Справа № 522/7191/16-К
Провадження № 1-КС/522/9797/16
м. Одеса 25 травня 2016 року
Слідчий суддя Приморського райсуду м.Одеси ОСОБА_1 за участі секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_3 та матеріали кримінального провадження № 420161606900000027 від 19.03.2016 року відносно: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м.Гайворон, Кіровоградської області, українець, громадянин України, із вищою освітою, одружений та маючий на утриманні м/л дітей - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , працюючий на посаді Гайворонського міського голови Кіровоградської області, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного в скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, про відсторонення від посади,-
Як вказано в клопотанні прокурора - Військовою прокуратурою Південного регіону України розслідується кримінальне провадження № 42016160690000027 від 19.03.2016 стосовно Гайворонського міського голови ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що у жовтні 2015 року на виборах до органів місцевого самоврядування ОСОБА_5 обрано Гайворонським міським головою.
Відповідно до ст. ст. 2, 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закону) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста, самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Система місцевого самоврядування включає міського голову.
У статті 12 Закону визначено, що міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста.
Відповідно до ст. 42 Закону міський голова має, зокрема, наступні повноваження: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів, рішень ради з питань, що належать до її відання; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності відповідно до законодавства; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.
Таким чином ОСОБА_5 , як Гайворонський міський голова, є керівником органу місцевого самоврядування та відповідно до п. 2 Примітки до ст. 368 КК України - службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте ОСОБА_5 , діючи на порушення наведених вимог законів, вчинив злочин за наступних обставин:
Так, 14.03.2016 представник ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» ОСОБА_9 прибув до м. Гайворон, де у Гайворонській міській раді зустрівся з Гайворонським міським головою ОСОБА_5 . У ході зустрічі були обговорені питання, пов'язані з виділенням двох земельних ділянок кадастровий № 3521110100500420003 площею 0,40 га та кадастровий № 3521110100500420004 площею 0,15 га, що знаходились в межах міста, в інтересах ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» та у ОСОБА_5 виник умисел на одержання неправомірної вигоди. Наприкінці зустрічі ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_9 , що позитивне вирішення питання про виділення земельних ділянок буде можливим у разі передачі йому неправомірної вигоди, про розмір якої він повідомить додатково.
30.03.2016 у період часу з 11.00 год. до 11.30 год. у службовому кабінеті Гайворонського міського голови за адресою: Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Василя Стуса, 30, відбулась чергова зустріч між ОСОБА_9 та ОСОБА_5 . Під час зустрічі останній пообіцяв використати своє службове становище та владні повноваження міського голови, щоб ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» отримало вищевказані земельні ділянки в оренду та усунути у подальшому перешкоди для роботи підприємства з боку депутатського корпусу. По закінченню обговорення зазначених питань ОСОБА_5 висловив прохання надати йому за це неправомірну вигоду у розмірі 5 тис. доларів США, що станом на 30.03.2016 згідно офіційного курсу НБУ становило 132195,86 грн.
12.04.2016 у м. Гайворон Кіровоградської області у приміщенні міської ради за вказаною адресою відбувся земельний аукціон. На торги на аукціон серед інших лотів були виставлені на продаж майнові права оренди: лот № 8201 на земельну ділянку кадастровий № 3521110100500420003 площею 0,4000 га, вартістю за нормативно-грошовою оцінкою 649200 грн. та лот № 8202 на земельну ділянку кадастровий № 3521110100500420004 площею 0,15 га, вартістю за нормативно-грошовою оцінкою 243450 грн. Участь у торгах взяли ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» та ОСОБА_10 (кум ОСОБА_5 ), який насправді жодних намірів до одержання земельних ділянок не мав. За таких обставин перемогу у торгах одержало ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку».
