Постанова від 28.03.2017 по справі 820/6726/16

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

28 березня 2017 р. № 820/6726/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом керівника Лозівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариство з обмеженою відповідальністю "Лозівський ковальсько-механічний завод", третя особа: Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Керівник Лозівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд:

- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Лозівський ковальсько-механічний завод” привести технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №79884, яка знаходиться за адресою: Харківська область, м. Лозова, вул. Свободи, 24, у відповідність вимогам, вказаним у приписі Лозівського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області №163 від 21.06.2016., а саме:

- доукомплектувати приміщення розрахунковою кількістю первинних засобів пожежегасіння (пункт 141 припису №163 від 21.06.2016);

- провести ремонт існуючої системи пожежної сигналізації (пункт 142 припису №163 від 21.06.2016);

- відремонтувати крани внутрішнього протипожежного водопостачання сховища та доукомплектувати пожежними рукавами, стволами та з'єднувальною арматурою (пункт 143 припису №163 від 21.06.2016);

- привести у відповідність до встановлених вимог забезпеченість працюючого персоналу згідно з номенклатурою і нормами забезпечення засобів індивідуального захисту (пункт 149 припису №163 від 21.06.2016);

- обладнати інформаційно-довідкові куточки щодо дій персоналу об'єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій (пункт 150 припису №163 від 21.06.2016);

- передбачити кошти для повного та якісного забезпечення вимог цивільного захисту (пункт 151 припису №163 від 21.06.2016);

- забезпечити наявність сертифікатів відповідності на весь нормативний термін зберігання матеріально-технічного резерву (пункт 152 припису №163 від 21.06.2016);

- на всіх засобах захисту органів дихання пришити спеціальну бирку із вказівкою ГПБ користувача (пункт 153 припису №163 від 21.06.2016);

- забезпечити утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту (пункт 154 припису №163 від 21.06.2016);

- забезпечити наявність постійно оновлюваного запасу відповідних медичних препаратів, сучасних антидотів та інших фармацевтичних препаратів, у тому числі кисню (пункт 155 припису №163 від 21.06.2016);

- забезпечити приміщення радіотрансляційними точками (пункт 156 припису №163 від 21.06.2016);

- розробити схеми зовнішніх і внутрішніх інженерних мереж з вказівкою відключаючи пристроїв сховищ (пункт 157 припису №163 від 21.06.2016);

- завести журнал експлуатації фільтровентиляційного обладнання сховищ (пункт 158 припису №163 від 21.06.2016);

- поновити інструкції заходів безпеки при експлуатації ДЕС (пункт 159 припису №163 від 21.06.2016);

- поновити журнал обліку роботи ДЕС (пункт 160 припису №163 від 21.06.2016);

- завести журнали результатів оглядів та контрольних перевірок фільтрів - поглиначів ФП. Фільтрів ФГ-70, приладів регенерації і підпору повітря (пункт 161 припису №163 від 21.06.2016);

- завести формуляр фільтровентиляційного агрегату (пункт 162 припису №163 від 21.06.2016);

- перевірити сховище на герметичність (пункт 163 припису №163 від 21.06.2016);

- забезпечити сховище первинними засобами пожежегасіння у кількостях, передбачених Правилами пожежної безпеки в Україні (пункт 164 припису №163 від 21.06.2016).

В обґрунтування позову позивач зазначив, що вивченням стану законності у сфері використання та забезпечення об'єктів цивільної оборони, Лозівською місцевою прокуратурою Харківської області встановлено, що виконуючи розпорядження Уряду від 26.01.2015 №48р, територіальними органами ДСНС спільно з місцевими органами виконавчої влади проведено перевірку стану готовності захисних споруд, якими виявлено ряд порушень щодо утримання сховища, яке перебуває на балансі Товариства з обмеженою відповідальністю «Лозівський ковальсько-механічний завод», а саме: сховище № 79884, яке розташоване за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Свободи, 24, площею 1224 м2, місткістю 2000 осіб. Перевірками додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, виявлено, не готовність до прийняття осіб, що укриваються. Відповідачем не усунуто виявлені порушення у встановлені строки.

В судове засідання керівник Лозівської місцевої прокуратури не прибув, про час дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини, надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області в судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надав до суду заяву про розгляд справу за своєю відсутності в порядку письмового провадження.

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівський ковальсько-механічний завод" в судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю явки представника відповідача у судове засідання та у зв'язку з необхідністю підготовки доказів і документів для захисту, однак жодних доказів поважності причини неприбуття у судове засідання та будь-яких документів до суду не надав.

Представник третьої особи, Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації, в судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, правом надати письмові заперечення не скористався.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Ведення антитерористичної операції на сході держави, загроза військової агресії передували Указ Президента України від 14.01.2015, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки та оборони України «Про деякі оборонно - мобілізаційні питання», де визначено ряд першочергових заходів з цих питань.

