03 квітня 2017 рокусправа № 804/6069/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.
секретар судового засідання: Лащенко Р.В.
за участі представника позивача Омельченко Г.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова компанія «Дніпроагро» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2016 р. в справі № 804/6069/16 за позовом Товариства з обмеженої відповідальністю «Агропромислова компанія «Дніпроагро» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженої відповідальністю «Агропромислова компанія «Дніпроагро» (далі - ТОВ «АК «Дніпроагро») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0007281201 від 23.08.2016 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 51483,61 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2016 р. в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову через порушення норм матеріального права, неповне дослідження доказів, прийняти нове рішення про задоволення позову. Апелянт вказує на неврахування судом першої інстанції помилковості виписки податкової накладної № 190 від 14.12.2015 р. та складання розрахунку коригування № 5 від 30.12.2015 р. до цієї податкової накладної, який зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому вважає, що у позивача не виникло податкового зобов'язання за помилково виписаною податковою накладною, а анулювання чи визнання недійсною податкової накладної не передбачено законодавством. Крім того, судом першої інстанції не прийнято до уваги порушення контролюючим органом порядку проведення камеральної перевірки, передбаченого п. 4.5 Регламенту опрацювання податкових декларацій з податку на додану вартість, за якими задекларовано від'ємне значення та/або бюджетне відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Міндоходів № 522 від 19.06.2012 р., в частині відсутності у вичерпному переліку порушень, в результаті виявлення яких контролюючий орган має право складати саме акт камеральної перевірки, такого порушення як порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, у зв'язку з чим колегія суддів визнала за можливе здійснити апеляційний перегляд справи за відсутності представника відповідача.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 14.07.2016 р. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська проведено камеральну перевірку ТОВ «АК «Дніпроагро» з питань реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за листопад 2015 р., грудень 2015 р., березень 2016 р., за результатами якої складено акт № 350/12/01/36161054 від 14.07.2016 р. Перевіркою встановлено недотримання позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині порушення терміну реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, податкової накладної № 190 від 14.12.2015 р.
23.08.2016 р. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська прийнято податкове повідомлення-рішення № 0007281201 про застосування до ТОВ «АК «Дніпроагро» штрафних санкцій у розмірі 10% за затримку реєстрації податкових накладних на суму 55053,19 грн.
Крім того, встановлено, що ТОВ «АК «Дніпроагро» виписано на адресу ТОВ «Монтажно-будівельна компанія «Сінегрія» податкову накладну № 190 від 14.12.2015 р. на суму податку на додану вартість в розмірі 514836,13 грн. 30.12.2015 р. ТОВ «АК «Дніпроарго» складено розрахунок № 5 коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної № 190 від 14.12.2015 р. Податкова накладна № 190 від 14.12.2015 р. зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 30.12.2015 р. о 10 год. 25 хв., тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 календарний день.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з доведеності порушення позивачем терміну реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, що обумовило правомірність застосування до позивача штрафних санкцій.
Колегія суддів вважає такий висновок обгрунтованим, з огляду на наступне.
Позивачем оскаржується податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 51483,61 грн.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За приписами п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Оскільки позивачем податкова накладна № 190 від 14.12.2015 р. зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) 30.12.2015 р., є правильним висновок контролюючого органу, підтриманий судом першої інстанції, про порушення позивачем терміну реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Відповідальність за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, передбачена статтею 120-1 Податкового кодексу України, відповідно пункту 120-1.1 якої таке порушення тягне за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
Контролюючим органом податковим повідомленням-рішення № 0007281201 до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі, визначеному п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
Доводи апелянта про помилковість виписки податкової накладної № 190 від 14.12.2015 р., що обумовлює безпідставність застосування штрафних санкцій, колегія суддів вважає необґрунтованими.
Так, пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 р. № 957, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 р. за № 1235/26012, у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
Тобто, помилковість виписки податкової накладної в частині дати складання та порядкового номеру не є підставою для здійснення коригування сум податкових зобов'язань.
Доводи апелянта про неврахування судом першої інстанції того факту, що у позивача не виникло податкового зобов'язання за помилково виписаною податковою накладною, а анулювання чи визнання недійсною податкової накладної не передбачено законодавством, колегія суддів вважає такими, що не мають правового значення в межах спірних правовідносин, оскільки предметом доказування є правомірність застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкової накладної, а не правильність формування позивачем податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
Також є безпідставним посилання апелянта про порушення контролюючим органом порядку проведення камеральної перевірки, передбаченого п. 4.5 Регламенту опрацювання податкових декларацій з податку на додану вартість, за якими задекларовано від'ємне значення та/або бюджетне відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Міндоходів № 522 від 19.06.2012 р., в частині відсутності у вичерпному переліку порушень, в результаті виявлення яких контролюючий орган має право складати саме акт камеральної перевірки, такого порушення як порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 76.1 ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Відтак, оскільки камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність, встановивши порушення строків реєстрації податкової накладної в ЄРПН, контролюючим органом цілком обґрунтовано застосовано до позивача штрафні санкції.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова компанія «Дніпроагро» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2016 р. в справі № 804/6069/16 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2016 р. в справі № 804/6069/16 за позовом Товариства з обмеженої відповідальністю «Агропромислова компанія «Дніпроагро» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст ухвали буде складений 04.04.2017 р.
Головуючий: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак
Суддя: Н.А. Олефіренко