Постанова від 27.03.2017 по справі 162/200/17

Справа №162/200/17

Номер провадження 2-а/162/106/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.03.2017 року смт. Любешів

Любешівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого суддіГладіч Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

02 березня 2017 року ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області (далі - УПФ в Любешівському районі) про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Позов мотивує тим, що вона перебуває на обліку в УПФ в Любешівському районі та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". В зв'язку з неправомірними діями УПФ в Любешівському районіщодо перерахунку і виплати пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань постановою Любешівського районного суду від 15.02.2016 року визнано неправомірними дії УПФ в Любешівському районіщодо проведення нарахування і виплати їй, як державному службовцю, без врахування в заробіток (дохід) для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також зобов"язано УПФ в Любешівському районіздійснити перерахунок та виплату УПФ в Любешівському районі, як державному службовцю, врахувавши в заробіток (дохід) для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки про заробітну плату № 982/03-12-05-008 від 25.12.2015 року, починаючи з 30 грудня 2015 року, з урахуванням виплачених сум, та виходячи із 80 відсотків суми заробітної плати, які були застосовані при призначенні їй пенсії.

Вказує, що згідно листа-відповіді УПФ в Любешівському районівід 28.02.2017 року зазначену постанову суду УПФ в Любешівському районівиконано повністю, однак при її виконанні зі складової розміру пенсії виключено суми індексації, в підставу чого покладено поняття „місяць, у якому відбулося підвищення", тобто УПФ в Любешівському районів грудні місяці 2015 року їй було підвищено пенсію і з цим самим вона втратив право на індексацію.

Просить визнати протиправними дії УПФ в Любешівському районі області щодо зміни їй раніше визначеного місяця підвищення для проведення індексації пенсії з наростаючим підсумком з грудня 2015 року та зобов"язати відповідача поновити їй проведення індексації пенсії з грудня 2015 року і провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням виплачених сум.

Позивач в судове засідання не з"явилася, у поданій заяві просить розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги уточнила, просить визнати протиправними дії УПФ в Любешівському районі області щодо відрахування їй при виконанні рішення Любешівського районного суду Волинської області від 15 лютого 2016 року нарахованої та виплаченої індексації пенсії за період з 01.12.2015 року по 01.02.2017 року та стягнути з відповідача на її користь відраховану індексацію пенсії за цей період.

У поданому до суду запереченні відповідач позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні повністю.

Представник відповідача УПФ в Любешівському районі - Зіміч О.Я., з урахуванням уточнених позовних вимог позивача позов визнала та не заперечував щодо його задоволення.

На підставі частини 1 статті 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідженням доказів, аналіз законодавства приводить суд до наступного.

Згідно КАС України, відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду.

Відповідно до ч. 3 ст. 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову й прийняття його судом, приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд приймає визнання адміністративного позову, якщо ці дії відповідача не суперечать закону, не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Суд вважає можливим прийняти визнання адміністративного позову представником відповідача, оскільки воно не суперечить закону і не порушує чиїх-небудь прав, свобод та інтересів.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Любешівському районі та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу".

30 грудня 2015 року позивач звернулася до УПФ в Любешівському районііз заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку Маневицької міжрайонної державної податкової інспекції №982/03-12-05-008 від 25 грудня 2015 року про заробітну плату, з якої призначено пенсію, в якій, крім посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, премії, включено також інші виплати - матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації, однак в такому перерахунку пенсії УПФ в Любешівському районі їй було відмовлено.

Постановою Любешівського районного суду від 15 лютого 2016 року визнано неправомірними дії УПФ в Любешівському районіщодо проведення нарахування і виплати ОСОБА_2, як державному службовцю, без врахування в заробіток (дохід) для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язано УПФ в Любешівському районіздійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, як державному службовцю, врахувавши в заробіток (дохід) для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки про заробітну плату №982/03-12-05-008 від 25 грудня 2015 року, виданої Маневицькою міжрайонною державною податковою інспекцією 25 грудня 2015 року, починаючи з 30 грудня 2015 року, з урахуванням виплачених сум, та виходячи із 80 відсотків суми заробітної плати, які були застосовані при призначенні їй пенсії.

17.02.2017 року не погоджуючись з діями відповідача щодо перевизначення базового місяця у рахунку індексації позивача звернулася з заявою про надання роз'яснення порядку виконання вказаної постанови суду та з вимогою донарахування і виплати їй недорахованої індексації пенсії.

Листом від 28.02.2017 року за № 97/З-01 відповідач повідомив, що оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_2 був проведений на підставі постанови Любешівського районного суду від 15.02.2016 року, то відбулося перевизначення базового місяця, а саме, базовим місяцем став січень 2016 року і на сьогоднішній день індексація пенсії не проводиться, тому підстав для проведення повторного перерахунку пенсії немає.

Відповідно до статті 2 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Відповідно до Закону, базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.

Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 6 Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.

Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.

При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку №2 Порядку.

Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.

Виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.

Тобто, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.

Разом з тим, збільшення пенсії у позивача пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії, тому посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця на січень 2016 року у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судами було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, тому суд у своєму рішенні зобов'язав здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.

Виходячи з наведеного виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 „Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Згідно п. 10 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.

Крім того, встановлено, що індексація пенсії за період з 01.12.2015 року по 01.05.2016 року була позивачеві нарахована та виплачена, тому УПФ в Любешівському районі без належних на те правових підстав, без згоди ОСОБА_2 протиправно відрахував нараховані та виплачені суми пенсії.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 до УПФ в Любешівському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, підставний та підлягає до задоволення.

Розподіл судових витрат між сторонами слід здійснити за правилами статті 94 КАС.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 18, 69 71, 94, 159 163, 254 КАС України, Законом України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", Законом України „Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відрахування ОСОБА_2 при виконанні рішення Любешівського районного суду Волинської області від 15 лютого 2016 року нарахованої та виплаченої індексації пенсії за період з 01.12.2015 року по 01.02.2017 року.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на користь ОСОБА_2 відраховану індексацію пенсії за період з 01.12.2015 року по 01.02.2017 року при виконанні рішення Любешівського районного суду Волинської області від 15 лютого 2016 року.

Стягнути на користь ОСОБА_2за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області 640 (шістсот сорок) гривень судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любешівський районний суд протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: