Ухвала від 30.03.2017 по справі 809/1817/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2017 року № 876/3076/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів Рибачука А.І.,Старунського Д.М.,

з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 січня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління патрульної поліції в м. Івано-Франківську про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління патрульної поліції в м. Івано-Франківську про зобов'язання вчинити дії.

Позивач просив зобов'язати Управління патрульної поліції в м. Івано-Франківську повернути йому, ОСОБА_2, автомобіль марки VOLKSWAGEN T-4, 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, без права експлуатації та стягнення коштів за його утримання на спеціальному майданчику за період з 25.06.2016 по дату такого повернення за рішенням суду.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.01.2017 позивачу в задоволенні позову відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_2, подавши на неї апеляційну скаргу.

Апелянт вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх обставин, що призвело до неправильного вирішення справи. Суд першої інстанції не врахував, що порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках визначається Кабінетом Міністрів України. Вважає, що право на звернення за отриманням транспортного засобу має як власник, так і особа (водій), в якої вилучено транспортний засіб, а повернути тимчасово вилучений автомобіль зобов'язані саме працівники Управління патрульної поліції, тому висновки суду першої інстанції про звернення з позовом до неналежного відповідача є помилковими. Укладений між ДП «Інформ ресурси» та Департаментом патрульної поліції договір є двостороннім, у зв'язку з чим взаємовідносини відповідача та третьої особи не можуть впливати на звуження обсягу прав позивача як водія на повернення тимчасово затриманого у нього автомобіля.

Апелянт просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.01.2017 та прийняти нову постанову про задоволення позову.

Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який апеляційну скаргу підтримав, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

В справі встановлено, що 08.06.2016 інспектором роти № 2 батальйону Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську Василенко І.О., в зв'язку з вчиненням ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), було затримано автомобіль марки VOLKSWAGEN T-4, 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, та поміщено його для зберігання на спеціальний майданчик.

Вказане підтверджується постановою у справі про адміністративне правопорушення від 08.06.2016 серії ПС2 № 676852, якою до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн, та актом огляду та тимчасового затримання вищевказаного транспортного засобу від 08.06.2016.

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_2, працівники Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську вилучили в позивача свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу за підозрою у його невідповідності офіційному бланку, який перебуває в обігу в Україні.

ОСОБА_2, не оспорюючи підстав притягнення його адміністративної відповідальності, сплатив штраф в розмірі 1020 грн. та витрати, пов'язані з транспортуванням та зберіганням транспортного засобу в розмірі 840 грн та 144 грн, що підтверджується копіями квитанцій від 24.06.2016 № 0.0.573627972.1, № 0.0.573623805.1, № 0.0573625693 .

Факт невідповідності технічного паспорту на автомобіль марки VOLKSWAGEN T-4, 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, офіційному бланку підтверджується висновком експерта від 25.07.2016 № 1.1.-193/16 .

30.07.2016 слідчим слідчого відділу Івано-Франківського відділу поліції ГУ НП України в Івано-Франківській області прийнято постанову про закриття кримінального провадження № 12016090010002456 у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу злочину, передбаченого частиною 4 статті 358 Кримінального кодексу України.

Відповідно до листа слідчого відділу Івано-Франківського відділу поліції ГУ НП України в Івано-Франківській області від 25.09.2016 № 14532/108/46/02-2016, рішення про поміщення на арештмайданчик автомобіля марки VOLKSWAGEN T-4, 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, прийнято працівниками Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську за вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, а не в рамках кримінального провадження № 12016090010002456. Зазначений автомобіль речовим доказом не визнавався, а обставини, що досліджувались в рамках даного кримінального провадження, не мали відношення до даного автомобіля.

08.12.2016 ОСОБА_2 звернувся до Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську з заявою про повернення транспортного засобу, в якій зазначив про відсутність законних підстав для тримання на спеціальному майданчику автомобіля марки VOLKSWAGEN T-4, 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, оскільки штраф та витрати за доставку та зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику сплачено.

Листом № Ф-1169/21/20/01-2016 від 16.12.2016 Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську повідомило ОСОБА_2 про те, що для повернення автомобіля марки VOLKSWAGEN T-4, державний номерний знак НОМЕР_1, із майданчика тимчасового затримання, із письмовим зверненням повинен звернутися власник (співвласник) чи водій транспортного засобу (із наявністю перелічених в постанові Кабінету Міністрів України № 1388 документів, що підтверджують право власності).

Суд першої інстанції, приймаючи оскаржувану постанову, виходив з того, що дії відповідача щодо неповернення ОСОБА_2 автомобіля марки VOLKSWAGEN T-4, державний номерний знак НОМЕР_1, не містять ознак протиправності, оскільки позивач не звертався у встановленому порядку до відповідача та не оплатив витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу на спецмайданчику.

Апеляційний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції та, надаючи правову оцінку вказаним відносинам, враховує наступне.

Відповідно до частини 1 статті 265-2 КУпАП, у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомою статті 121, частиною третьою статті 122 (в частині порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху), статтями 122 5, 124, 126, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132 1, 206 1 цього Кодексу, працівник уповноваженого підрозділу України, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху (якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

Згідно матеріалів справи, ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 122 КУпАП, тому працівниками Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську було правомірно затримано транспортний засіб позивача та поміщено такий на спецмайданчик.

Статтею 265-2 КУпАП встановлено, що транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання.

Після закінчення триденного строку тимчасового затримання транспортного засобу особа має право звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов'язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення.

За подання такого звернення та повернення особі тимчасово затриманого транспортного засобу не може стягуватися плата.

Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках визначається Кабінетом Міністрів України.

Такий Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1102 (далі Порядок № 1102).

Згідно з пунктом 10 Порядку № 1102, транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більш як на три дні з дати такого затримання. Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення, складення протоколу про адміністративне правопорушення або акта огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, а строк зберігання - з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.

Судом першої інстанції встановлено, що постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ПС2 № 676852, акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу складені 08.06.2016. Тому, починаючи з 08.06.2016 обчислюється строк затримання транспортного засобу марки VOLKSWAGEN T-4, 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1.

Враховуючи положення статті 265-2 КУпАП та пункту 10 Порядку № 1102, після спливу трьохденного строку з дати затримання транспортного засобу уповноважений підрозділ України, що забезпечує безпеку дорожнього руху (в даному випадку - Управління патрульної поліції в м. Івано-Франківську) не має законних підстав для подальшого затримання автомобіля.

Однак, після спливу трьохденного строку з дня затримання автомобіля продовжують існувати відносини по зберіганню даного транспортного засобу на спеціальному майданчику, що виникли з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик між власником (водієм) та підприємством, яке провадить діяльність, пов'язану з транспортуванням транспортних засобів. При цьому, вказані відносини регламентуються нормами глави 66 Цивільного кодексу України.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1102, доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку здійснюється за допомогою спеціальних автомобілів - евакуаторів, у тому числі тих, що належать підприємствам, установам та організаціям, які провадять діяльність, пов'язану з транспортуванням транспортних засобів, і з якими територіальним органом Національної поліції укладені в установленому порядку договори.

Як видно з матеріалів справи, представником Управління патрульної поліції в м. Івано-Франківську було надано суду копію договору № 198Д про зберігання та доставлення транспортних засобів на спеціальні майданчики від 07.11.2015, укладеного між Департаментом патрульної поліції та Державним підприємством Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси». За умовами даного договору, патрульна поліція передає ДП МВС «Інформ-Ресурси», а ДП МВС «Інформ-Ресурси» приймає на зберігання тимчасово затримані транспортні засоби за актами приймання-передачі транспортних засобів та здійснює за допомогою спеціальних автомобілів-евакуаторів їх доставлення на спеціальні майданчики .

