Справа: № 825/2265/16 Головуючий у 1-й інстанції: Лобан Д.В.
Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
Іменем України
28 березня 2017 року м.Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Бужак Н.П., Костюк Л.О.,
за участю секретаря Борейка Д.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційні скарги ОСОБА_1 , Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 , Міністерства оборони України на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 , Міністерства оборони України, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними рішень, дій та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 (далі - Відповідач 1), Міністерства оборони України (далі - Відповідач 2), третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним висновку у акті службового розслідування, затвердженого 27.02.2015 року командиром військової частини - польова пошта НОМЕР_1 , про визнання смерті військовослужбовця ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , непов'язаною із виконанням обов'язків військової служби; визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 від 27.02.2015 року №132 в частині визнання смерті військовослужбовця ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , непов'язаною із виконанням обов'язків військової служби; визнання протиправною відмови військової частини - польова пошта НОМЕР_1 щодо проведення нового службового розслідування обставин та причин загибелі 22.02.2015 року військовослужбовця ОСОБА_2 ; визнання протиправним рішення Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, при Міністерстві оборони України, викладене у п.13 протоколу засідання №83 від 30.09.2016 року; зобов'язання Міністерства оборони України подати документи на розгляд Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого 22.02.2015 року військовослужбовця військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ОСОБА_2 , з урахуванням витягу із протоколу №3559 від 17.08.2016 року Центральної військово-лікарської комісії.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 січня 2017 року адміністративний позов задоволено частково:
визнано протиправним та скасовано наказ командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 від 27.02.2015 року №132 в частині визнання смерті військовослужбовця ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , непов'язаною із виконанням обов'язків військової служби;
визнано протиправним рішення Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, при Міністерстві оборони України, викладене у п.13 протоколу засідання №83 від 30.09.2016 року. В іншій частині позову відмовлено;
стягнено з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету судовий збір у розмірі 2756,00 грн;
присуджено понесені судові витрати ОСОБА_1 в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань військової частини - польова пошта НОМЕР_1 ;
присуджено понесені судові витрати ОСОБА_1 в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України.
Позивач не погодився з судовим рішенням у частині стягнення з нього судових витрат та подав апеляційну скаргу та просив скасувати у цій частині постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про виключення з резолютивної частини постанови абзацу п'ятого та віднести судовий збір, в частині незадоволених судом позовних вимог за рахунок Державного бюджету України.
Посилається Позивач на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частині розподілу судових витрат.
Відповідач 1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Відповідачем 2 подано апеляційну скаргу на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 січня 2017 року, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 від 27.02.2015 року №132 в частині визнання смерті військовослужбовця ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , непов'язаною із виконанням обов'язків військової служби і як похідне від цього - скасувати в частині зобов'язання військової частини сплатити судові витрати.
В апеляційній скарзі Відповідач 2 посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача 2 та Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу Позивача слід задовольнити; апеляційні скарги Відповідачів не підлягає задоволенню не підлягають з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період старший солдат ОСОБА_2 , 1987 року народження, з березня 2014 року був призваний на військову службу за мобілізацією Ніжинсько-Куликівським РВК Чернігівської області та проходив службу на посаді водія-слюсаря взводу спеціальних робіт ремонтно-відновлювальної роти ВЧ ПП НОМЕР_1 .
В період з 07.02.2015 року по 22.02.2015 року ОСОБА_2 безпосередньо брав участь у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідкою ВЧ ПП НОМЕР_1 від 03.03.2015 року №1688.
22 лютого 2015 року поблизу села Златоустівка, Волноваського району Донецької області ОСОБА_2 загинув, про що свідчить лікарське свідоцтво про смерть від 24.02.2015 року №75.
У відповідності до лікарського свідоцтва, лікарем ОСОБА_3 встановлено, що причиною смерті є наскрізне, кульове поранення голови із зруйнуванням головного мозку, внаслідок пострілу із ручної вогнепальної зброї.
