Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"30" березня 2017 р.Справа № 922/277/17
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Присяжнюка О.О.
при секретарі судового засідання Косма К.І.
розглянувши справу
за позовом Харківського обласне КП "Дирекція розвитку інфраструктури території", м. Харків
до Публічного АТ "Харківгаз", м. Харків 3 особа -яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ПАТ НАК "Нафтогаз України", м.Київ
про зобов'язання відновити постачання
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1 (дов.№27 від 27.01.17);
відповідача - ОСОБА_2 (дов.№007Др-20-1216 від 29.12.16);
3-ї особи - не з'явився.
Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території", м. Харків звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Харківгаз", м. Харків відновити постачання природного газу на котельну по вул. Сумський шлях,163, м. Дергачі, що експлуатується підприємством позивача.
Позов обґрунтовано з посиланням на те, що 16.01.2017 р. відповідач без попереднього повідомлення позивача, відключили від газопостачання котельну по вул. Сумський шлях,163, м. Дергачі, що експлуатується підприємством позивача для надання послуг теплопостачання населенню та бюджетним установам м. Дергачі.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 19.01.2017 р. по даній справі зазначений позов прийнято до провадження, та призначено до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою господарського суду від 19.01.2017 року заяву Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території", м. Харків (вх. № 277/17 від 17.01.2017 р.) про вжиття заходів до забезпечення позову задоволено частково.
Ухвалою господарського суду від 28.02.2017 року заяву Позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - НАК "Нафтогаз України" - задоволено. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - НАК "Нафтогаз України" (01601, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6, код 20077720). Розгляд справи відкладено до 14.03.2017 року
Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.03.2017 р. продовжено строк розгляду справи на 15 днів за відповідним узгодженим клопотанням сторін.Розгляд справи відкладено 30.03.2017 року.
В процесі розгляду справи відповідач надав суду відзив на позовну заяву (вх. № 5665 від 20.02.2017 р.) в якому просить суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що при відключенні котельні позивача від газопостачання він керувався п. 1 глави 7 розділу 5 Кодексу гозорозподільчих систем, та ст. 19 Закону України «Про теплопостачання», оскільки позивач має перед відповідачем заборгованість за послуги з розподілу природного газу та в зв'язку з неврегульованим балансом в розмірі близько 100 000 000 грн., що призводить до збитковості підприємства відповідача.
Позивач надав суду додаткові письмові пояснення (вх. № 6677 від 27.02.2017 р.) в яких уточнив власну правову позицію у спорі по даній справі. Зокрема, позивач зазначає, що 29.12.2016 р. він отримав від відповідача повідомлення про припинення газопостачання № 36 ,№164 від 29.12.2016 р., мотивовані відсутністю у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на січень 2017 р.
Позивач зазначає, що відповідач надає йому послуги з розподілу природного газу, який позивачу постачає третя особа на підставі укладених з нею договорів. При цьому, позивач вказує, що третя особа зловживаючи своїм правом, та всупереч умовам зазначених договорів та Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 р. № 758, та від 05.10.2016 р. № 742-р не видав номінацію на грудень 2016 р. та в подальшому щодо планових обсягів постачання природного газу відповідно до договорів.
Позивач наполягає на тому, що обсяги поставок природного газу в той чи інший період відображені в договорах на постачання природного газу, укладених між позивачем та третьою особою. За таких обставин, позивач вважає дії відповідача щодо відключення котельні від газопостачання незаконними.
Третя особа в судове засіданні 30.03.2017 року не з*явилась,через канцелярію суду надала суду письмові пояснення (вх. № 10522 від 29.03.2017 р.) в яких зокрема зазначає, що вона дійсно не надала позивачу номінацію на постачання природного газу в грудні 2016 р. та в подальшому, та керувалася при цьому п. 17 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносин у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 р. № 758, оскільки позивач має перед третьою особою заборгованість за поставлений природний газ за укладеними між сторонами договорами.
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. З ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Відповідно до п.1 розділу 2 Правил постачання природного газу підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу.
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2494, договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи.
Підтверджений обсяг природного газу - об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.
Позивач у даній справі Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території", відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, є комунальним підприємством, якому надано ліцензію № 041759 від 10.08.2012 р. на виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Відповідно до залученої до матеріалів справи заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) № 094203А1К1SТ016 від 01.01.2016 р., саме підприємство відповідача здійснює розподіл природного газу для задоволення потреб споживачів позивача за Типовим договором розподілу природного газу.
Відповідно до п. 1.1 Типового договору розподілу природного газу, цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
В пункті 2.1 договору визначено, що Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Згідно з п. 9.1. договору, оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу Споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим Договором; відсутності підтвердженого обсягу природного газу у Споживача або перевищення його місячного підтвердженого обсягу природного газу.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.15 року затверджено Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період). Цим Положенням на ПАТ “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” покладається обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та у порядку, що визначені пунктами 15-17 цього Положення. Виробник теплової енергії до 1 квітня 2017 р. має право придбати природний газ у НАК “Нафтогаз України” для виробництва теплової енергії та/або надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, релігійним організаціям та установам, що фінансуються за рахунок державного і місцевих бюджетів, за умови, що такий виробник, на якого станом на 30 вересня 2015 р. поширювалася дія статті 19-1 Закону України “Про теплопостачання”, виконав обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання (пункт 15 Положення). Постачання природного газу НАК “Нафтогаз України” виробникам теплової енергії здійснюється на підставі договору, що враховує положення примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та з дотриманням принципу недискримінації (пункт 17 Положення).
При цьому, суд зазначає, що вказаним нормативно-правовим актом не передбачено обов'язку ПАТ “НАК “Нафтогаз України” постачати природний газ виробникові теплової енергії в залежність від категорій постачання ТКЕ-бюджет, ТКЕ-промисловість, ТКЕ-населення, тощо. Покладений Положенням обов'язок НАК «Нафтогаз України» постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії не містить поділу залежно від того, для забезпечення потреб яких споживачів виробляється теплова енергія.
Крім того, з метою забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню Кабінет міністрів України прийняв розпорядження від 05.10.2016 р. № 742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17», яким зобов'язала НАК “Нафтогаз України” та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (далі - опалювальний сезон) видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 р. № 357 “Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 46, ст. 1666), та з дотриманням принципу недискримінації, а операторів газорозподільних систем до початку опалювального сезону забезпечити постачання природного газу на джерела теплової енергії теплогенеруючих і теплопостачальних організацій.
Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 29.04.16 року затверджено Примірний договір про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії.
Як свідчать матеріали справи, на виконання зазначеної постанови між позивачем, як споживачем, та третьою особою - ПАТ «НАК «Нафтогаз України», як постачальником, укладено договори поставки природного газу від 21.09.2016 р № 2444/1617-ТЕ-32 та від 31.10.2016 р. № 2577/1617-БО-32. (далі - Договори).
Відповідно до пунктів 1.1, 7.4. Договору третя особа зобов'язалася поставити позивачу природний газ у кількості та на умовах визначених договором.
При цьому, п. 2.1. договорів визначено планові обсяги постачання природного газу у період з жовтня 2016 до березня 2017 року включно.
Пунктами 2.3.,2.4. договору передбачено, що планові обсяги за цими договорами можуть змінюватися за домовленістю сторін. Без попереднього письмового узгодження сторін допускається відхилення місячного обсягу постачання природного газу не більше ніж +/- 5% узгоджених планових обсягів.
Відповідно до вимог п 3.2. Договору для отримання газу, позивач подає третій особі щомісячно, до 15 числа місяця, що передує місяцю поставки, заявку на планові обсяги використання газу. У разі неподання заявки споживачем, постачальник може користуватися плановими обсягами, зазначеними в п. 2.1. цього договору на відповідний місяць.
Обсяги постачання підтверджуються постачальником шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку.
Постачальник протягом трьох днів з моменту підтвердження оператором газотранспортної системи номінації повідомляє споживачу про розмір поданої номінації шляхом надсилання відповідного повідомлення на електронну адресу, зазначену споживачем у розділі 13 цього договору.
Згідно з п. 3.5. договору, після завершення місяця поставки позивач зобов'язаний до 7 числа наступного місяця направити до третій особі:
- завірену копію акту розподілу природного газу за розрахунковий місяць, складений між споживачем та оператором газорозподільних мереж,
- підписані та скріплені печаткою споживача два примірники акта приймання-передачі природного газу, де зазначаються фактичні обсяги використання природного газу згідно з цим договором у розрахунковому місяці, його фактична ціна і вартість;
Пунктами 3.7.-3.8. договорів передбачено, що у разі неподання або несвоєчасного подання споживачем постачальнику акта приймання-передачі природного газу такі дії (бездіяльність) вважаються односторонньою відмовою споживача від постачання природного газу за цим договором за відповідний розрахунковий період, при цьому:
1) споживач визнає, що порушення ним пункту 3.5 цього договору сторони вважають односторонньою відмовою споживача від постачання природного газу за цим договором у відповідному розрахунковому періоді;
2) споживач не має права заперечувати проти непостачання постачальником природного газу на його користь за цим договором за відповідний розрахунковий період у разі порушення ним: пункту 3.5 цього договору;
3) споживач не заперечує та визнає, що порушення ним пункту 3.5 цього договору може бути причиною виникнення у постачальника негативного небалансу, витрати на врегулювання якого (послуги з балансування) споживач зобов'язаний оплатити постачальнику в порядку, визначеному цим договором.
У разі коли оператор газотранспортної системи за підсумками розрахункового періоду встановлює негативний небаланс за об'єктами споживача, споживач зобов'язаний у порядку, визначеному дим договором, оплатити постачальнику витрати на врегулювання такого небалансу, зокрема вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування. При цьому споживач погоджується на оплату в безумовному порядку вартості наданої постачальникові оператором газотранспортної системи послуги з балансування.
Однак, як свідчать матеріали справи, ПАТ «НАК «Нафтогаз України», всупереч умов укладеного між сторонами договору, постанови Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.15 року та розпорядження Кабінет міністрів України від 05.10.2016 р. № 742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17» не видала Харківському обласному комунальному підприємству "Дирекція розвитку інфраструктури території" номінацію на планові обсяги поставки газу на грудень 2016 р, січень 2017 р.
Разом з тим, відповідно до залучених до матеріалів справи актів надання послуги з розподілу природного газу, Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" спожило у грудні 2016 р. 4 959,644 тис. куб. м., у січні 2017 р. 4 807,631 тис. куб. м. газу.
З даних актів вбачається, що позивач фактично прийняв обсяги газу, які узгоджуються з обсягами природного газу, що передбачені договорами про постачання природного газу.
Разом з тим, з наданих позивачем в межах даної справи вбачається, що останнім в порядку, визначеному умовами договорів, було направлено постачальнику для підписання акти приймання-передачі природного газу за вказаними Договорами за грудень 2016 року та січень 2017 року., при цьому, що з його банківського рахунку із спеціальним режимом використання постійно проводяться грошові розрахунки за спожитий природний газ з ПАТ “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”.
Внаслідок відповідних дій ПАТ «НАК «Нафтогаз України» щодо ненадання Харківському обласному комунальному підприємству "Дирекція розвитку інфраструктури території" номінацій на плановий обсяг газу, у оператора ГРМ - ПАТ «Харківгаз» виник неврегульований небаланс обсягів природного газу в грудні 2016 р - січні 2017 р.
Як зазначає відповідач, відповідальність за виникнення неврегульованих місячних небалансів обсягів природного газу у вигляді сплати послуг балансування в підвищеному розмірі оператор ГТС - ПАТ «Укртрансгаз» поклав на відповідача - ПАТ «Харківгаз», як оператора ГРМ.
Матеріали справи також свідчать про те, що 16.12.2016 р. відповідач направив на адресу позивача повідомлення № 132, № 133 від 16.12.2016 р. про припинення (обмеження) газопостачання Дергачівського ПКГ Філії ХОКП «Дирекція розвитку інфраструктури території» з 20.12.2016року в зв'язку з наявністю заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу
Листом від 19.12.2016 р. № 52/12 позивач повідомив відповідача про безпідставність відповідних дій щодо припинення газопостачання, оскільки строк сплати заборгованості, яку має позивачем перед відповідачем за рішенням господарського суду від 19.10.2016 р. по справі № 922/2874/16 ще не настав. Крім того, позивач також зазначав, що відключення його об'єктів від газопостачання
29.12.2016р. позивач отримав від відповідача повідомлення про припинення/обмеження газопостачання № 36 від 29.12.2016 р. у зв'язку з відсутністю у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу(лімітів) на січень 2017 р. Водночас, позивачу було запропоновано у термін до 08:00 години 01.01.2017 р. самостійно відключити від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0,000 тис. куб. м на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання, розташоване у підрозділах ХОКП «ДРІТ», а у разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству буде припинено (обмежено) в примусовому порядку.
Як зазначає позивач, та не заперечує відповідач,16.01.2017 року на адресу філії "Дергачівське ПКГ" надійшов ОСОБА_1 про порушення від 16.01.2017 року, а працівники ПАТ "Харківгаз" без попереднього повідомлення про відключення підприємства позивача саме 16.01.2017 року, від систем газопостачання, закрили засувки та здійснили механічні роз'єднання на газопроводах, що подають газ на котельню у місті Дергачі по вул. Сумський шлях,163 (житлові будинки), що експлуатується позивачем.
Зазначені дії відповідача позивач вважає незаконними та необґрунтованими, спрямованими на порушення прав та інтересів населення м. Дергачі на належні умови проживання, а тому звернувся до господарського суду з позовом по даній справі в якому просить суд зобов'язати відповідача відновити газопостачання зазначеної котельні.
Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що стали предметом спору, суд виходить з наступного:
Як вже було зазначено вище, ПАТ «НАК «Нафтогаз України», всупереч умов укладеного між сторонами договору, постанови Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.15 року та розпорядження Кабінет міністрів України від 05.10.2016 р. № 742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17» не видала Харківському обласному комунальному підприємству "Дирекція розвитку інфраструктури території" номінацію на планові обсяги поставки газу на грудень 2016 р, січень 2017 р.
Однак, ненадання номінації на наступний місяць щодо планових обсягів постачання природного газу не звільняє ПАТ НАК “Нафтогаз України” від обов'язків постачати природний газ ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території", м. Харків як споживачу по укладеним між ними договорам постачання природного газу № 2444/1617-ТЕ-32 від 21.09.2016 (для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню), № 2577/1617-БО-32 від 31.10.2016 р. (для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями).
При цьому, планові обсяги постачання природного газу визначені сторонами в п. 2.1. кожного з договорів, і такі обсяги постачання з огляду на умови п.п. 2.1. 2.3.,2.4. цих договорів, для ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території", м. Харків є узгодженими.
Суд також враховує, що обсяги спожитого ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території", м. Харків відображені в складених між позивачем та відповідачем актах надання послуг з розподілу природного газу № ХА 000017212 від 31.12.2016 р. (щодо грудня 2016 р.) та № ХА00001511 від 31.01.2017 р. (щодо січня 2017 р.) складених в рамках укладеного між договору на розподіл природного газу від 01.01.2016 р.
Таким чином, враховуючи умови договорів поставки, укладених між ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території", м. Харків, норми наведених вище законодавчих та підзаконних нормативних актів, зокрема Постанови Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.15 року, розпорядження Кабінет міністрів України від 05.10.2016 р. № 742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17», суд вважає, що обсяги споживання природного газу позивачем не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу.
Таким чином, твердження відповідача про несанкціонований відбір позивачем природного газу в грудні 2016 р. та січні 2017 р. є необґрунтованим, а його дії щодо відключення котельні позивача від газопостачання з підстав відсутності узгоджених обсягів поставок природного газу на наступний період є такими, що суперечать умовами укладеного між сторонами договору розподілу природного газу від 01.01.2016 р., порушують права позивача на отримання природного газу від третьої особи за договорами поставки та фактично позбавляють позивача можливості виконання покладених на нього функцій щодо забезпечення теплопостачанням населення, бюджетні та інші установи м. Дергачі.
Суд зазначає, що будь-які спірні моменти щодо обсягів постачання газу, несвоєчасного оформлення актів приймання-передачі газу, небалансів газу, тощо, є наслідком неналежного виконання сторонами договорів поставок (позивачем та третьою особою) своїх зобов'язань, а також вимог нормативно-правових актів. У разі виникнення між ними будь-яких суперечок, в т.ч. не надання номінацій, виникнення небалансів газу, такі обсяги повинні бути врегульовані між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території", м. Харків, а не з ПАТ «Харківгаз», як газорозподільною організацією.
Крім того, згідно з положеннями пункту 5 глав 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2493 номінацією є заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності).
Пунктом 2 глави 1 розділу ХІ вказаного Кодексу встановлено, що номінація повинна визначати обсяг природного газу по кожній точці входу та виходу (що може бути як фізичною, так і віртуальною), які замовляються замовником послуг транспортування. При цьому, якщо замовником послуг транспортування є постачальник, подана номінація повинна містити планові (замовлені) обсяги постачання природного газу у розрізі його споживачів та їх точок комерційного обліку (за необхідності) з визначенням їх EIC-кодів. Згідно з положеннями пункту 2 глави 2 розділу ХІІ Кодексу ГРМ за підсумками розрахункового періоду (місяця) Оператор ГРМ формує за кожним споживачем дані про його (їх) фактичне споживання природного газу (алокацію) та у порядку, визначеному Кодексом ГТС, передає їх до Оператора ГТС. Визначені Оператором ГРМ об'єми (обсяги) споживання природного газу по об'єктах споживача є обов'язковими у відносинах між постачальником та Оператором ГТС при наданні послуг з балансування та співставленні підтвердженого обсягу природного газу по об'єктах споживачів (затвердженої номінації) та його фактичного споживання (алокації).
Отже, вказаний підзаконний акт передбачає подання номінацій/алокацій природного газу виключно у розрізі замовників послуг транспортування природного газу та споживачів природного газу, без поділу таких номінацій/алокацій на підвиди постачання/споживання газу.
Відтак, твердження відповідача стосовно того, що позивач здійснює несанкціонований відбір природного газу, оскільки йому не була надана в грудні 2016 року, січні 2017 року номінація по категорії ТКЕ-промисловість, не узгоджуються з нормами законодавства та умовами укладених між сторонами договорів.
Суд також зазначає, що ПАТ «Харківгаз» не здійснюючи відключення об'єктів ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території", м. Харків від газопостачання, та у випадку виявлення місячних небалансів в т.ч. в зв'язку з ненаданням ПАТ НАК «Нафтогаз України» номінацій останній, мало можливість діяти в порядку, визначеному 4 ст. 6 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493.
Зазначеною нормою передбачено, що якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС.
У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний об'єм/обсяг споживання природного газу по об'єкту споживача буде перевищувати об'єм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість, що розраховується за формулою
В = (Vф - Vп) Ч Ц Ч К,
Де В - вартість природного газу, який компенсується Оператору ГРМ;
Vф об'єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий за відповідний розрахунковий період;
Vп - об'єм (обсяг) природного газу, фактично поставлений споживачу його постачальником (постачальниками) за відповідний розрахунковий період за даними Оператора ГТС;
Ц ціна закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ у відповідний період;
K коефіцієнт компенсації, який визначається на рівні 1,5.
При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, або внаслідок відмови в доступі до об'єкта споживача для здійснення Оператором ГРМ припинення розподілу природного газу, або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2.
Статтею 13 ЦК України передбачено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства. У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії ПАТ «Харківгаз» щодо відключення котельні по вул. Сумський шлях,163, м. Дергачі, від газопостачання здійснено всупереч вимогам ст. 13 ЦК України, оскільки остання в виниклій ситуації мала можливість діти в інший спосіб не порушуючи при цьому права інших осіб, в т.ч. позивача, як підприємства щодо здійснює теплопостачання населенню та бюджетним установам м. Дергачі, так і безпосередньо зазначених осіб.
