36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
про відстрочку виконання рішення
30.03.2017 р. №18/1407/11
м. Полтава
Суддя Пушко І.І., розглянувши матеріали
по заяві Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вх. №3711 від 17.03.2017р.) про відстрочку виконання рішення господарського суду Полтавської області від 07.06.2011р. по справі №18/1407/11
за позовом Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго", м. Полтава
до Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", м. Полтава
про стягнення заборгованості,
Суддя Пушко І.І.
Представники:
Від позивача (стягувача): ОСОБА_1, довіреність від 15.02.2017 року № 10-74/1948;
Від відповідача (заявника): ОСОБА_2, довіреність від 20.03.2017 року;
ОСОБА_3, довіреність від 12.03.2017 року.
Суть справи: Розглядається заява про відстрочку виконання рішення господарського суду Полтавської області від 07.06.2011р. по справі №18/1407/11 згідно ст. 121 ГПК України.
Заявник (відповідач, боржник), зокрема, посилається, що на виконанні Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України з 2012 року перебуває зведене виконавче провадження № 44906858 по примусовому виконанню рішень Господарського суду Полтавської області про стягнення з КП ПОР «Полтававодоканал» заборгованості, яка на сьогодні становить 145 899 517,64 грн.; накладення державним виконавцем арешту на кошти підприємства, що містяться на розрахункових рахунках в банківських установах в тому числі рахунки, з яких підприємство оплачує заробітну плату працівникам та сплачує податки та інші обов'язкові платежі до бюджету; на значне підвищення цін на енергоносії та відсутність механізму взаєморозрахунків по погашенню різниці в тарифах за рахунок виділення субвенцій з державного бюджету, що робить підприємство фактично збитковим.
Стягувач (позивач) письмового відзиву на заяву не подав, представник в судовому засіданні проти розстрочки не заперечував.
Розглянувши матеріали справи суд встановив:
Ухвалою господарського суду Полтавської області у справі № 18/1407/11 від 26.11.2015 року встановлено наступне:
Рішенням господарського суду Полтавської області від 07.06.11 року позов ПАТ «Полтаваоблненерго» задоволено частково, присуджено до стягнення 20122749,60 грн. боргу за використану активну електроенергію, 185152,02 грн. боргу за використану реактивну електроенергію, 1652647,92 грн. - інфляційні збитки за активну електроенергію, 451178,91 грн. - три проценти річних від простроченої суми за активну електроенергію, 17417,45грн. - інфляційні збитки за перетоки реактивної електроенергії, 4537,53 грн. - три проценти річних за перетоки реактивної електроенергії, 1234762,84 грн. пені, 25500 грн. витрат по сплаті держмита, 236 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
12.07.2011 року видано наказ № 18/1407/11 про примусове виконання рішення.
06.10.2011 року постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України ОСОБА_4 було відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду Полтавської області № 18/1407/11 від 12.07.2011 року про стягнення з КП «Полтававодоканал» на користь ВАТ «Полтаваобленерго» 23 694 182,10 грн.
За заявою боржника господарський суд Полтавської області 13.03.2012 року постановив ухвалу, якою було відстрочено виконання наказу №18/1407/11 від 07.06.2011 року до 01.06.2012 року, ухвалою від 04.12.2012 року виконання рішення вдруге відстрочено до 18.03.2013 року, ухвалою від 23.03.2016 року виконання відстрочено до 01.07.2016 року, ухвалою від 28.07.2016 року виконання рішення відстрочено до 31.12.2016 року.
Станом на момент розгляду в суді заяви про відстрочку (вх. №3711 від 17.03.2017 року), рішення суду від 07.06.2011 року у справі №18/1407/11 в повному обсязі не виконане.
При вирішенні заяви про розстрочку суд приймає до уваги наступне.
Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому цим кодексом та Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Відповідно до п. 7.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен врахувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Згідно наданої боржником оборотно-сальдової відомості станом на 01.03.2017 року заборгованість за рішенням суду складає 2 873 230,55 грн., всього погашено 13 355 841,89 грн.
Як свідчать матеріали справи, різниця між встановленим тарифом та фактичними економічними витратами на виробництво послуг, затверджена протоколом № 31 від 06.11.2014 року міжвідомчої комісії обласної державної адміністрації з питань погашення різниці в тарифах, сягнула 288,4 млн. грн.
Згідно протоколу № 6 від 28.07.2015 року міжвідомчої комісії обласної державної адміністрації з питань погашення різниці в тарифах, в період з липня 2014 року по березень 2015 року обсяг заборгованості КП ПОР «Полтававодоканал» для проведення розрахунків з різниці в тарифах збільшився ще на 6,6 млн. грн.
02.03.2015 року Законом України № 217-VIII були внесені зміни до Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» та передбачено виділення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах в сумі 2,9 млрд. грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375, Полтавській області передбачений обсяг фінансування на погашення заборгованості з різниці в тарифах на загальну суму 222,45 млн. грн. в т.ч. КП ПОР «Полтававодоканал» 106,8 млн. грн.
03.12.2015 року Головне управління Державної казначейської служби України у Полтавській області, Департамент фінансів Полтавської обласної адміністрації, Управління житлово-комунального господарства Полтавської обласної адміністрації, КППОР «Полтававодоканал», ПАТ «Полтаваобленерго», Державне підприємство «Енергоринок», НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Укргазвидобування» уклали договір № 166/375-в про організацію взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення у сумі 107 358 634,15 грн.
Згідно Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері комунальних послуг» № 626-VIII Кабінет Міністрів України зобов'язано до 1 липня 2017 року вжити заходів щодо відшкодування в повному обсязі різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води по тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органом місцевого самоврядування, до 1 січня 2016 року.
Законом України «Про державний бюджет України на 2017 р.» (п. 23 ст.14) передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, що дає підстави вважати, що відшкодування різниці в тарифах все ж відбудеться протягом 2017 р.
Судом враховується, що КП ПОР «Полтававодоканал» є стратегічно важливим об'єктом в галузі водопостачання, діяльність якого у великій частині направлена на забезпечення потреб населення - надання послуг з водопостачання, водовідведення та очистки стічних вод громадянам та юридичним особам. Ненадання відстрочення може призвести до вкрай негативних наслідків для міста - техногенної та екологічної катастрофи, адже внаслідок зупинки каналізаційних насосних станцій жителі міста Полтави та районів області опиняться в тяжкій санітарно - епідеміологічній ситуації.
Заявник є підприємством комунальної форми власності, джерелом розрахунків за спожиту КП ПОР «Полтававодоканал» електроенергію є розрахунки споживачів за надані ним послуги та субвенції з бюджетів різних рівнів на погашення різниці у тарифах за послуги водопостачання та водовідведення.
Згідно наданого відповідачем балансу на 31.12.2016 року та звіту про фінансові результати за 2016 рік, КППОР «Полтававодоканал» несе значні збитки.
Між тим, відстрочення виконання рішення господарського суду Полтавської області надасть заявнику можливість отримати необхідні кошти для погашення кредиторської заборгованості та належним чином виконати рішення суду.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За змістом статей 33 і 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.
Частиною 1 ст.43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, а згідно ч. 2 цієї ж статті ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно положень ст. 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Суд дійшов висновку про наявність виключних обставин, які є підставою для надання відстрочки виконання рішення суду, оскільки боржник на даний час неспроможний виконати рішення з об'єктивних причин, які не залежать від нього.
Заява про відстрочку виконання судового рішення з урахуванням збалансованості інтересів сторін, фінансового стану, ступеню вини боржника у виникненні боргу підлягає задоволенню - відстрочка надається до 31.12.2017 року.
Керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ,-
1. Заяву Комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» про відстрочку виконання рішення (вх. 3711 від 17.03.2017 року) задовольнити повністю.
2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Полтавської області від 07.06.2011 року по справі №18/1407/11 до 31.12.2017 року.
Суддя Пушко І.І.