Із листа Військової прокуратури Сил антитерористичної операції від 13.10.2016 року №10/334 вих-16 вбачається, що 23 лютого 2015 року СВ Волноваського РВ ГУМВС України в Донецькій області розпочате кримінальне провадження №12015050630000223 за кримінальним правопорушенням, передбаченим ч.1 ст.115 КК України. У цьому кримінальному провадженні відсутній висновок судово-медичної експертизи з приводу встановлення причин смерті військовослужбовця ОСОБА_2 та зазначено, що вирішувалося питання про призначення судово-медичної експертизи для встановлення причин смерті. Потерпілим у цьому кримінальному провадженні виступає Позивач - ОСОБА_1 , як батько загиблого військовослужбовця.
Відповідно п.11 наказу командира ВЧ ПП НОМЕР_1 від 23.02.2015 року №38 проведено службове розслідування по факту смерті старшого солдата ОСОБА_2 .
В ході проведення службового розслідування встановлено, що 22.02.2015 року близько 20 годин 15 хвилин у закритій із середини кабіні вантажного автомобіля КАМАЗ 4310, старший солдат ОСОБА_4 , пострілом у ліве око з особистої зброї АКС-74 № НОМЕР_2 , заподіяв собі смерть.
У лікарському свідоцтві про смерть від 24.02.2015 року №75 зазначено, що причиною смерті стало наскрізне кульове поранення голови із руйнуванням головного мозку. За таких обставин смерть старшого солдата ОСОБА_5 , яка настала 22.02.2015 року вважається такою, що не пов'язана із виконанням обов'язків військової служби, оскільки ОСОБА_4 в порушення вимог статей 13, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, які зобов'язують військовослужбовця додержуватись вимог безпеки, утримуватись від шкідливих для здоров'я звичок, піклуватись про збереження свого здоров'я, завдав собі смертельне поранення.
27 лютого 2015 року складено акт проведення службового розслідування, затверджений ТВО командира військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_6 .
На підставі вказаного акта командиром ВЧ ПП НОМЕР_1 видано наказ «Про результати службового розслідування по факту смерті військовослужбовця військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період старшого солдата ОСОБА_2 » від 27.02.2015 року №132, згідно якого смерть водія-слюсаря взводу спеціальних робіт ремонтно-відновлювальної роти ВЧ ПП НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважається такою, що не пов'язана із виконанням обов'язків військової служби.
В матеріалах адміністративної справи міститься довідка ВЧ ПП В 1688 від 03.03.2015 року №1689 про те, що згідно наказу командира ВЧ ПП НОМЕР_1 від 05.02.2015 року №26, ОСОБА_2 в період з 07.02.2015 року по 22.02.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
10 березня 2015 ОСОБА_7 , дружину загиблого старшого солдата ОСОБА_2 , сповіщено про смерть чоловіка, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок пострілу із ручної вогнепальної зброї, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.
У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України, від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» 09.06.2016 року Позивачем та іншими повнолітніми членами сім'ї загиблого старшого солдата ОСОБА_2 до Ніжинського об'єднаного військового комісаріату подані заяви про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з усіма додатковими документами. Вказані заяви були направлені на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Третьою особою, листом від 05 липня 2016 року № 5/2784с, вказані заяви та додані до них документи направлено на адресу Департаменту фінансів МО України для прийняття відповідного рішення по суті заяви. Направлення заяви про призначення одноразової грошової допомоги саме на адресу Департаменту фінансів МО України передбачено абз.4 п.4.6 наказу МО України від 14.08.2014 року №530.
Згідно витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії від 17 серпня 2016 року №3559 поранення та смерть військовослужбовця ОСОБА_2 визнані, пов'язаними з проходженням військової служби.
30 вересня 2016 року комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийняла рішення, оформлене протоколом №83 про необхідність повернення на доопрацювання документів, поданих на розгляд, оскільки згідно лікарського свідоцтва про смерть від 24.02.2015 року №75 смерть ОСОБА_2 настала внаслідок пострілу із ручної вогнепальної зброї, намір не визначений, а згідно акту розслідування нещасного випадку ВЧ ПП НОМЕР_1 від 27.02.2015 року старший солдат ОСОБА_2 пострілом в ліве око з особистої зброї заподіяв собі смерть.
