Ухвала від 22.03.2017 по справі П/811/1256/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

(49083, м. Дніпро, пр. Слобожанський, 29)

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" березня 2017 р. справа № П/811/1256/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 внутрішніх справ України

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2016 року у справі №П/811/1256/16

за позовом ОСОБА_2

до ОСОБА_1 внутрішніх справ України,

треті особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Пенсійний фонд України,

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

У вересні 2016 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для перерахунку пенсії позивачу;

- зобов'язати ОСОБА_1 внутрішніх справ України надати інформацію у вигляді довідки про розмір грошового забезпечення, яка передбачена додатком 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії позивачу.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2016 року позов задоволено частково:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 стосовно позивача;

- зобов'язано відповідача повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 позивачу.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Постанова суду в частині задоволених позовних вимог мотивована тим, що з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 відбулася зміна грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, що зумовлює наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім правникам органів внутрішніх справ згідно з "Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N45.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Відповідач, зокрема, зазначив, що відповідно до п.4 ч.1 статті 18 КАС України спір предметно підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду.

Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) набрала чинності 02.12.2015 р. Закон України від 23.12.2015р. №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" набрав чинності 29 грудня 2015 року.

Таким чином, зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" внесені після набрання чинності Постановою №988.

При цьому, на думку відповідача, Постановою №988 не було змінено розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та не було введено для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. Цією постановою було вперше встановлено види і розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції. Оскільки після 29.12.2015р. за рішенням Кабінету Міністрів України жодних змін у грошовому забезпеченні поліцейських Національної поліції не відбулося, прийнята Кабінетом Міністрів України Постанова №988 не породжує підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції.

Перелік державних органів, зазначений у абз.1 п.2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі - Порядок №45), є вичерпним і не містить Національної поліції України. ОСОБА_1 внутрішніх справ України, ані Національною поліцією України не повідомлялось Пенсійному фонду України про підстави для перерахунку пенсій військовослужбовцям та іншим особам, що одержують пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, правових підстав для повідомлення головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у Пенсійного фонду України не виникло.

Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, юридичною особою публічного права і не входить до структури ОСОБА_1 внутрішніх справ України. Новоутворені територіальні органи Національної поліції не є правонаступниками територіальних органів ОСОБА_1 внутрішніх справ.

Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову - про відмову в задоволенні позову.

Представники сторін по справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що 19.08.2009 р. позивач звільнений з органів МВС у відставку (зі зняттям з військового обліку) за п.65 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991р. №114. Вислуга позивача на день звільнення в календарному обчисленні становила 32 роки 1 місяць 27 днів, у пільговому обчисленні 33 роки 1 місяць 4 дні.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).

16.08.2016 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про надання інформації та розрахунків щодо перерахунку його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Листом від 25.08.2016 р. №251/Б-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача, що станом на 19.08.2016 р. МВС України не повідомляло Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій.

16.08.2016 р. позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області із заявою про надання інформації щодо складу грошового забезпечення офіцера поліції, який проходить службу на посаді старшого слідчого відділу розслідувань дорожньо-транспортних пригод слідчого управління ГУ НП у Кіровоградській області в спеціальному званні полковника поліції з календарною вислугою 32 роки.

Листом від 31.08.2016 р. №5-56/02/28-16 Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області повідомило позивача, що грошове забезпечення поліцейських складається з видів виплат, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 та вказало, що до ГУНП та УМВС в області не надходило жодних документів з органів Пенсійного фонду та МВС України, які були б підставою для підготовки документів для перерахунку.

16.08.2016 р. позивач звернувся до ОСОБА_1 внутрішніх справ України із заявою щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ внаслідок набрання чинності Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII та прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988.

Листом від 08.09.2016 р. N15/2-5-1325 ОСОБА_1 внутрішніх справ України повідомило позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Суд першої інстанції дійшов висновку про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988, оскільки:

- встановлене постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 грошове забезпечення поліцейських за своїм складом відповідає грошовому забезпеченню працівників органів внутрішніх справ, однак є більшим за розміром;

- з часу виникнення підстав для перерахунку пенсій відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ відповідач був зобов'язаний у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про це для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988, тобто допустив протиправну бездіяльність.

Колегія суддів погоджується з висновкам суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2 ст.63 Закону №2262-ХІІ).

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, який набрав чинності 29 грудня 2015 року, статтю 63 Закону №2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

За змістом ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, з 29 грудня 2015 року ст.63 Закону №2262-ХІІ безпосередньо передбачено перерахунок раніше призначених пенсій працівникам органів внутрішніх справ у зв'язку із встановленням грошового забезпечення поліцейських.

Відповідно до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію" від 02.07.2015р. N580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до п.3 Постанови №988 затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів ОСОБА_1 внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Таким чином, у позивача виникло право на перерахунок пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ України у зв'язку із затвердженням грошового забезпечення поліцейських Постановою №988, яке є більшими від грошового забезпеченням колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), зокрема, пунктом 1 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку №45 встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно п.3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, Порядком №45 передбачено, що ОСОБА_1 внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 відбулася зміна грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, що зумовлює наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім правникам органів внутрішніх справ згідно з Порядком N45.

ОСОБА_1 внутрішніх справ України не повідомляло Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988, тобто допустило протиправну бездіяльність.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що відповідач припустився протиправної бездіяльності, оскільки не повідомив у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу.

Щодо доводів відповідача стосовно підсудності справи суду першої інстанції відповідно до ст.18 КАС України, колегія суддів зазначає, що ч.1 ст.24 КАС України передбачено, що адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів. Відповідачем у справі є ОСОБА_1 внутрішніх справ України, тому справу було розглянуто окружним адміністративним судом без порушення підсудності.

Інші доводи відповідача також не спростовують висновків суду першої інстанції щодо обов'язку відповідача повідними Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу.

Висновок, висловлений в окремій думці судді Брегея Р.І., про те, що суд мав визнати неправомірною бездіяльність відповідача стосовно певної категорії осіб, а не тільки позивача, колегія суддів вважає помилковим, оскільки відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку органів державної влади шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Спір між сторонами у справі виник у зв'язку з порушенням прав саме позивача, а можливі порушення відповідачем прав та інтересів інших осіб не є предметом спору у цій справі.

За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, та ухвалив судове рішення без порушення норм матеріального і процесуального права; доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

ухвалив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 внутрішніх справ України залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2016 року у справі №П/811/1256/16 залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку, визначеному ст.212 КАС України.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: В.Є. Чередниченко