Крім того, ст. 7 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493 передбачено Порядок обмеження та припинення розподілу природного газу споживачам.
Згідно з п. 1-2 ст. 7 розділу 6 цього Кодексу оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:
1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;
2) відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику;
При цьому, абз. 2 п. 1 ст. 7 розділу 6 Кодексу передбачено, що у разі якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об'єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 6 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надати повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу).
Однак, матеріали справи не містять доказів виконання ПАТ «Харківгаз» вимог кодексу щодо повідомлення позивача про відключення котельні по вул. Сумський шлях,163, м. Дергачі.
Таким чином, зазначені відключення здійснені відповідачем з порушенням абз. 2 п. 1 ст. 7 розділу 6 зазначеного Кодексу.
Залучені до матеріалів справи повідомлення про відключення від 29.12.2016 р. містять дати до яких відповідач пропонує відповідачу здійснити відключення, а тому не можуть братися судом до уваги в якості виконання зазначених законодавчих вимог.
Як наслідок, позивач був позбавлений можливості вжити заходів щодо запобігання виникненню негативних наслідків що пов'язані з відключенням котельні що забезпечує теплопостачанням населення м. Дергачі від газопостачання в зимовий період.
Щодо доводів відповідача про наявність у позивача заборгованості суд зазначає наступне.
Рішенням господарського суду Харківської області від 19.10.2016 р. по справі № 922/2874/16 стягнуто з Харківського обласного комунального підприємства «Дирекція розвитку інфраструктури території» на користь Публічного акціонерного товариства «Харківгаз» заборгованість за договором № 094203А1К1ST016 від 01.01.2016 р. у розмірі 7275403,49 грн. Надано розстрочку виконання рішення суду у даній справі щодо стягнення заборгованості за договором №094203А1К1ST016 від 01.01.2016 р. у розмірі 7275403,49 грн.; 1000000,00 грн. до 31.12.2016 р.; 6275403,49 грн. до 15.04.2017 р.
Таким чином, строк оплати заборгованості за зазначеним судовим рішенням ні станом на момент здійснення відключення котельні , ні станом на момент винесення даного судового рішення ще не настав, а відповідно підстави відключення котельні позивача від газопостачання з посиланням відповідача на наявність заборгованості за судовим рішенням . по справі № 922/2874/16 є також безпідставними.
Суд також зазначає, що Конституція України визначає, що Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права (ст. ст. 1, 8 Конституції України).
Згідно зі ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
За змістом ст. ст. 21, 49, 50 Конституції України, права і свободи людини є непорушними. Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
За змістом ст. 13, 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України та забезпечення соціальної спрямованості економіки є обов'язком держави.
В силу ст. 8 Конституції України, наведені вище положення Конституції України як акту найвищої юридичної сили є нормами прямої дії.
Кодекс цивільного захисту України, Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» також встановлюють та деталізують гарантії прав громадян на безпечне для життя та здоров'я навколишнє природне середовище, екологічну безпеку.
Зокрема, гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності визначається як принцип здійснення цивільного захисту населення (ст. 4 Кодексу цивільного захисту населення).
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччю населення» передбачає право громадян на безпечні для здоров'я і життя харчові продукти, питну воду, умови праці, навчання, виховання, побуту, відпочинку та навколишнє природне середовище.
Статтею 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що основними принципами охорони навколишнього природного середовища є пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності; гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров'я людей; запобіжний характер заходів щодо охорони навколишнього природного середовища.
Стаття 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначає, що екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.
Суд зазначає, що об'єкт споживання газу позивачем, а саме, котельня по вул. Сумський шлях,163, м. Дергачі, на якій здійснюється виробництво тепла для надання послуг населенню та бюджетним установам зазначеного міста, є об'єктом підвищеної небезпеки. Припинення газопостачання в опалювальний період на цей об'єкт може призвести до виникнення надзвичайної ситуації на території де позивачем здійснюється теплопостачання за допомогою зазначеної котельні.
Статтю 1 Кодексу цивільного захисту України, надано наступні визначення:
Надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Небезпечна подія - подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров'ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.
Об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, який згідно із законом вважається таким, на якому є реальна загроза виникнення аварії та/або надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру.
Техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах забезпечення захисту прав та інтересів споживачів; додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання; забезпечення технологічної безпеки функціонування систем теплопостачання під час припинення газопостачання.
Постановою Кабінету міністрів України від 13 листопада 2013 року № 886 затверджено Методику визначення технологічного мінімуму споживання природного газу для об'єктів у сфері теплопостачання. Відповідно до п. 2 Методики, метою визначення технологічного мінімуму споживання природного газу для об'єктів у сфері теплопостачання є недопущення виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Із змісту Методики (п 3, 4) вбачається, що технологічний мінімум повинен забезпечувати постачання газу виробникові теплової енергії у обсязі, який є достатнім для створення температури повітря закладів охорони здоров'я і дошкільних навчальних закладів +20°C; загальноосвітніх закладів і житлових будинків +18°C; температура гарячої води у споживачів становила не нижче +40°C.
Статтею 6 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що державна політика у сфері теплопостачання базується зокрема на принципах забезпечення захисту прав та інтересів споживачів, забезпечення технологічної безпеки функціонування систем теплопостачання під час припинення газопостачання, підвищення екологічної безпеки систем теплопостачання та ін.
Частиною 2 ст. 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» також передбачено, що діяльність, яка перешкоджає здійсненню права громадян на безпечне навколишнє природне середовище та інших їх екологічних прав, підлягає припиненню в порядку, встановленому цим Законом та іншим законодавством України.
Виходячи з викладеного суд приходить до висновку про те, що дії ПАТ «Харківгаз» щодо припинення газопостачання котельні по вул. Сумський шлях,163, м. Дергачі в зимовий період є грубим порушенням вимог вищезазначених положень Закону, що зумовлює припинення функціонування зазначеної котельні та надання за її допомогою послуг теплопостачання населення та бюджетним установам, та як наслідок, можуть призвести на виникнення надзвичайної ситуації, порушення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля, до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, понесення значних матеріальних збитків в зв'язку з руйнуванням мережі теплопостачання, неможливості проживання та ведення відповідної діяльності населенням на об'єктах і в будівлях, до яких котельня здійснює теплопостачання.
Статтею 55 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів в Україні» передбачено, що суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Пунктом 6 статті 13 ЦК України передбачено, що у разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
Статтями 15-16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення;
Оскільки матеріалами справи підтверджено факт незаконного відключення ПАТ «Харківгаз» в зимовий період котельні по вул. Сумський шлях,163, м. Дергачі., що експлуатується ХОКП «Дирекція розвитку інфраструктури території» з метою надання послуг теплопостачання населенню та бюджетним установам Дергачівської районної державної адміністрації , суд приходить до висновку про задоволення позову, та зобов'язання ПАТ «Харківгаз» відновити газопостачання зазначеної котельні.
Крім того, з урахуванням вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 1600 грн. судового збору.
Керуючись статтями 1, 4, 12, 22, 32-34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Харківгаз" (адреса: 61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1; код ЄДРПОУ: 03359500) відновити постачання природного газу на котельню за адресою: Харківська область, м. Дергачі, вул. Сумський шлях,163, яка експлуатується Харківським обласним комунальним підприємством "Дирекція розвитку інфраструктури території" (адреса: 61022, м. Харків, м-н. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 5 поверх; код ЄДРПОУ: 03361721).
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (адреса: 61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1; код ЄДРПОУ: 03359500) на користь Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" (адреса: 61022, м. Харків, м-н. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 5 поверх; код ЄДРПОУ: 03361721) 1600 грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Скасувати заходи забезпечення позову вжиті ухвалою господарського суду Харківської області від 19 січня 2017 року .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 03.04.2017 р.
Суддя ОСОБА_3