У зв'язку з наведеним, подані документи були повернені Чернігівському обласному військовому комісаріату на доопрацювання.
Позивач у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» звернувся до Міністерства оборони України з листом, в якому просив провести повне, всебічне та об'єктивне службове розслідування обставин та причин поранення та загибелі 22.02.2015 року ОСОБА_2 , мобілізованого військовослужбовця ВЧ ПП НОМЕР_1 , та призначити, нарахувати і виплатити членам сім'ї загиблого, передбачені законодавством види державної грошової допомоги.
09 листопада 2016 року Чернігівським обласним військовим комісаріатом листом №5/4379с надіслано Позивача копію витягу з протоколу від 30.09.2016 року №83 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
10 листопада 2016 року Позивачем отримано лист від ВЧ ПП НОМЕР_1 №3009, яким Позивачу відмовлено у проведенні службового розслідування, оскільки таке розслідування вже проводилось у лютому 2015 року. В ході проведення вказаного службового розслідування, було встановлено, що 22.02.2015 року близько 20 годин 15 хвилин у закритій із середини кабіні вантажного автомобіля КАМАЗ 4310 старший солдат ОСОБА_4 , пострілом в ліве око з особистої зброї АКС-74 № НОМЕР_2 заподіяв собі смерть. За таких обставин смерть старшого солдата ОСОБА_2 вважається такою, що не пов'язана із виконанням обов'язків військової служби.
А також, повідомлено про те, що у ВЧ ПП НОМЕР_1 відсутні підставі для повторного проведення службового розслідування та те, що питанням призначення одноразової грошової допомоги членам сімей загиблих (померлих) займається міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності, а не військова частина.
За приписами ч.3 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІІ військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
У статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» зазначено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві.
У акті службового розслідування також встановлено, що свідки даного випадку, а саме ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які також проходили службу у ВЧ ПП НОМЕР_1 разом з загиблим ОСОБА_2 , у своїх поясненнях вказали на те, що близько 20 години 22.02.2015 року почули постріл у вантажному автомобілі КАМАЗ 4310 в/н НОМЕР_3 , прибувши на місце стоянки вказаного автомобіля старший прапорщик ОСОБА_10 побачив, що старший солдат ОСОБА_2 знаходиться у кабіні автомобіля, замкненій зсередини, прапорщик ОСОБА_10 розбив скло кабіни, забрав автомат у солдата ОСОБА_2 та намагався надати йому допомогу, так як він був живий, але в непритомному стані.
24 січня 2017 року у судовому засіданні суду першої інстанції свідки, а саме ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , та ОСОБА_12 були допитані та з їх пояснень встановлено таке.
Вказані особи проходили службу з загиблим старшим солдатом ОСОБА_2 , увечері 22.02.2015 року деякі з них бачили як він виходив із закладу у доброму настрої, без зброї в руках. З пояснень усіх свідків вбачається, що постріл вони почули, і тільки тоді побігли в сторону стоянки КАМАЗу 4310. В автомобілі знаходився старший солдат ОСОБА_2 , розбивши скло автомобіля побачили, що ОСОБА_2 , поранений в голову та в ногах у нього лежав автомат, який вони забрали та почали надавати першу допомогу, так він був у непритомному стані. У середині автомобіль ніхто зі свідків не оглядав. Чи був зроблений постріл саме з того автомату, що тримав ОСОБА_2 та саме ним особисто, ніхто зі свідків не знає.
Колегія суддів звертає увагу на те, що в матеріалах справи станом на день розгляду справи відсутні будь-які висновки експертиз, які б встановлювали факти того, чи було вогнепальне поранення ОСОБА_2 , зроблене з його власного автомату, чи вони було здійснено з іншої зброї, пострілом у автомобіль, в якому знаходився ОСОБА_2 .
