Постанова від 15.03.2017 по справі 818/1665/16

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2017 р. Справа №818/1665/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Осіпової О.О., суддів: Опімах Л.М., Соколова В.М. розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства праці та соціальної політики України; третя особа: Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства соціальної політики України, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України від 27.10.2016р., оформлене протоколом №102, в частині визнання безпідставною видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2.

Свої вимоги мотивує тим, що він безпосередньо приймав участь у ліквідації наслідків аварії, що підтверджується наявними в нього документами. Однак, в порушення його прав відповідач не прийняв до уваги останні, внаслідок чого Міністерством соціальної політики України в особі Комісії прийнято рішення, яке є необґрунтованим та суперечить дійсним обставинам.

Позивач, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи (а.с.71), в судове засідання не з'явився, представник позивача надав суду заяву (а.с.72), в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглядати справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.70), надіслав письмові заперечення проти позову (а.с.27-28), в яких пояснив, що за поданням Сумської обласної державної адміністрації особова справа ОСОБА_1 була розглянута на засіданні Комісії зі спірних питань 27.10.2016р. (протокол №102). Проте поданими на розгляд документами не підтверджено факту виконання робіт в зоні відчуження, внаслідок чого прийнято рішення про визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2. Розгляд справи просить проводити у його відсутність.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.69), про причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи та письмових заперечень щодо позовних вимог від нього не надходило.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання у справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно зі ст.ст.12,41 КАС України не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що Комісією з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської обласної державної адміністрації розглянуто подання Глухівської міської ради на видачу посвідчення та вкладки до нього особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, із числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1-А ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

У зв'язку з тим, що представлені документи не підтверджують днів виїзду ОСОБА_1 у зону відчуження, що є підставою відповідно до статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2, прийнято рішення направити особову справу на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України, для прийняття рішення про скасування/підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1 (а.с.40).

Рішенням Міністерства соціальної політики України в особі Комісії, оформленого протоколом засідання від 27.10.2016р. №102, на підставі представлених документів, визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1 внаслідок не підтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження.

Крім того, зазначено, що посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування (а.с.19).

Про вищевказане рішення Управління праці та соціального захисту населення Глухівської міської ради рада листом від 25.11.2016р. №02.2/5053 повідомило позивача (а.с.40).

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає, що правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51, пунктом 10 якого визначено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів,якими в тому числі є:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військовий квиток і довідка командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

в) довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Згідно з п. 12 Порядку№51 спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.

У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України від 28.02.1991р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Зокрема, ст.10 даного Закону встановлено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються, зокрема, громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів.

Для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (п.2 ч. 1 ст. 14 Закону № 796).

Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування (ч.1, ч.4 ст.15 цього ж Закону).

Згідно з ч.1, ч.3 ст. 65 Закону № 796 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

На підставі ч.4 ст.65 Закону № 796 видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З обставин справи вбачається, що до висновків про безпідставність видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 Комісія зі спірних питань дійшлаз огляду на не підтвердження виконання ОСОБА_1 робіт у зоні відчуження. При цьому до уваги приймалася довідка районного виробничого об'єднання по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства від 19.11.1992р. №245, згідно з якою позивач працював в с. Лелів з 22.08.1987р. до 02.10.1987р., а також довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 13.11.2009р. №41889, де зазначено, що він проходив військову службу у складі військової частини 34102 з 22.08.1987р. до 02.10.1987р. (а.с.10,12).

Однак з таким рішенням суд не може погодитись, оскільки воно прийняте без урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття.

Так, відповідно до записів у військовому квитку позивача останній приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.18).

Крім того, з довідки від 19.11.1992р. №245 вбачається, що ОСОБА_1 за роботу в с. Лелів Київської області зони відчуження у період з 22.08.1987 року до 02.10.1987 року за місцем роботи виплачена заробітна плата 1122,66 крб. відповідно до постанови Ради Міністрів PCP та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 з урахуванням коефіцієнту 3 (а.с.12).

Довідками Глухівського об'єднаного військового комісаріату Сумської області від 25.09.1990р. №138 та від 23.09.2016р. №45 підтверджується, що позивач був призваний Глухівським РВК на спец. збори та у період з 22.08.1987 року до 02.10.1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.11-13).

Також ОСОБА_1 до суду надано витяг із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, оформлений протоколом від 11.08.2015р. №2977, яким підтверджено факт пов'язаності захворювань позивача з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.9), та довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА від 10.08.2016р. про надання третьої групи інвалідності із зазначенням того, що її встановлення пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Строк дії - безтерміново (а.с.7-8).

Таким чином встановлено, що усі довідки, на підставі яких позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, (Категорія 2) засвідчують факт виконання ним робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 22.08.1987 року до 02.10.1987 року в с. Лелів Київської області.

Частиною 1 ст.2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що залежно від ландшафтних та геохімічних особливостей грунтів, величини перевищення природного доаварійного рівня накопичення радіонуклідів у навколишньому середовищі, пов'язаних з ними ступенів можливого негативного впливу на здоров'я населення, вимог щодо здійснення радіаційного захисту населення та інших спеціальних заходів, з урахуванням загальних виробничих та соціально-побутових відносин територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, поділяється на зони.

Серед таких є зона відчуження,тобто територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році.

Межі цих зон установлюються та переглядаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з Національною академією наук, центральними органами виконавчої влади, сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, безпеки використання ядерної енергії, управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов'язкового) відселення, на основі експертних висновків.

Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення, та дані щорічних дозиметричних паспортизацій із зазначенням очікуваних доз опромінення населення оприлюднюються Кабінетом Міністрів України один раз на три роки, починаючи з 2009 року, а також надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (ч.5, ч.6 ст.2 цього ж Закону).

Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, наведений у Додатку №1 до Постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991р. №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.27 розділу 1 якого до зони відчуження віднесено с. Лелів Чорнобильського району Київської області.

Отже, враховуючі дані обставини, суд вважає правомірним надання ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, внаслідок чого висновок Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, щодо не підтвердження факту виконання ним робіт в зоні відчуження є необґрунтованим.

Таким чином, рішення Комісії зі спірних питань від 27.10.2016р., оформлене протоколом №102, в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, яке пройшло перереєстрацію в 1997р., є протиправним, а тому має бути скасовано.

На думку суду, в даному випадку відповідачем порушено закріплений у судовій практиці Європейського Суду з прав людини принцип "належного урядування", який передбачає, що у разі коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах: «Рисовський проти України», «Беєлер проти Італії», «Онер'їлдіз проти Туреччини», «Мегадат.ком СРЛ проти Молдови", «Москаль проти Польщі», в яких вказано, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість; з іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу).

Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.

Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Стаття 19 Конституції України регламентує, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з п.п.1,3 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства праці та соціальної політики України; третя особа: Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення -задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України від 27.10.2016р., оформлене протоколом №102, в частині визнання безпідставною видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя (підпис) О.О. Осіпова

Судді: (підпис) Л.М. Опімах

(підпис) В.М. Соколов

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова