Рішення від 28.03.2017 по справі 910/8348/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.03.2017Справа №910/8348/16

За позовом Публічного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча"

до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"

про стягнення заборгованості в сумі 28433,75 грн.

Суддя Маринченко Я.В.

Представники сторін:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - Корсун Ю.Ю. (представник за довіреністю).

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2014 року Приватне акціонерне товариство "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" звернулось до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення збитків в сумі 28443,75 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державним підприємством «Донецька залізниця» у листопаді 2015 року було здійснено перевезення вантажу - коксу доменного у вагонах № 61235214, № 61792651, № 59782474, № 58061458, № 62006853, відправленого Публічним акціонерним товариством "Авдіївський коксохімічний завод" позивачеві. Після прибуття вагонів до позивача виявлено недостачу вантажу, про що складено відповідні комерційні акти. У зв'язку з цим позивач просив стягнути з відповідача, як правонаступника усіх прав та обов'язків ДП "Донецька залізниця", заподіяні недостачею збитки (за вирахуванням норми природної втрати) у сумі 28 433,75 грн.

Відповідач проти позову заперечував з викладених у відзиві підстав, зокрема зазначив, що ПАТ "Українська залізниця" не стало правонаступником ДП "Донецька залізниця", оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 року № 604 "Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції" процедура реорганізації та передача всіх прав і обов'язків ДП "Донецька залізниця" до ПАТ "Українська залізниця" призупинена до завершення проведення антитерористичної операції.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 05.07.2016 у даній справі, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.09.2016, у задоволенні позову відмовлено.

Вищий господарський суд України у постанові від 30.11.2016 вищезазначені судові рішення скасував та направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції, зауваживши, що суду слід з'ясувати, яке саме підприємство ДП "Донецька залізниця" чи регіональна філія "Донецька залізниця" в особі ПАТ ПАТ "Українська залізниця", та на чиї рахунки вантажовідправник сплачував кошти за надання послуг з перевезення. Крім того, необхідно встановити, з якого часу діє філія "Донецька залізниця", яким майном вона наділена юридичною особою, що її створила, які функції юридичної особи виконує та чи має право представляти юридичну особу у спірних правовідносинах відповідно до положення.

Позивач заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, пославшись, зокрема, на те, що послуги з перевезення вантажу йому були надані саме ДП "Донецька залізниця", правонаступником якого, на думку позивача, з 21.10.2015 є ПАТ "Українська залізниця". Позивач також зазначив, що йому відомо про оформлення 05.08.2015 передавального акту, відповідно до якого майно ДП "Донецька залізниця" було передано відповідачу, та закріплено на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки.

Представник позивача до судового засідання 28.03.2017 не з'явився, проте надав клопотання про розгляд справи без участі представника.

Представник відповідача у судовому засіданні 28.03.2017 проти задоволення позову заперечував, пославшись на викладені у відзиві на позов обставини.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що відповідно до залізничної накладної № 49931546 на адресу позивача 15.11.2015 року зі станції відправлення "Авдіївка" Донецької залізниці на станцію Маріуполь - Сортувальний Донецької залізниці прибули з коксом доменним вагони № 61235214, № 61792651, № 59782474, № 68061458, № 62006853, вантажовідправником яких є ПАТ "Авдіївський коксохімічний завод".

На станції Маріуполь-Сортувальний Донецької залізниці проведено перевірку маси вантажу та складено комерційні акти від 15.11.2015 № 724473/1420, № 724474/1421, № 724475/1422, № 724476/1423, № 724477/1424, в яких зазначено, що навантаження у вагонах № 61235214, 61792651 вище рівня бортів на 200-300 мм "шапкообразне", над 1-2 люками з правого боку по ходу поїзда наявне поглиблення розміром 3000 мм х 1200 мм х 700 мм вглиб вагона, маркування порушено; у вагонах № 59782474, 58061458 навантаження вище рівня бортів на 200-300 мм "шапкообразне", над 1-3 люками з правого боку по ходу поїзда наявне поглиблення розміром 3500 мм х 1200 мм х 500 мм вглиб вагона, маркування порушено; у вагоні № 62006853 навантаження вище рівня бортів на 200-300 мм "шапкообразне", над 5-7 люками з правого боку по ходу поїзда наявне поглиблення розміром 3500 мм х 800 мм х 500 мм вглиб вагона, маркування порушено.

Вартість недостачі вантажу, яка була розрахована позивачем з урахуванням норми природної втрати 2 %, склала 28 433,75 грн.

Як стверджує позивач, послуги з перевезення вантажу 15.11.2015 йому були надані саме ДП «Донецька залізниця». Оскільки з утворенням 21.10.2015 ПАТ «Українська залізниця» шляхом злиття всіх підприємств залізничного транспорту, останнє визначено Законом України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» правонаступником цих підприємств, позивач вважав, що права та обов'язки ДП «Донецька залізниця» перейшли до відповідача.

Одночасно судом встановлено, що регіональна філія «Донецька залізниця» в особі ПАТ «Українська залізниця», відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, створена 26.11.2015, тобто після здійснення залізницею спірного перевезення вантажу, у зв'язку з чим до правовідносин у даній справі відношення не має. Разом із цим, у матеріалах справи відсутні будь-які докази здійснення оплати вантажовідправником ПАТ "Авдіївський коксохімічний завод" залізниці послуг за перевезення вантажу.

Відповідно до положень ст. 2 вищевказаного Закону утворення ПАТ «Укрзалізниця» здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 % акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України (далі - Укрзалізниця), а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття. Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.