Як вже зазначалось, у лікарському свідоцтві про смерть від 24.02.2015 року №75 вказано, що причиною смерті стало наскрізне, кульове поранення голови із руйнуванням головного мозку.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про хибність доводів, викладених у акті службового розслідування від 27.02.2017 року, оскільки наявна у ньому інформація суперечить іншим матеріалам справи та про те, висновку акту не можуть бути скасовані у судовому порядку згідно приписів КАС України.
Слід зазначити, що наявна у акті службового розслідування від 27.02.2017 року інформація суперечить іншим матеріалам справи, зокрема: належним чином засвідченої копії довідки ВЧ ПП НОМЕР_1 від 03.03.2015 року №1689 про те, що в період з 07.02.2015 року по 22.02.2015 року ОСОБА_2 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету, територіальної цілісності України у районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей; належним чином завіреним сповіщенням ОСОБА_7 про те, що смерть чоловіка, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в наслідок пострілу із ручної вогнепальної зброї, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби; відомостями щодо кримінального провадження №12015050630000223.
За приписами абз.5 Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України» від 15.03.2004 року №82 посадова особа, яка призначала службове розслідування, розглядає у 10-денний термін акт та всі інші матеріали службового розслідування і приймає відповідне рішення.
На підставі хибних доводів та висновків, викладених у акті службового розслідування від 27.02.2017, було винесено наказ від 27 лютого 2015 року ВЧ ПП НОМЕР_1 №132, який не відображає дійсних обставин справи, та перешкоджає використанню Позивачем та іншими членами сім'ї загиблого старшого солдата ОСОБА_2 їх прав на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Колегія суддів звертає увагу на те, що при вирішенні питання щодо призначення виплати членам сім'ї загиблого немає необхідності у завершенні кримінального провадження та винесення остаточних висновків по ньому, оскільки у Позивача наразі наявні документи, які підтверджують факт смерті його сина старшого солдата ОСОБА_2 від вогнепального поранення, отриманого під час виконання службових обов'язків.
Згідно п5.5. Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15.03.2004 року №82 рішення за результатами службового розслідування може бути оскаржено зацікавленими особами в порядку, встановленому розділом 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
У даному випадку рішенням за результатами службового розслідування факту смерті старшого солдату ОСОБА_2 є наказ від 27.02.2015 року №132, який оскаржується Позивачем.
Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ.
За приписами ч.1 ст.16 Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно ч.2 ст.16 Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.
Положеннями пункту п.4.6 Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» від 14.08.2014 року №530 пердбачено, що з метою визначення причинного зв'язку загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста командиром військової частини, де проходив службу (збори) військовослужбовець, військовозобов'язаний чи резервіст, здійснюються такі заходи: на розгляд штатної військово-лікарської комісії (далі - ВЛК), яка приймає постанову про причинний зв'язок загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, надсилаються копії документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, зокрема про те, що загибель (смерть) не пов'язана із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (висновок ВЛК про причинний зв'язок загибелі (смерті) військовослужбовця, лікарське свідоцтво про смерть, акт спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком командира військової частини або Військової служби правопорядку у Збройних Силах України чи правоохоронних органів).
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласними військовими комісаріатами.
Частиною дев'ятою статті 16-3 Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, встановлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно п.10 цього Порядку члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган) необхідні документи.
У п.13 вказаного Порядку зазначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
З аналізу вищенаведених правових норм випливає, що рішення про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби приймає головний розпорядник коштів, у даному випадку Міністерство оборони України, після отримання відповідного висновку із визначеним переліком документів, необхідних для призначення виплати.
З метою виконання Міністром оборони України положень ст.16 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку №975, наказом Міністерства оборони України «Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби» від 12.04.2007 року№168 призначена постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. До складу даної комісії входить заступник Міністра оборони України та 8 керівників структурних підрозділів Міністерства оборони України. Тобто, розгляд питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги внаслідок встановлення інвалідності у Міністерстві оборони України розглядається та приймається комісією.
