Справа № 673/1166/16-а
Провадження № 2-а/673/9/17
"17" березня 2017 р.
Деражнянський районний суд Хмельницької області в складі
головуючої - судді - Ягодіної Т.В.,
з участю секретаря судових засідань - Ясінської М.О.,
позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Грушка В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Деражня адміністративну справу за позовом
ОСОБА_2
до
Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області
про визнання відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
встановив:
У вересні 2016 року позивач звернувся з означеним позовом до суду, вказавши, що з грудня 2013 року він перебуває на обліку в Летичівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 % заробітної плати державного службовця. Оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01 грудня 2015 року було встановлено нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, 19 серпня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України "Про державну службу". Однак відповідачем йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії із посиланням на те, що норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсії згідно Закону України "Про державну службу", скасовані з 01 червня 2015 року. Позивач вважає таку відмову відповідача у проведенні перерахунку його пенсії протиправною і просить суд зобов'язати відповідача з 01 грудня 2015 року провести перерахунок його пенсії, виходячи із суми заробітної плати, зазначеної в довідці управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації №2237/01-22 від 19 серпня 2016 року.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі і просить їх задоволити.
Представник відповідача позову не визнав, посилаючись на те, що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про державну службу", не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу" скасовані. Представник вважає позовні вимоги необґрунтованими і просить відмовити в їх задоволенні.
Вислухавши доводи сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що з грудня 2013 року позивач перебуває на обліку в Летичівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 % заробітної плати державного службовця.
До виходу на пенсію він займав посаду головного спеціаліста - головного експерта з умов праці Управління соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації Хмельницької області.
19 серпня 2016 року у зв'язку із збільшенням розміру посадового окладу працюючого державного службовця на посаді, яку займав позивач до виходу на пенсію, він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії згідно довідки Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації №2237/01-22 від 19 серпня 2016 року.
Згідно з письмовим повідомленням відповідача №20/К-4 від 26 серпня 2016 року позивачу відмовлено у перерахунку його пенсії із тих підстав, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", відповідно до яких з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про державну службу", не призначаються і раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вирішуючи обґрунтованість такої відмови відповідача у перерахунку пенсії позивача, судом враховується наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року №3723-ХІІ (Закон №3723) (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із ст. 37-1 Закону №723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
При цьому, пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15.12.2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" .
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Згідно Перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 року, що набрав законної сили з 01.05.2016 року, втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.
Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 року, що набрав законної сили з 01.05.2016 року, не містить норм щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців.
Таким чином, з грудня 2015 року чинним законодавством України не передбачено підстав, порядку реалізації та обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, тобто 19 серпня 2016 року, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
При вирішенні спірних правовідносин судом також враховується правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 року, в якому суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, зокрема, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження "справедливого балансу" між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення №20-рп/2011 від 26.12.2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У Рішенні від 02.03.1999 року №2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
Підсумовуючи викладене, а також враховуючи положення ст. 71 КАС України, згідно з якими кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову, суд вважає, що підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні, тому відмова Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області у перерахунку пенсії позивача є обґрунтованою та правомірною.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 18, 69-71, 86, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
В позові ОСОБА_2 до Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця протиправною та зобов'язання до вчинення дій відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 21.03.2017 року.
Суддя: Т. В. Ягодіна