Рішення від 24.03.2017 по справі 915/760/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2017 року Справа № 915/760/16

м.Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складi головуючого суддi ОСОБА_1,

за участю:

секретаря судового засідання Долгової А.О.,

представника позивача: ОСОБА_2 - дов.№03/517 від 21.03.2017 (у судовому засіданні 23.03.2017),

представника відповідача: ОСОБА_3 - дов.№576 від 26.04.2016,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Комунального підприємства «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство» (55000, Миколаївська обл., м.Южноукраїнськ, вул.Дружби народів, 8),

до відповідача: Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (01032, м.Київ, вул.Назарівська, 3) в особі Відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС» (55001, Миколаївська обл., м.Южноукраїнськ, промзона а/с №20),

про:

- стягнення вартості скинутих стічних вод у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод, а саме за період з 01.10.2014 по 01.07.2016 на загальну суму 3679125,98 грн.;

- зобов'язання відповідача припинити скидання стічних вод від об'єктів та сторонніх організацій, які згідно схеми каналізаційних мереж формують загальний обсяг стічних вод, що в подальшому спрямовуються до каналізаційно-насосної станції оздоровчо-реабілітаційного комплексу «Іскра» ВП ЮУ АЕС та скидаються до комунальної каналізаційної мережі міста Южноукраїнська, а саме до каналізаційного колодязя К-231а, що належить КП «ТВКГ», шляхом перекриття відповідних засувок на каналізаційних мережах, що перебувають на балансі відповідача на ділянці між КНС ОРК «Іскра» та КНС-3 КП «ТВГК» міста Южноукраїнська до моменту укладення договору на водовідведення.

Згідно заяви позивача б/н від 17.03.2017:

- стягнення вартості скинутих стічних вод у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод, а саме за період з 01.10.2014 по 31.12.2015 на загальну суму 1970743,50 грн.;

- зобов'язання відповідача припинити скидання стічних вод від об'єктів та сторонніх організацій, які згідно схеми каналізаційних мереж формують загальний обсяг стічних вод, що в подальшому спрямовуються до каналізаційно-насосної станції оздоровчо-реабілітаційного комплексу «Іскра» ВП ЮУ АЕС та скидаються до комунальної каналізаційної мережі міста Южноукраїнська, а саме до каналізаційного колодязя К-231а, що належить КП «ТВКГ», шляхом перекриття відповідних засувок на каналізаційних мережах, що перебувають на балансі відповідача на ділянці між КНС ОРК «Іскра» та КНС-3 КП «ТВГК» міста Южноукраїнська до моменту укладення договору на водовідведення, -

ВСТАНОВИВ:

11.07.2016 Комунальне підприємство «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство» звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі Відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС» про стягнення вартості скинутих стічних вод у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод, а саме за період з 01.10.2014 по 01.07.2016 на загальну суму 3679125,98 грн. та зобов'язання відповідача припинити скидання стічних вод від об'єктів та сторонніх організацій, які згідно схеми каналізаційних мереж формують загальний обсяг стічних вод, що в подальшому спрямовуються до каналізаційно-насосної станції оздоровчо-реабілітаційного комплексу «Іскра» ВП ЮУ АЕС та скидаються до комунальної каналізаційної мережі міста Южноукраїнська, а саме до каналізаційного колодязя К-231а, що належить КП «ТВКГ», шляхом перекриття відповідних засувок на каналізаційних мережах, що перебувають на балансі відповідача на ділянці між КНС ОРК «Іскра» та КНС-3 КП «ТВГК» міста Южноукраїнська до моменту укладення договору на водовідведення.

06.03.2017 від позивача на адресу суду надійшла заява №03/434 про зменшення позовних вимог, згідно якої позивач просить стягнути з відповідача вартість скинутих стічних вод за період з 01.10.2014 по 01.07.2016 у сумі 2851502,60 грн. та зобов'язати відповідача припинити скидання стічних вод від об'єктів та сторонніх організацій, які згідно схеми каналізаційних мереж формують загальний обсяг стічних вод, що в подальшому спрямовуються до каналізаційно-насосної станції оздоровчо-реабілітаційного комплексу «Іскра» ВП ЮУ АЕС та скидаються до комунальної каналізаційної мережі міста Южноукраїнська, а саме до каналізаційного колодязя К-231а, що належить КП «ТВКГ», шляхом перекриття відповідних засувок на каналізаційних мережах, що перебувають на балансі відповідача на ділянці між КНС ОРК «Іскра» та КНС-3 КП «ТВГК» міста Южноукраїнська до моменту укладення договору на водовідведення (т.1 а.с.230-232).

17.03.2017 від позивача до суду надійшла заява б/н про зменшення розміру позовних вимог в частині стягнення з відповідача вартості скинутих стічних вод у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору, в якій позивач просить стягнути з відповідача вартість скинутих стічних вод за період з 01.10.2014 по 31.12.2015, що становить 1970743,50 грн. (т.2 а.с.14).

В судовому засіданні 23.03.2017 представником позивача підтвердив, що заява від 17.03.2017 щодо зменшення позовних вимог стосується лише стягуваної вартості скинутих стічних вод. Друга вимога про зобов'язання відповідача припинити скидання стічних вод, яка викладена у заяві №03/434 від 06.03.2017 ним підтримується в повному обсязі.

Враховуючи, що відповідно до ч.4 ст.22 ГПК України, позивач скористався своїм правом зменшити розмір позовних вимог до прийняття рішення по справі, судом розглядаються позовні вимоги викладені у заяві позивача №03/434 від 06.03.2017 з урахуванням заяви б/н від 17.03.2017.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що за період з 01.10.2014 по 31.12.2015, без договору на водовідведення, відповідачем було скинуто за 4 квартал 2014 року 12492 куб.м, а за 2015 рік - 40941 куб.м стічних вод від об'єктів ВП «Южно-Українська АЕС» та сторонніх організацій, які згідно схеми каналізаційних мереж формують загальний обсяг стічних вод, що в подальшому спрямовуються до каналізаційно-насосної станції (далі - КНС) оздоровчо-реабілітаційного комплексу «Іскра» (далі - ОРК -Іскра) та скидаються до комунальної каналізаційної мережі міста Южноукраїнська. Скид каналізаційних стоків з ОРК «Іскра» за вказаний період відбувався та відбувається по цей час через каналізаційний колодязь К-231а, який згідно схеми 12-040 К та схеми зовнішніх трубопроводів КНС-3 КП «ТВКГ», акту розмежування експлуатаційної відповідальності сторін відноситься до комунальної каналізаційної мережі м.Южноукраїнська, що перебуває на балансі КП «ТВКГ». Відповідач не заперечує проти того, що стічні води скидаються до комунальної каналізаційної мережі міста Южноукраїнська і в листах за вих.№54/12476 від 04.08.2015 та №17/9133 від 04.07.2016 підтверджує факт скидання стоків з ОРК «Іскра», що є структурним підрозділом ВП «Южно-Українська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» до КНС-3 КП «ТВКГ». Рішенням Виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради №61 від 20.03.2014 затверджено міські Правила приймання стічних вод від абонентів у відомчу та комунальну систему каналізації міста Южноукраїнська (далі - Міські правила). Так, рішенням Южноукраїнської міської ради №96 від 28.03.2011 з 01.05.2011 встановлено тариф на послуги водовідведення для об'єктів гідрокомплексу та ОРК «Іскра» ВП «Южно-Українська АЕС» в розмірі 3,17 грн. за 1 куб.м (з ПДВ). Згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №798 від 16.12.2014 з 01.01.2015 встановлений тариф на водовідведення у розмірі 7,22 грн. (без ПДВ) та 8,66 за 1 куб.м (з ПДВ). Згідно Постанови НКРЕКП №2767 від 12.11.2015 з 01.01.2016 встановлений тариф на водовідведення у розмірі 8,02 грн. (без ПДВ) та 9,62 грн. за 1 куб. (з ПДВ). Відповідачем листа отримано, про що свідчить номер вхідної кореспонденції 6982 від 24.06.2016. Листом №17/9133 від 04.07.2016 ВП «Южно-Українська АЕС» безпідставно відмовляє КП «ТВКГ», не обґрунтовуючи при цьому свою відмову жодним нормативно-правовим актом. Відповідно до ч.5 п.2.5 Міських правил абоненти, що здійснюють скид та не мають договору (або при закінченні строку його дії), сплачують водоканалу в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод відповідно до цих Правил. Оскільки скид стічних вод за період з 01.10.2014 по 31.12.2015 відбувався безпідставно та незаконно, то позивачем вартість вказаних стічних вод розрахована у п'ятикратному розмірі встановлених у період порушення тарифів, що становить 1970743,50 грн. Враховуючи неможливість самостійного виконання комунальним підприємством забороняючих заходів, через балансову приналежність запірної арматури відповідачеві, КП «ТВКГ» також звернулось з позовними вимогами про заборону вчиняти певні дії, шляхом перекриття відповідних засувок на каналізаційних мережах, що перебувають на балансі відповідача на ділянці між КНС ОРК «Іскра» та КНС-3 КП «ТВКГ» міста Южноукраїнська до моменту укладення договору на водовідведення.

Відповідач у відзиві на позовну заяву (т.1 а.с.88-91) та додаткових запереченнях (т.1 а.с.127, 128; т.2 а.с.144-147), в якому він просить в задоволенні позову відмовити з наступних підстав:

- відповідно до п.1.3 міських Правил приймання стічних вод від абонентів у відомчу та комунальну систему каналізації міста Южноукраїнська водоканалами в місті Южноукраїнську вважаються як КП «ТВКГ», так і ВП «Южно-Українська АЕС»;

- причиною не укладення договору на водовідведення стічних вод від ОРК «Іскра» до очисних споруд, які належать ВП «Южно-Українська АЕС» по каналізаційним мережам є те, що КП «ТВКГ» не надаються ВП «Южно-Українська АЕС» послуги з водовідведення в повному обсязі, а тільки в частині транспортування (перекачування) стічних вод. Надаючи послуги лише в частині транспортування стічних вод КП «ТВКГ» наполегливо добивається оплати його послуг, як за транспортування, так і за очищення стічних вод. Однак, КП «ТВКГ» здійснює перекачування (транспортування) стічних вод по своїм мережам від КНС-3 до напірного каналізаційного колодязя, який належить уже ВП «Южно-Українська АЕС» і подальше транспортування до очисних споруд (де здійснюється очистка стічних вод) та їх очистку здійснює ВП «Южно-Українська АЕС». ВП «Южно-Українська АЕС» є державним підприємством та не має можливості оплачувати ті послуги, які фактично не надаються КП «ТВКГ», та які ВП «Южно-Українська АЕС» здійснює самостійно (очищення стічних вод) з понесенням відповідних витрат;

- починаючи з 2003 року, з моменту передачі КНС-3 на баланс КП «ТВКГ», неодноразово велися перемовини та здійснювалася переписка (листи №2161/19/61-15 від 10.03.2015, №51/2714 від 22.02.2013, №51/4322 від 26.03.2013, №51/1961 від 20.02.2015, №51/6578 від 22.04.2015) щодо вирішення питання, стосовно укладення договору на транспортування стічних вод по відношенню до об'єктів відповідача ОРК «Іскра», однак КП «ТВКГ» відмовлявся від укладення договору на транспортування (перекачування) стічних вод. Такий договір було укладено у судовому порядку на 2016 рік (рішення Господарського суду Мколаївської області від 21.12.2016 у справі №915/1176/16). При цьому, вказаним судовим рішенням встановлено, що позивач не в змозі здійснювати та не здійснює всі функції водоканалу в розумінні п.1.2 Правил приймання стічних вод, затверджених наказом Держкомбудархітектури №37 від 13.02.2002, оскільки по відношенню до відповідача не виконує в повному обсязі функції водоканалу, а лише надає послуги з транспортування стічних вод;