Отже, порядок призначення та виплати допомоги, що відповідає чинному законодавству полягає у наступному: особи, які мають право на одноразову допомогу звертаються з документами в обласний військовий комісаріат; обласний військовий комісаріат подає розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, та надсилається за належністю в Департамент фінансів Міністерства оборони України для розгляду їх Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги; перевірені фахівцями документи розглядаються Комісією та подаються Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової допомоги; після прийняття рішення Міністром оборони України кошти надсилаються в обласний військовий комісаріат (військову частину), до якого були подані документи, для виплати одноразової допомоги отримувачам. Виплата одноразової допомоги провадиться в порядку черговості відповідно до дати подання документів після отримання Міністерством оборони коштів, передбачених на ці цілі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців,
військовозобов'язаних і резервістів,призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» (далі - Порядок №499) визначено, що до дискреційних повноважень відповідача - комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, після надходження документів, віднесена можливість або прийняти рішення про призначення, або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Комісією з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби розглядалися документи, подані Позивачем, про що свідчить витяг з протоколу засідання комісії від 30.09.2016 року №83.
Проте, за результатами їх розгляду вони були направлені до Чернігівського обласного військового комісаріату на доопрацювання у зв'язку з тим, що згідно лікарського свідоцтва про смерть від 24.02.2015 року №75 смерть настала внаслідок пострілу із ручної вогнепальної зброї, намір не визначений, а згідно акту розслідування нещасного випадку ВВ ПП В1688 від 27.02.2015 року старший солдат ОСОБА_2 , пострілом в ліве око з особистої зброї заподіяв собі смерть.
Такі обставини, суперечать вимогам Порядку №499, оскільки Відповідач 2 не наділений повноваженнями щодо повернення документів заявників на доопрацювання.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що комісією з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби при прийнятті спірного рішення, а саме п.13 протоколу засідання від 30.09.2016 року №83, порушено вищезазначені норми чинного законодавства, а тому таке рішення слід визнати протиправним та скасувати.
Верховний Суд України у постановах від 18.03.2014 року у справі №21-11а14) та від 22.04.2014 року у справі №21-484а13 сформулював правову позицію у подібних правовідносинах, згідно з якою підставою для повідомлення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги є рішення суб'єкта владних повноважень, прийняте з цього питання.
В свою чергу, зазначене свідчить про передчасність звернення позивача до суду з вимогою до Міністерства оборони України та безпідставність, оскільки обраний ним спосіб захисту порушеного права не виключає можливості розгляду та прийняття відповідного рішення Міністерством оборони України після повернення документів, що в силу визначених законом обов'язків, останнє зобов'язано прийняти.
Щодо вимог апеляційної скарги Позивача слід зазначити таке.
Положеннями статті 94 КАС України визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа; якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Відповідно ч.2 ст.87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.
Судовий збір - це різновид обов'язкового платежу до Державного бюджету України, який сплачується при зверненні до суду. В адміністративному судочинстві судовий збір належить сплачувати при зверненні до адміністративного суду з позовною заявою, апеляційною чи касаційною скаргою, скаргою за винятковими обставинами, заявою про перегляд справи за нововиявленими обставинами.
Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати повинен бути встановлений законом.
Згідно п.8 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи.
Позивачу надано статус члена сім'ї загиблого ветерана війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_4 , виданого 26.03.2015 року.
Положеннями ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно абз.8 п.1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» чинність цього Закону поширюється на: сім'ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, а також сім'ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення.
З наведених правових норм випливає, що Позивач звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, а тому відсутні підстави і для стягнення до Державного бюджету судового збору у розмірі 2 756, 00 грн.
Згідно ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду та прийняти нову постанову.
За приписами п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права призвели до неправильного вирішення справи у частині розподілу судових витрат, тому рішення суду першої інстанції щодо стягнення з ОСОБА_1 до Державного бюджету судового збору підлягає скасуванню, а в решті постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційні скарги Військової частини - польова пошта НОМЕР_1 , Міністерства оборони України залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 січня 2017 року в частині розподілу судових витрат щодо стягнення з ОСОБА_1 до Державного бюджету судовий збір у розмір 2 756 грн - скасувати.
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Бужак Н.П.
Костюк Л.О.
Постанова складена в повному обсязі 31 березня 2017 року.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Бужак Н.П.
Костюк Л.О.