Згідно з пунктом 1.2 договору № 198Д про зберігання та доставлення транспортних засобів на спеціальні майданчики від 07.11.2015, ДП МВС «Інформ-Ресурси» надає послуги з доставлення транспортних засобів на спеціальні майданчики та зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках.

Транспортний засіб марки VOLKSWAGEN T-4, 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, було доставлено евакуатором 08.06.2016 на спеціальний майданчик для тимчасового зберігання за адресою: вул. Польова, 18, м. Івано-Франківськ.

Даний спеціальний майданчик зазначений в переліку спеціальних майданчиків для зберігання транспортних засобів, тимчасово затриманих працівниками управлінь патрульної поліції Департаменту патрульної поліції, який міститься в додатковій угоді № 7 від 31.01.2016 про зміни до договору про зберігання та доставлення транспортних засобів на спеціальні майданчики № 198Д від 07.11.2015 .

Відповідно до пункту 12 Порядку № 1102, повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його водія, власника (співвласника) за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, та пред'явлення відповідної постанови у справі про адміністративне правопорушення або протоколу про адміністративне правопорушення у разі їх складення.

Такі ж положення містяться в пункті 2.9 договору про зберігання та доставлення транспортних засобів на спеціальні майданчики № 198Д від 07.11.2015.

Суд першої інстанції встановив, що позивач не звертався до відповідача про повернення затриманого транспортного засобу марки VOLKSWAGEN T-4, 1998 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, протягом трьох днів з дня його затримання, тобто в період з 08.06.2016 по 11.06.2016.

ОСОБА_2 звернувся до відповідача з письмовою заявою про повернення йому вищевказаного транспортного засобу лише 08.12.2016.

Згідно з пунктом 13 Порядку № 1102, за транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці справляється плата у встановленому спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки розмірі.

Розміри плат за транспортування і зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках (стоянках) затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства фінансів України від 10.10.2013 № 967/1218/869 (далі наказ № 967/1218/869).

Відповідно до пункту 1 наказу № 967/1218/869 розміри плат за транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці стягуються з водіїв, власників (співвласників) тимчасово затриманого транспортного засобу і застосовуються незалежно від форми власності майданчика (стоянки) усіма підприємствами, установами та організаціями, які провадять діяльність, пов'язану із доставлянням та зберіганням транспортних засобів (крім бюджетних установ).

За транспортування транспортного засобу на спеціальний майданчик (стоянку) повною масою до 2000 кг включно встановлено в розмірі 600 грн, а за зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику (стоянці) за першу-сьому добу включно встановлено в розмірі 120 грн за добу; за кожну наступну добу, починаючи з восьмої доби - 20 грн за добу.

Отже, обов'язковою умовою для повернення затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, є письмове звернення водія чи власника (співвласника) транспортного засобу, та оплата ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу.

Таке звернення про повернення автомобіля має бути адресованим до підприємства, яке провадить діяльність, пов'язану з транспортуванням та зберіганням транспортних засобів, і з яким територіальним органом Національної поліції укладені в установленому порядку договори.

Зазначене підтверджується пунктом 3.1.7 договору № 198Д від 07.11.2015, в якому до обов'язків ДП МВС «Інформ-Ресурси» віднесено зобов'язання повертати тимчасово затримані транспортні засоби їх володільцям за умови пред'явлення ними відповідних документів, а також оплати витрат, пов'язаних із доставленням транспортного засобу на спеціальний майданчик та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках.

За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що дії відповідача щодо неповернення ОСОБА_2 автомобіля марки VOLKSWAGEN T-4, д.н.з. НОМЕР_1, не містять ознак протиправності, тому обґрунтовано відмовив в задоволенні позовних вимог.

Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, апеляційний суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 січня 2017 року у справі № 809/1817/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді : А.І. Рибачук

Д.М. Старунський

Повний текст ухвали виготовлений 31.03.2017.