- обсяг перекачаних стічних вод позивачем не підтверджений належними доказами, оскільки така кількість ніким не фіксувалася документально. Стосовно обсягів перекачаних стічних вод, зазначених у листі від 28.10.2014 за №54/15267, на яке посилається КП «ТВКГ», відповідач зазначає, що визначення кількості перекачаних стічних вод здійснено приблизно на підставі теоретичних розрахунків та надані позивачу для розробки та затвердження річного плану на 2015 рік, що підтверджується запитом позивача - лист від 21.10.2014 №08/1568. Крім того, в зазначеному листі мова йде саме про перекачку стічних вод. Доказами кількості передачі-приймання стічних вод можуть бути тільки акти прийому-передачі, підписані обома сторонами. Такі акти сторонами не складалися та не підписувалися. Акти прийому-передачі питної води, які підписувалися сторонами в 2012-2014 роках не містять доказів передачі-приймання стічних вод від об'єктів гідрокомплексу та профілактикою «Іскра».У зв'язку з викладеним, вважає, що обсяг перекачаних стічних вод є приблизним, на підставі якого не можна визначити реальні затрати, які б особа могла б одержати за звичайних обставин;

- відповідач вважає, що посилання в позовній заяві на наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 №37 «Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системі каналізації населених пунктів» є некоректним, оскільки зазначений наказ передбачає систему приймання і очистки стічних вод, а в даному випадку мова йде лише про транспортування стічних вод, очистку яких здійснює ВП «Южно-Українська АЕС». Отже, посилатися на п.1.2 ч.2, п.1.3, ч.1 п.2.1, ч.2 п.2.1, п.3.1) вказаної Інструкції в даному випадку не є правильним;

- КП «ТВКГ» відмовилось від укладання договору від 12.09.2014 №050-07/1773 на централізоване водопостачання та водовідведення, воно також не направляє на адресу ВП «Южно-Українська АЕС» акти та рахунки на оплату транспортування стічних вод з ОРК «Іскра» та Гідрокомплексу.

Під час розгляду справи, представники сторін підтримали доводи, викладені у позові (з урахуванням заяв про зменшення розміру позовних вимог №03/434 від 06.03.2017 та б/н від 17.03.2017) та у запереченнях проти позову.

Ухвалою суду від 16.08.2016 провадження у справі зупинялось до вирішення пов'язаною з нею іншою справою №915/14/15.

У судовому засіданні 17.03.2017 судом оголошувалась перерва.

У судовому засіданні 24.03.2017 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.

Позивач зазначає, що у спірний період, а саме починаючи з 01.10.2014 по 31.12.2015, від об'єктів ВП «Южно-Українська АЕС» та сторонніх організацій здійснювався скид стічних вод, які в подальшому спрямовуються до каналізаційно-насосної станції оздоровчо-реабілітаційного комплексу «Іскра» ВП ЮУ АЕС та скидались до комунальної каналізаційної мережі міста Южноукраїнська, а саме до каналізаційного колодязя К-231а, балансоутримувачем якої є КП «ТВКГ».

Відповідного договору про надання послуг на водовідведення або іншого договору, який регулював би правовідносини сторін у спірних правовідносинах, між сторонами у спірний період не було укладено.

21.07.2015 направлено листа на адресу ВП «Южно-Українська АЕС» за №08/1227, в якому позивач просить надати інформацію по фактичному об'єму перекачаних каналізаційних стоків з КНС ОРК «Іскра» на КНС-3 за 4 квартал 2014 року (т.1 а.с.14).

14.08.2015 на адресу відповідача було направлено листа за №03/1365, в якому позивач просить надати відомості щодо обсягів водопостачання та водовідведення об'єктів ВП «Южно-Українська АЕС», що скидуються до КНС ОРК «Іскра» та в подальшому перекачуються до комунальної каналізаційної системи міста Южноукраїнська, для визначення обсягів стічних вод (т.1 а.с.13).

23.06.2016 листом за №03/949 позивачем було повторно направлено запит на інформацію про обсяги водопостачання та водовідведення (т.1 а.с.16).

В свою чергу, листом №17/9133 від 04.07.2016 ВП «Южно-Українська АЕС» вказує, що у зв'язку з тим, що послуги, про які йдеться у листі позивача, вже були предметом судового позову у справі №915/14/15, вважає, що КП «ТВГК», як виконавець цих послуг, саме повинно знати, чи надавало воно послуги ВП ЮУ АЕС, у якому обсязі воно надало послуги, і на якій правовій підставі. Крім того, відповідач у листі зазначив, про незгоду сплачувати за послуги, які надаються виключно з перекачування стоків на відстань близько 2 км, по тарифам, які передбачають транспортування та повний цикл очищення стічних вод (т.1 а.с.17).

Скид каналізаційних стоків з ОРК «Іскра» за вищевказаний період відбувався та відбувається по цей час через каналізаційний колодязь К-231а, який згідно схеми зовнішніх трубопроводів КНС-3 КП «ТВКГ» та акту розмежування експлуатаційної відповідальності сторін відноситься до комунальної каналізаційної мережі м.Южноукраїнська, що перебуває на балансі КП «ТВКГ» (т.1 а.с.18, 20).

Відповідно до п.2 рішення Виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради Миколаївської області №117 від 25.03.2003 КП «ТВКГ» визначено виконавцем послуг водопостачання, теплопостачання та водовідведення по місту Южноукраїнську (т.1 а.с.40-44).

Згідно п.3.14 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом №190 Мінжитлокомугоспу 27.06.2008, у разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел. Тобто, обсяг водовідведення дорівнює обсягу водопостачання.

В матеріалах справи містяться ОСОБА_3 витрат питної води на підставі яких здійснювався облік витрат води (т.2 а.с.49-136), а також підписані сторонами узагальнені відомості про обсяги стічних вод від об'єктів розташованих на треиторії гідрокомплексу, які поступили на КНС ОРК «Іскра» за період з жовтня 2014 року по червень 2016 року (т.2 а.с.47).

Положення ст.ст.173, 193, 198, 199 ГК України визначають, що господарськими зобов'язаннями, включаючи виконання грошових зобов'язань, визначаються зобов'язання, що виникають між суб'єктами господарювання та іншими учасниками відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, які можуть виникати безпосередньо із закону, іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність договору. При цьому, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, у встановлений строк, відповідно до закону, інших правових актів, статуту, Цивільного кодексу України. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами, договорами, статутними та уставними документами. Зобов'язана сторона має право відмовитися від виконання зобов'язання в разі неналежного виконання другою стороною обов'язків, що є необхідною умовою виконання.

У відповідності до ст.174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав; у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності та інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом Мінжитлокомунгоспу №190 від 27.06.2008, визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України (надалі - Правила №190).

Відповідно до п.1.4 Правил №190 приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 №37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002 за №403/6691, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

Згідно до п.п. 1), 2) п.2.2 Міських правил приймання стічних вод від абонентів у відомчу та комунальну систему каналізації міста Южноукраїнська, затверджених рішенням Виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради №61 від 20.03.2014 (надалі - Міські Правила), Водоканал зобов'язаний:

- забезпечити приймання, відведення і очистку стічних вод у межах розрахункових об'ємів водовідведення згідно з вимогами Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами у разі відповідності якості і режиму скиду стічних вод Абонента умовами укладеного договору та цим Правилам та за умови відсутності заборгованості за послуги водовідведення;

- встановлювати кожному Абоненту кількісні та якісні показники приймання стічних вод до каналізації, а також вимоги щодо додержання певного режиму скиду стічних вод з урахуванням діючих вимог водокористування при укладанні договорів з Абонентами на послуги водовідведення.

У відповідності до п.п.1) п.2.3, п.п.1) п.2.4 Міських правил, Абоненти мають право користуватися послугами каналізації з приймання, відведення і очищення стічних вод після виконання ними вимог щодо приєднання абонентів до комунальної або відомчої каналізації відповідно до Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 27.06.2008 №190 та зареєстрованих Мін'юстом України 07.10.2008 №936/15627, та укладеного договору на послуги водовідведення. Абоненти зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги.

Відповідно до п.1.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затверджених наказом Держбуду України від №37 від 19.02.2002 (надалі - Інструкція) підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладають на підставі місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста, Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України.

Відповідно до пункту 1.3 Міських Правил, правила встановлюють єдиний порядок приймання стічних вод у системи каналізації Відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та міста Южноукраїнська та поширюються на підприємства, що мають на балансі системи міського водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації міста, підприємства, що будуються і реконструюються та фізичних осіб. Водоканалами в місті Южноукраїнську вважаються Комунальне підприємство “Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство” та ВП ЮУ АЕС.

Відповідно до абз.1, 5 п.2.1 Інструкції у разі повної відповідності якості та режиму скиду стічних вод місцевим Правилам приймання та умовам укладеного договору підприємства сплачують за послуги водовідведення за тарифом, установленим згідно з чинним законодавством для відповідної категорії абонентів.

Підприємства, що здійснюють скид та не мають договору (або при закінченні строку його дії), сплачують Водоканалу в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод відповідно до місцевих Правил приймання.

Аналогічне положення передбачено п.2.5 Міських правил приймання стічних вод від абонентів у відомчу та комунальну систему каналізації міста Южноукраїнська.

Договору на водовідведення або договору на транспортування стічних вод у спірний період (з жовтня 2014 року по грудень 2015 року) сторонами укладено не було.

Посилання відповідача на ухилення позивача від укладання відповідних договорів у спірний період, як на підставу звільнення його від відповідальності, судом відхиляється, оскільки відповідач не був позбавлений можливості укласти договір у судовому порядку, що і було ним зроблено на 2016 рік.

За наслідками проведеної сторонами, на виконання вимог суду, звірки даних про обсяги стічних вод об'єктів розташованих на території гідрокомплексу, ними погоджено Об'єм стічних вод об'єктів, розміщених на території гідрокомплексу, які надійшли на КНС ОРК «Іскра» в період з 01.10.2014 по 01.07.2016 (т.2 а.с.34, 47).

З вказаного документу вбачається, що з об'єктів ВП «Южно-Українська АЕС» та сторонніх організацій, з якими у позивача укладені відповідні договори, скинуто стічних вод за спірний період у загальній кількості 53433 куб.м., а саме за період з 01.10.2014 по 31.12.2014 - 12492 куб.м та за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 - 40941 куб.м.

Рішенням Виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради Миколаївської області №96 від 28.03.2011 встановлені тарифи для підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців на послуги тепло-, водопостачання та водовідведення, які надає КП «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство», яким з 01.05.2011 для об'єктів гідрокомплексу та профілакторію «Іскра» ВП «Южно-Українська АЕС» встановлено тариф за послуги водовідведення 3,17 грн. за 1 куб.м. (т.1 а.с.21).

Згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №798 від 16.12.2014 з 01.01.2015 встановлений тариф на водовідведення у розмірі 7,22 грн. за 1 куб.м (без ПДВ), відповідно - 8,66 за 1 куб.м (з ПДВ) (т.1 а.с. 246).

При цьому, слід зауважити, що до структури тафів затверджених КП «ТВКГ» входить такий показник як витрати на очищення стічних вод іншими підприємствами. Таким чином, відсутність у КП «ТВКГ» власних очисних споруд та оплата послуг з очищення стічних вод ВП «Южно-Українська АЕС», не може свідчити про відсутність у позивача статусу водоканалу, на що відповідач посилається у своїх запереченнях.

Той факт, що очищення стічних вод від об'єктів гідрокомплексу та профілакторію «Іскра» здійснює ВП «Южно-Українська АЕС» вказує на наявність у нього права на відшкодування вказаних витрат за рахунок КП «ТВКГ», але не може бути підставою для відмови в оплаті останньому послуг з водовідведення, за умови відсутності у сторін інших договірних відносин щодо спірного об'єкту.

Виходячи з розрахунку позивача (т.1 а.с.231) (з урахуванням заяви про зменшення вимог від 17.03.2017), нарахована ним вартість в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих відповідачем за період з 01.10.2014 по 31.12.2015 стічних вод становить 1970743,50 грн., з яких:

- 197998,20 грн. (12492 куб.м х (3,17 грн. х 5)) за період з 01.10.2014 по 31.12.2014;

- 1772745,30 грн. (40941 куб.м х (8,66 грн. х 5)). за період з 01.01.2015 по 31.12.2015.

Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.

У статті 1166 ЦК України міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди; протиправна поведінка заподіювача шкоди; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина.

Тобто, для застосування такої міри відповідальності, як стягнення шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення.

У відповідності до ст.614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Таким чином, позивач повинен довести наявність протиправної поведінки, шкоди та причинного зв'язку між протиправною поведінкою і шкодою, а відповідач - відсутність своєї вини.

При вирішенні спору, суд дійшов висновку про доведення позивачем усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме:

- шкода полягає у понесенні позивачем витрат, пов'язаних з наданням послуг по водовідведенню;

- протиправна поведінка заподіювача шкоди полягає у скиданні стичних вод за відсутності договору на водовідведення відповідно до п.п.2.2, 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 за №37 та п.9.2 Міських правил приймання стічних вод від абонентів у відомчу та комунальну систему каналізації міста Южноукраїнська, затверджених рішенням Виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради №61 від 20.03.2014, а також у отриманні послуг по водовідведенню без проведення їх оплати;

- причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача полягає у понесенні позивачем витрат, пов'язаних з наданням послуг по водовідведенню, завданих внаслідок самовільного (без укладення договору) скиду стічних вод до комунальної каналізаційної мережі м.Южноукраїнська;

- вина заподіювача шкоди полягає у відсутності з його боку дій для належного здійснення господарської діяльності (укладення договору на водовідведення, проведення оплат за скид стічних вод тощо). Оскільки відповідно до п.9.2 Міських правил приймання стічних вод від абонентів у відомчу та комунальну систему каналізації міста Южноукраїнська саме на абонента (в даному випадку відповідача) покладається обов'язок звернення до Водоканалу для укладання договору про приймання стічних вод не менше ніж за місяць до початку скиду стічних вод або закінчення терміну попереднього договору. Однак, відповідачем вказаного обов'язку не виконано.

Суд вважає за необхідне, ще раз наголосити на тому, що підставою для оплати позивачу лише послуг з транспортування стічних вод міг стати договір на надання таких послуг, який за спірний період не укладався сторонами. При цьому, посилання відповідача на ухилення від цього позивача суд не вважає обставиною, яка унеможливлювала таке укладання в судовому порядку.

За відсутністю договору виставлення рахунків лише на транспортування у позивача не було підстав, оскільки, такий тариф Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електроенергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) не затверджено, а затверджено тариф на водовідведення.

Посилання відповідача на те, що ним не виставлені позивачем рахунки на очищення стічних вод з ОРК «Іскри», судом також не приймаються до уваги, оскільки, відповідач не був позбавлений права та можливості виставити такі рахунки та компенсувати собі вартість очищення стічних вод, яка входить до тарифу на водовідведення.

