Рішення від 28.03.2017 по справі 922/312/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" березня 2017 р.Справа № 922/312/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Бринцева О.В.

при секретарі судового засідання Гула Д.В.

розглянувши справу

за позовом Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території"

до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

про зобов'язання відновити постачання

за участю представників:

позивача - ОСОБА_2, довіреність №27 від 27.01.2017 р.;

відповідача - ОСОБА_3, довіреність №007Др-20-1216 від 29.12.2016 р.;

третьої особи - ОСОБА_4, довіреність №14-88 від 18.04.2014 р.

ВСТАНОВИВ:

20 січня 2017 року Харківське обласне комунальне підприємство “Дирекція розвитку інфраструктури території” звернулося до Господарського суду Харківської області із позовом до Публічного акціонерного товариства “Харківгаз”, у якому просить суд зобов'язати відповідача відновити постачання природного газу на котельню у “Кирилівка-1” у с. Кирилівка Куп'янського району Харківської області, що експлуатується підприємством позивача. В обґрунтування позову посилається на норми ст.ст. 4, ч.2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України, статті 1, 3, 8, 13, 16, 21, 50, 129 Конституції України, ч. 2 ст. 10, ст. 50 Закону України “Про охорону навколишнього середовища”, ч. 6 ст. 13 Цивільного кодексу України, п.10 ст. 1 Закону України “Про ринок природного газу”, ст. 28 Господарського кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні 28 березня 2017 року позов підтримує з підстав наведених у позовній заяві та додаткових поясненнях по справі. Також, на виконання вимог ухвали суду надав заяву (вх. №10374 від 28.03.2017 р.), в якій просить долучити до матеріалів справи заявки на ліміт природного газу на період жовтень-лютий 2017 року, які направлялися на адресу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" у відповідності до вимог Договору на постачання природного газу.

Присутній у судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечує, вважає їх безпідставними та просить суд в задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Надав клопотання (вх. №10226 від 27.03.2017 р.), в якому на виконання вимог суду просить долучити до матеріалів справи докази відсутності підтвердженого обсягу природного газу по об'єктах Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території".

Представник третьої особи проти задоволення позову заперечує, надав пояснення (вх. №10187 від 27.03.2017 р.), в яких зазначає, що позивач не виконує пункт 17 Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносин у перехідний період), тому підприємству не виділяються номінації щодо обсягів природного газу, які використовуються для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, релігійним організаціям, бюджетним установам та організаціям. Крім того, станом на 01 січня 2017 року загальна заборгованість позивача за природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії, за договорами, укладеними з Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", складала 201,5 млн. грн.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

01 січня 2016 року Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" надало Публічному акціонерному товариству "Харківгаз" заявку-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) №094203А1К1ST016 від 01.01.2016 р. (т. I, арк. с. 26), персональний ЕІС-код як суб'єкта ринку природного газу - 56XQ00003A1K100A, на підставі якої став споживачем за Типовим договором розподілу природного газу.

Відповідно до п. 1.1 Типового договору розподілу природного газу, цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Згідно пункту 3.2. Договору, за наявності підтвердженого обсягу природного газу Споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим Договором Оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить Споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 акціонерне товариство "Харківгаз" надає послуги з розподілу природного газу, який ОСОБА_1 акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" постачає позивача на підставі укладених договір постачання природного газу №2444/1617-ТЕ-32 від 21.09.2016 р. та №2577/1617-БО-32 від 31.10.2016 р. (т. I, арк. с. 60-78).

За вказаними договорами ОСОБА_1 акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" зобов'язалось здійснювати постачання природного газу з 01 жовтня 2016 року по 31 березня 2017 року (включно) у обсягах, визначених пунктами 2.1. цих Договорів.

У відповідності до пункту 3.2. Договорів постачання природного газу, Харківське обласне комунальне підприємство “Дирекція розвитку інфраструктури території” подає Публічному акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до 15 числа місяця, що передує місяцю постачання природного газу, належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання природного газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. Обсяги постачання підтверджуються ОСОБА_1 акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку.

Як зазначає позивач, 29 грудня 2016 року ним було отримано від Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №36 (т. I, арк. с. 22) у зв'язку з відсутністю у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на січень 2017 року. Позивачу було запропоновано у термін до 08-00 години 01 січня 2017 року самостійно відключити від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання розташоване у підрозділах Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території".

18 січня 2017 року працівниками Куп'янського територіального підрозділу Публічного акціонерного товариства "Харківгаз", без попереднього повідомлення про відключення підприємства позивача від систем газопостачання, закрили засувки та здійснили механічні роз'єднання на газопроводі, що подає газ на котли котельні "Курилівка-1" у с. Курилівка.

Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

У відповідності до пункту 2 розділу 3 глави VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2494 (надалі - Кодекс ГРМ), споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.

Згідно пункту 3 розділу 3 глави VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункт 4 розділу 3 глави VI Кодексу ГРМ).

З матеріалів справи вбачається, що 01 січня 2016 року Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" надало Публічному акціонерному товариству "Харківгаз" заявку-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) №094203А1К1ST016 від 01.01.2016 р. (т. I, арк. с. 26), персональний ЕІС-код як суб'єкта ринку природного газу - 56XQ00003A1K100A, а отже приєднався до Типового договору розподілу природного газу.

ОСОБА_1 акціонерне товариство "Харківгаз", як підприємство, що здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ліцензії №789 від 13.03.2015 р. та є Оператором ГРМ.

Порядок обмеження та припинення розподілу природного газу визначений розділом 7 глави VI Кодексу газорозподільних систем згідно з яким:

- оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;

2) відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику;

3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;

4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу";

5) неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу;

6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;

7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;

9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;

10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);

11) в інших випадках, передбачених законодавством.

Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 року № 1687 (далі Порядок), встановлено, що:

- цей Порядок визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (далі - споживач) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (далі - ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу (пункт 1);

- газопостачання може бути припинено (обмежено) споживачем або газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам (пункт 2);

- газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу. В іншому разі припинення (обмеження) газопостачання здійснюється за дорученням постачальника на підставі укладеного з ним договору.

Судом встановлено, що 29 грудня 2016 року позивачем було отримано від Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №36 (т. I, арк. с. 22) у зв'язку з відсутністю у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на січень 2017 року. Позивачу було запропоновано у термін до 08-00 години 01 січня 2017 року самостійно відключити від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання розташоване у підрозділах Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території".

Пунктом 6 Порядку зазначено, що споживач повинен бути повідомлений газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам (далі - уповноважене підприємство), про припинення (обмеження) газопостачання не менш як за три доби до дати, на яку воно заплановано. На підприємствах металургійної та хімічної промисловості такий строк не може бути менший ніж п'ять діб.

У відповідності до названого повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання від 29.12.2016р. №36 відповідальними працівниками Куп'янського територіального підрозділу Публічного акціонерного товариства "Харківгаз", було закрито засувки та здійснено механічні роз'єднання на газопроводі, що подає газ на котли котельні у с. Курилівка.

Як вбачається з наданих позивачем доказів, ним на адресу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" направлялися заявки на ліміт природного газу на період жовтень 2016 року - березень 2017 року у відповідності до вимог пункту 3.2. Договорів постачання природного газу №2444/1617-ТЕ-32 від 21.09.2016 р. та №2577/1617-БО-32 від 31.10.2016 р. (т. I, арк. с. 60-78).

Позивач зазначає, що за Договорами на постачання природного газу сторони передбачили, що постачальник (ОСОБА_1 акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України") зобов'язаний підтвердити оператору газотранспортної системи номінацію обсягів на відповідний місяць (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку.

Відповідно до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2015 р. № 758, ОСОБА_1 акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" визначено постачальником із спеціальними обов'язками для категорій споживачів природного газу, які використовують природний газ для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню та опалення релігійних організацій та підприємства, які фінансуються за рахунок державного і місцевих бюджетів.

Пунктом 17 цього Положення передбачено, що обов'зок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії може бути виконано за таких умов:

- укладення виробником теплової енергії з НАК “Нафтогаз України” договору постачання природного газу відповідно до законодавства;

- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК “Нафтогаз України” за використаний природний газ, або

- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед НАК “Нафтогаз України” за спожитий до 1 січня 2016 р. природний газ за всіма укладеними з НАК “Нафтогаз України” договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ, або

- рівень розрахунків виробника теплової енергії станом на 25 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу (без урахування штрафних санкцій), за всіма укладеними з НАК “Нафтогаз України” договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків, або

- надання НАК “Нафтогаз України” та виконання виробником теплової енергії погодженого виконавчим органом ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 1 січня 2021 р. з розбивкою за всіма договорами з НАК “Нафтогаз України”), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ.

В своїх поясненнях ОСОБА_1 акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” зазначає, що станом на 01 січня 2017 року загальна заборгованість Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" за природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії за договорами, складає 201,5 млн. грн., у зв'язку з цим, позивачу не виділяються номінації щодо обсягів природного газу.

Всупереч вимог ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України (судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень) позивач доказів на спростування викладених обставин не надав. Представник позивача, присутній в судовому засіданні визнав наявність заборгованості перед НАК "Нафтогаз України" за договорами на поставку газу. У зв'язку з цим суд приходить до висновку про правомірність висновку НАК "Нафтогаз України" про відсутність правових та фактичних підстав для виділення позивачеві номінації на споживання газу.

Відсутність виділеної та доведеної до відома відповідача номінації на споживання газу позивачем в свою чергу означає, що дії Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" в частині припинення (обмеження) газопостачання на об'єкти Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" мотивовані відсутністю у споживача (позивача) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на січень 2017 року є правомірними.

Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог про відновлення газопостачання на майбутнє суд виходить з того, що згідно пункту 11 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, відновлення газопостачання здійснюється за умови погашення заборгованості за спожитий природний газ, надані послуги з його транспортування, підтвердженого постачальником, газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, виділення постачальником ліміту природного газу або закінчення строку дії відповідного графіка та компенсації витрат на виконання робіт з примусового припинення газопостачання та оплати наданих послуг з його відновлення.

З урахуванням цього позивачеві на підставі наведених вище норм та згідно статті 33 Господарського процесуального кодексу України необхідно довести факт усунення обставин, які стали підставою для припинення газопостачання (погашення заборгованості за спожитий газ та підтвердження номінації (лімітів) споживання газу на наступний період) шляхом надання відповідних доказів.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 21 березня 2017 року позивача було зобов'язано надати до суду, зокрема, докази підтвердження у встановленому порядку лімітів (номінації) споживання газу позивачем на січень-квітень 2017 року.

Проте, Харківським обласним комунальним підприємством "Дирекція розвитку інфраструктури території" залишено без виконання вимогу суду, тобто, позивачем всупереч наведених вище приписів не було надано доказів виділення ОСОБА_1 акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” лімітів природного газу на періоди після січня 2017 року, в т.ч. на майбутнє на квітень 2017 року.

Враховуючи викладені обставини, вимога позивача про зобов'язання Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" відновити постачання природного газу на котельню "Курилівка-1" у с. Курилівка Куп'янського району Харківської області не підлягає задоволенню.

Витрати по сплаті судового бору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.

На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Повне рішення складено 31.03.2017 р.

Суддя ОСОБА_5

/Справа №922/312/17/