в запас, зросло в 10 відсотків до 400 відсотків.

Відповідно до п. 2 ч. 1, ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглянув справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідачі направили свої письмові заперечення, в яких проти задоволення позовних вимог заперечували, посилаючись на те, що вони діяли в межах наданих їм повноважень, просили відмовити у задоволенні позову в повному обсязі у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю. Міністерство оборони України, зокрема, зазначило, що обов'язок щодо визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців покладено на обласні військові комісаріати.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас з правом носіння військової форми одягу з виплатою премії у розмірі 10 % та надбавки 50 % за виконання особливо важливих завдань за період з 01 вересня 2008 року по 01 жовтня 2008 року.

28 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України із заявою про здійснення перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій. Рішення інших органів не можуть братися до уваги управліннями ПФУ як підстава для перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Разом з тим, враховуючи, що ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, рішення відповідача про відмову позивачу у проведені перерахунку пенсії не відповідає вимогам закону.

Як вбачається з наведеного, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність величину, інтенсивність, ступінь прояву та виражені у певних одиницях.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободам, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод .... іде зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно виміркованих показників використання прав і свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015 (справа щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про відмову в позові виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 м. Васильків №207 від 01.10.2017 р. підполковника ОСОБА_1 , командира 9601 підрозділу, звільнено наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України 16.07.2008 р. № 253 з військової служби у запас, за п. 63 підпункт «В» (за станом здоров'я).(а.с. 17)

ОСОБА_1 звертався з заявою до відповідачів про перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно з п.2 наказом Міністерства оборони України від 27 січня 2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році» відповідно до постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (із змінами), протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 3 та з метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році, визначено, що щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) виплачувати з розрахунку:

- основні види грошового забезпеченні (оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавки за вислугу років;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань піж час проходження служби (у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) всім військовослужбовцям - 50%;

- премія, зокрема військовослужбовцям на посадах офіцерського складу органів військового управління (крім військовослужбовцям апарату Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних сил України (в тому числі структурних підрозділів, що утримуються за примітками до штату Генерального штабу) та військових частин, установ, організацій, зазначених у додатку до наказу), яким максимальний розмір посадового окладу визначений у штаті:

до 11125 грн. включно - 420 % посадового окладу;

від1126 до 1200 грн. включно - 400 % посадового окладу;

від 1201 до 1600 грн. включно - 380 % посадового окладу;

від 1601 грн. і вище - 350 % посадового окладу;

- щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 60 % місячного грошового забезпечення на місяць усім військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби);

- інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення - у розмірах, визначених нормативно - правовими актами (а.с. 20).

Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6/4743 від 14.12.2016 р, листом Міністерства оборони України № 248/3/6/3944 від 04.10.2016 року та листом Пенсійного фонду України від 08.12.10.2016 року у зв'язку з відсутністю підстав ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії (а.с. 21-23).

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно зо Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Рішення інших органів (у тому числі і накази Міністерства оборони України) не можуть вважатись підставою для здійснення перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави, а ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Із змісту правової позиції Верховного суду України, викладеної в постанові від 31.03.2015 року зазначено, що: премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема наказами №50, 355 носить індивідуальних характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 ЗУ № 2262-ХІІ».

Конституційний Суд України 13.05.2015 року № 4-рп/2015 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» прийняв рішення яким встановив, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством», в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Також, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України в своїй постанові від 30.06.2015 року, дійшла такого правового висновку: винагорода є окремий, особливий і разовий вираз виплати, позаяк виплачується тільки тим категоріям військовослужбовців, перелік яких наведений у цій постанові, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати; вона (винагорода) виплачується як доповнення до суми грошового забезпечення. Виплата цієї винагороди ставиться в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі, і водночас вона не включається до складу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Спірна премія у розмірі 400%, яку позивач вважає за необхідне включити у грошове забезпечення для перерахунку пенсії, передбачена виключно наказом Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році», яким визначено витрати на грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі, розміри премій для військовослужбовців у 2016 році в межах видатків Міністерства оборони за рахунок коштів з фонду економії грошового забезпечення в межах виділених асигнувань Міністерства оборони України, має тимчасовий характер та діє лише протягом 2016 року.

Граничні розміри премій встановлені наказом Міністра оборони України, який є відомчим актом та поширює свою дію на відомство Міністерства оборони України.

Він не є обов'язковим для виконання іншими (окрім органів Міноборони) державними органами, оскільки навіть не пройшов належної процедури оприлюднення і не доведений належним чином до органів пенсійного фонду. Тим більше в самому наказі вказано перелік органів, на які поширюється його дія.

Крім того, Верховний Суд України 26.02.2013 року у своїй поставові, ухваленій в справі №21-5а13 зробив висновок про те, що премії, встановлені військовослужбовцям, мають тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік.

В свою чергу 23.12.2014 року за результатами розгляду справи № 21-569а14 Верховний Суд України зазначив, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 04.11.2014 року (№ 21-248а14).

Отже відмова відповідачів у проведенні перерахунку пенсії позивача є правомірною та відповідає вимогам вищенаведених законодавчих актів, а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що виплата пенсії позивачу проводиться згідно вимог чинного законодавства про пенсійне забезпечення, у відповідачів відсутні підстави у здійсненні перерахунку пенсії позивача, а тому позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. №, 19, 22, 46,64 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 3, 6-9, 69-71, 99, 100, 158-163, 167,183-2 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, третя особа - Кабінет Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Матійчук Г.О.