Статут Товариства затверджується Кабінетом Міністрів України. Засновником Товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України. Вищим органом Товариства є загальні збори. Функції загальних зборів виконує Кабінет Міністрів України.

Комісія з утворення Товариства у чотиримісячний строк з дня затвердження її складу подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, для затвердження у місячний строк зведений передавальний акт, зведений акт оцінки майна залізничного транспорту загального користування, а також проект статуту Товариства для подання Кабінетові Міністрів України. Зведені передавальний акт та акт оцінки складаються на основі узагальнених даних передавальних актів та актів оцінки, складених стосовно цілісного майнового комплексу кожного підприємства залізничного транспорту.

У той же час, ч. 2 Перехідних та прикінцевих положень Закону встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить даному Закону.

Відтак, наведеним Законом визначено пріоритет у застосуванні його норм, а саме: утворення товариства залізничного транспорту загального користування відбувається за рішенням Кабінету Міністрів України, який, крім іншого, виконує функції загальних зборів Товариства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200 утворено ПАТ «Українська залізниця» на базі Укрзалізниці, підприємств залізничного транспорту, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком, до якого включено, зокрема, ДП «Донецька залізниця».

Згідно з п. 5 Постанови № 200 Міністерству інфраструктури доручено вжити заходів для припинення Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку.

Разом із цим, 12.11.2014 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 604, якою на часткову зміну п. 5 Постанови № 200 установлено, що майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до п. 5 Постанови № 200, а відображається в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за ПАТ «Українська залізниця» на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до п. 2 цієї Постанови.

Згідно з п. 2 Постанови № 604 комісії з утворення ПАТ «Українська залізниця» разом із Міністерством інфраструктури після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції доручено провести інвентаризацію та оцінку майна і за результатами подати пропозиції щодо зміни статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця» згідно із законодавством.

У подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735 «Питання публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» затверджено Статут ПАТ «Українська залізниця».

Згідно з п.п. 1, 2 Статуту ПАТ «Українська залізниця» є юридичною особою, утвореною відповідно до Закону, Постанови № 200; є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту. Товариство є юридичною особою з дня державної реєстрації (п. 12 Статуту).

Товариство має у власності майно, внесене до його статутного капіталу, та/або інше майно, набуте ним на підставах, що не заборонені законодавством. Товариство здійснює володіння, користування та розпорядження таким майном згідно з метою своєї діяльності з урахуванням вимог законодавства та цього Статуту. За Товариством закріплено на праві господарського відання державне майно, що передане йому відповідно до законодавства. Товариство здійснює користування та розпорядження цим майном відповідно до мети своєї діяльності з урахуванням обмежень, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом (п.п. 20, 21 Статуту).

Відповідно до п.п. 25, 26, 53, 54 Статуту засновником Товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України. Управління корпоративними правами держави стосовно Товариства здійснює Кабінет Міністрів України. Управління корпоративними правами держави, переданими до статутного капіталу Товариства, здійснює Товариство. Єдиним акціонером Товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України. Вищим органом є загальні збори акціонерів. Функції загальних зборів виконує Кабінет Міністрів України. Функції вищого органу, які передбачені законодавством, цим Статутом, а також внутрішніми документами Товариства, крім функцій, зазначених у п. 56 цього Статуту, здійснюються Кабінетом Міністрів України одноосібно.

Відтак, ураховуючи особливості утворення ПАТ «Українська залізниця», визначені спеціальним Законом, Кабінет Міністрів України прийняв відповідні нормативно-правові акти та діяв не тільки як вищий орган у системі органів виконавчої влади, а й як особа, що здійснює на підставі цього Закону від імені держави функції вищого органу управління ПАТ «Українська залізниця».

Зважаючи на викладене, питання правонаступництва ПАТ «Українська залізниця» стосовно ДП «Донецька залізниця» визначається спеціальним законом та прийнятими на його виконання Постановами № 200 та № 604, які пов'язують перехід прав і обов'язків ДП «Донецька залізниця» до ПАТ «Українська залізниця» з інвентаризацією, складанням передавального акта та внесенням майна до статутного капіталу правонаступника.

У той же час, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що ДП «Донецька залізниця» перебуває у стані припинення, проте запис про припинення у реєстрі відсутній. Крім того, в указаному реєстрі містяться дані про юридичних осіб, правонаступником яких є ПАТ «Українська залізниця», державну реєстрацію якого здійснено 21.10.2015, серед яких зазначено ДП «Донецька залізниця».

Водночас, у цьому реєстрі містяться відомості про те, що правонаступництво ПАТ «Українська залізниця» щодо ДП «Донецька залізниця» настає згідно з Постановою № 604 після внесення майна до статутного капіталу правонаступника.

Ураховуючи викладене, оскільки перехід прав і обов'язків ДП «Донецька залізниця» до ПАТ «Українська залізниця» пов'язаний з інвентаризацією, складанням передавального акта та внесенням майна до статутного капіталу правонаступника, доказів здійснення чого матеріали справи не містять, суд дійшов висновку про відсутність підстав для покладення відповідальності за заподіяні збитки на ПАТ «Українська залізниця».

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 08.02.2017 № 3-1586гс16 та від 22.02.2017 № 3-50гс15.

За таких обставин суд дійшов висновку відмовити у задоволенні позову.

На підставі положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення підписано 03.04.2017

Суддя Я.В. Маринченко