Цього ж дня, після перемоги на аукціоні, у період часу з 12.21 год. до 12.25 год. у службовому кабінеті Гайворонського міського голови за адресою: Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Василя Стуса, 30, ОСОБА_5 пообіцяв ОСОБА_9 , що він і надалі використовуючи своє службове становище та владні повноваження буде діяти в інтересах ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» та винесе на сесію міської ради питання щодо прийняття рішення про продаж підприємству зазначених земельних ділянок у власність по вартості, нижчій за нормативно-грошову оцінку, при цьому ОСОБА_5 висловив прохання надати йому за ці дії неправомірну вигоду в остаточно визначеному ним розмірі - в сумі 4 тис. доларів США, що станом 12.04.2016 згідно офіційного курсу НБУ становило 102282,40 грн.
Разом з цим, цього ж дня ОСОБА_5 телефоном повідомив ОСОБА_9 , що відповідно до законодавства земельні ділянки не можуть бути передані у власність юридичних осіб за відсутності на них капітальних будівель, у зв'язку з чим висунув вимогу надати йому неправомірну вигоду частинами: 2 тис. доларів США безпосередньо після укладення з ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» договору оренди вказаних земельних ділянок та ще 2 тис. доларів США, після зведення на цих ділянках капітальних споруд і передачі цих ділянок у власність товариства.
Задля реалізації свого умислу на одержання неправомірної вигоди від представника ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , умисно, з використання влади та службового становища, з метою особистого збагачення, діючи в інтересах ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» підписав та скерував до державного реєстратора договори від 12.04.2016 оренди земельних ділянок кадастрові №№ 3521110100500420003 та 3521110100500420004.
17.05.2016 у період часу з 12 год. до 13 год. у м. Гайворон Кіровоградської області представник ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» ОСОБА_9 одержав зазначені вище договори від державного реєстратора, після чого за вказівкою ОСОБА_5 прибув до міської ради.
О 13.15 год. цього ж дня у службовому кабінеті Гайворонського міського голови за адресою: Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Василя Стуса, 30, ОСОБА_5 одержав від представника ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» ОСОБА_9 неправомірну вигоду в сумі 2 тис. доларів США, що станом на 17.05.2016 згідно офіційного курсу НБУ становило 50789,34 грн., за укладання договорів оренди земельних ділянок кадастрові №№ 3521110100500420003 та 3521110100500420004 з ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку».
Безпосередньо після отримання неправомірної вигоди, в ході обшуку службового кабінету, який займає Гайворонський міський голова ОСОБА_5 , виявлено та вилучено предмет неправомірної вигоди - грошові кошти в сумі 2 тис. доларів США.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у тому, що він, як службова особа, яка займає відповідальне становище - Гайворонський міський голова, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою протиправного збагачення, у період часу з 30.03.2016 по 12.04.2016 у службовому кабінеті Гайворонського міського голови за адресою: Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Василя Стуса, 30, висловив прохання представнику ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» ОСОБА_9 надати неправомірну вигоду для себе у остаточно визначеному ним розмірі 4 тис. доларів США, що за офіційним курсом Національного Банку України становило 102282,40 грн., за вчинення дій з використанням наданої йому влади та службового становища - за укладення договорів 12.04.2016 оренди земельних ділянок кадастрові №№ 3521110100500420003 та 3521110100500420004 з зазначеним підприємством та 17.05.2016 о 13.15 год. у службовому кабінеті Гайворонського міського голови за адресою: Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Василя Стуса, 30, одержав від представника ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку» ОСОБА_9 частину неправомірної вигоду в розмірі 2 тис. доларів США, що за офіційним курсом Національного Банку України становило 50789,34 грн.
19.05.2016 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
У той же день, стосовно ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб із визначенням розміру застави у розмірі 300 мінімальних заробітних плат.
Підозра ОСОБА_11 обґрунтовується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами в їх сукупності, зокрема: заявою ОСОБА_9 про вчинення кримінального правопорушення; показаннями свідка ОСОБА_9 від 19.03.2016 та 17.05.2016; протоколом огляду та вручення грошей від 17.05.2016; протоколом обшуку службового кабінету Гайворонського міського голови від 17.05.2016; протоколами негласних слідчих (розшукових) дій; копіями договорів оренди; іншими матеріалами досудового розслідування в їх сукупності.
Вищевказаний факт вчинених протиправних дій свідчить, що перебування ОСОБА_5 на посаді Гайворонського міського голови сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, яке відповідно до вимог ч. 4 ст. 12 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів, за яке законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше десяти років.
Таким чином, з обставин провадження та матеріалів досудового розслідування вбачається наявність достатніх підстав вважати, що ОСОБА_5 перебуваючи на посаді Гайворонського міського голови і маючи доступ до службових документів та речей щодо виділенні земельних ділянок у власність ТОВ «Український центр навчання та професійного розвитку», які мають суттєве значення для досудового розслідування, може знищити чи підробити їх з метою уникнення своєї причетності до вчинення злочину, що ускладнить проведення розслідування, незаконним способом впливати на підлеглих працівників, шляхом погроз або/та надання їм незаконних вказівок щодо знищення чи підробки документів та речей, пов'язаних із означеними земельними ділянками, впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, шляхом зміни показів на свою користь, в тому числі на заявника ОСОБА_9 , тощо, а також для припинення кримінального правопорушення чи запобігання вчиненню іншого (інших), припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного щодо перешкоджання кримінальному провадженню, слід прийти до висновку про необхідність відсторонення ОСОБА_5 від посади, строком на два місяці.
Розглянувши клопотання прокурора ОСОБА_3 та вимоги його в судовому засіданні, вивчивши матеріали які обґрунтовують доводи клопотання, пояснення підозрюваного ОСОБА_5 , який вказав, що вина його матеріалами справи не доведена, він ніяким чином не зможе негативно вплинути на хід розслідування чи розгляді справи в суді, чого прокурором також не доведено, крім того, він у своїй багатодітній родині є єдиним утримувачем, тому відсторонювати його від посади немає необхідності, адвоката ОСОБА_4 , який вважав необхідним у задоволенні клопотання про відсторонення від посади ОСОБА_5 відмовити за тими обставинами, що вина його матеріалами кримінального провадження дійсно не підтверджена, вину він не визнає, негативно вплинути на хід розслідування справи, якої у нього немає в провадженні він фізично не в змозі та іншого і не доведено, окрім того, відсторонення його від посади потягне погіршення умов його та родини життя в зв'язку з відсутністю зарплати, а також порушень норм КПК України при підготовці даного клопотання, яке голослівно зазначає можливість негативного впливу не тільки на хід розслідування, також влив на інших посадових осіб розгляду кримінального провадження, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
З наданих до суду матеріалів вбачається, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється в скоєні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України, яке є тяжким злочином, покарання за яке передбачено у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років, з обов'язковим позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Кримінальне провадження по справі відкрите та підозра ОСОБА_5 ґрунтується якраз на зловживанні службовою особою своїх повноважень для одержання незаконної винагороди. Провадження по справі не закрите і підозра з нього не знята. Тому він повинен бути відстороненим від посади для попередження повторного скоєння аналогічного злочину.
Таким чином тимчасове відсторонення від займаної посади ОСОБА_5 необхідно для встановлення істини по кримінальному провадженню та застосовується з метою запобігання спробам останнього впливати та перешкоджати розслідуванню у цьому кримінальному провадженні.
Таким чином, вважаю необхідним клопотання прокурора відділу процесуального керівництва та підтримання державного обвинувачення СВ військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_3 про відсторонення від посади старшого слідчого в особливо важливих справах 4 відділу слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області ОСОБА_5 по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 4201616069000027 від 19.03.2016 року за ознаками ч.3 ст.368 КК України - задовольнити.
Керуючись ст. ст. 154-157 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора відділу процесуального керівництва та підтримання державного обвинувачення СВ військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_3 про відсторонення від посади Гайворонського міського голови Кіровоградської області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 4201616069000027 від 19.03.2016 року за ознаками ч.3 ст.368 КК України - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади Гайворонського міського голови Кіровоградської області строком 60 діб, тобто до 24.07.2016 року, строку досудового розслідування та обраного відносно нього запобіжного заходу..
Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Копію ухвали отримав:_______________________________________________
25.05.2016