За вказаних обставин, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення х відповідача 1970743,50 грн. вартості скинутих стічних вод у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за період з 01.10.2014 по 31.12.2015 є обгрунтоуваними, тому задовольняються судом.

Підстави для задоволення решти вимог позивача щодо зобов'язання відповідача припинити скидання стічних вод від об'єктів та сторонніх організацій, які згідно схеми каналізаційних мереж формують загальний обсяг стічних вод, що в подальшому спрямовуються до каналізаційно-насосної станції оздоровчо-реабілітаційного комплексу «Іскра» ВП ЮУ АЕС та скидаються до комунальної каналізаційної мережі міста Южноукраїнська, а саме до каналізаційного колодязя К-231а, що належить КП «ТВКГ», шляхом перекриття відповідних засувок на каналізаційних мережах, що перебувають на балансі відповідача на ділянці між КНС ОРК «Іскра» та КНС-3 КП «ТВГК» міста Южноукраїнська до моменту укладення договору на водовідведення, відсутні, виходячи з наступного.

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 21.12.2016 у справі №915/1176/16, було визнано Договір №38381 від 01.09.2016 укладенеий між ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «Южно-Українська АЕС» та КП «ТВКГ» на надання послуг по транспортуванню стічних вод ОРК «Іскра» та об'єктів Гідрокомплексу від колодязя КК-232-А через КНС-3 до камери КМК-3 на напірному каналізаційному колекторі місто-ОСГПК, укладеним.

На час розгляду даної справи, рішенням Господарського суду Миколаївської області від 21.12.2016 у справі №915/1176/16 не скасовано, тобто на даний час відповідачем здійснюється скидання стічних вод на договірній основі, що виключає відповідальність відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково.

Згідно п.3.4. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» №7 від 21.02.2013, у разі коли господарським судом було відстрочено сплату позивачем судового збору, який з тих чи інших причин до прийняття рішення зі справи сплачено не було, а останнє прийнято на користь позивача, то стягнення суми судового збору здійснюється безпосередньо з відповідача у доход державного бюджету України.

Відповідно до приписів ст.49 ГПК України, судовий збір підлягає стягненню безпосередньо з відповідача до держбюджету пропорційно розміру задоволених вимог у доход державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 82, 821, 84, 85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Стягнути з Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (01032, м.Київ, вул.Назарівська, 3, код ЄДРПОУ 24584661) в особі Відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС», 55001, Миколаївська обл., м.Южноукраїнськ, промзона, а/с №20 (р/р 26009011085980 в банку «Фінанси та кредит» м.Київ, МФО 300131, код ЄДРПОУ 20915546) на користь Комунального підприємства «Теплопостачання та водно-каналізаційне господарство», 55000, Миколаївська обл., м.Южноукраїнськ, вул.Дружби народів, 8 (р/р 26003060321214 Южноукраїнське центральне відділення ПАТ «Приватбанк», МФО 326610, код ЄДРПОУ 31948866) 1970743,50 грн. вартості скинутих стічних вод у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за період з 01.10.2014 по 31.12.2015.

3. В решті позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (01032, м.Київ, вул.Назарівська, 3, код ЄДРПОУ 24584661) в особі Відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС», 55001, Миколаївська обл., м.Южноукраїнськ, промзона, а/с №20 (р/р 26009011085980 в банку «Фінанси та кредит» м.Київ, МФО 300131, код ЄДРПОУ 20915546) в дохід Державного бюджету України (р/р 31218206783002, одержувач УДКСУ у м.Миколаєві, банк одержувача ГУДКСУ у Миколаївській області, МФО 826013, код ЄДРПОУ 37992781, код платежу 22030101) судовий збір у сумі 29561,15 грн.

5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду, у відповідності зі ст.85 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Згідно ст.ст.91, 93 Господарського процесуального кодексу України, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.

Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення оформлено у відповідності до ст.84 ГПК України

та підписано суддею 29 березня 2017 року.

Суддя М.В.Мавродієва