Кабінетом Міністрів України 26.01.2015 на території Донецької та Луганської областей запроваджено режим надзвичайної ситуації, а на всій території України - режим підвищеної готовності згідно Кодексу цивільного захисту України. Одночасно створено Державну комісію з надзвичайних ситуацій та регіональні (у кожній області) координаційні центри, одним з основних завдань яких є інвентаризація всіх об'єктів цивільного захисту, тобто інженерних споруд, призначених для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Одночасно, розпорядженням Кабінету Міністрів України № 48р від 26.01.2015 надано дозвіл Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС) та її територіальним органам разом з місцевими органами виконавчої влади на проведення перевірок стану готовності пунктів управління, захисних споруд та наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації.

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, є територіальним органом ДСНС, уповноваженим, у т.ч. на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню. Також ним здійснюється державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах цивільного захисту на відповідній території.

Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території: здійснює заходи щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, здійснює контроль за їх станом; бере участь у прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом захисних споруд та у розгляді питань будівництва та реконструкції захисних споруд та їх пристосування для використання у господарських, культурних і побутових потребах.

Департамент цивільного захисту обласної державної адміністрації, основними завданнями якого відповідно до п.3 Положення про Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації №608 від 23.10.2012, є розроблення і здійснення заходів щодо підтримання готовності органів управління та сил територіальної підсистеми цивільного захисту до дій за призначенням у мирний час та в особливий період; здійснення разом з іншими органами управління територіальної підсистеми цивільного захисту інформаційного забезпечення, впровадження сучасних інформаційних технологій та створення банків даних з питань захисту населення.

Вказані органи, уповноважені на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, та на забезпечення державної політики у сфері захисту від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру самостійно заходи представницького характеру на захист інтересів держави не вживають, як наслідок, припис не виконано, а спірний об'єкт цивільного захисту знаходиться у незадовільному для укриття населення стані.

Вивченням стану законності у сфері використання та забезпечення об'єктів цивільної оборони, Лозівською місцевою прокуратурою Харківської області встановлено, що виконуючи розпорядження Уряду від 26.01.2015 № 48р, територіальними органами ДСНС спільно з місцевими органами виконавчої влади проведено перевірки стану готовності захисних споруд, якими виявлено ряд порушень щодо утримання сховищ, одне з яких перебуває на балансі Товариства з обмеженою відповідальністю «Лозівський ковальсько-механічний завод».

Відповідно з п. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється за рахунок власних коштів суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають.

На балансі ТОВ «ЛКМЗ» знаходиться об'єкт цивільного захисту, сховище № 79884, яке розташоване за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Свободи, 24, площею 1224 м2, місткістю 2000 осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Кодексу ЦЗ України, розділу 1 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затверджена наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 № 653, сховища забезпечують захист осіб, що укриваються, від негативного впливу сучасних засобів ураження, бактеріальних (біологічних) засобів, від бойових отруйних речовин, а також, при необхідності, від катастрофічного затоплення, небезпечних хімічних речовин, радіоактивних продуктів при руйнуванні ядерних енергетичних енергоустановок, високих температур і продуктів горіння при пожежах та передбачають можливість безперервного перебування у них розрахункової кількості осіб, що укриваються, протягом двох діб.

Частиною 6 ст. 32 цього Кодексу визначено, що проектування, будівництво, пристосування і розміщення захисних споруд та об'єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України «Про будівельні норми». Реконструкція захисних споруд здійснюється за державними будівельними нормами В 2.2.5-97 «Захисні споруди цивільної оборони», які затверджені наказом Держкоммістобудування України від 1997 № 106. Об'єкти або приміщення, що пристосовуються під захисні споруди в усіх випадках мають відповідати вимогам цих норм.

Керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, забезпечують їх належний технічний стан і готовність до укриття населення, що передбачено п. З Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 № 253, відповідно до якого використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, убезпечення утримання та збереження функціонального призначення захисних споруд здійснюють їх балансоутримувачі. Утримання захисних споруд здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які є балансоутримувачами захисних споруд.

Відповідно до п.4 Порядку захисні споруди, за винятком тих, що повинні утримуватись у постійній готовності до використання за призначенням, можуть використовуватися підприємствами для господарських, культурних та побутових потреб за умови забезпечення можливості приведення їх у готовність до використання за призначенням у строк, що не перевищує 12 годин.

Також, відповідно до п. 6 Порядку під час використання захисної споруди для власних потреб підприємством забезпечується збереження захисних властивостей споруди як в цілому, так і окремих її елементів; герметизацію та гідроізоляцію всієї споруди; збереження робочого стану інженерно-технічного та спеціального обладнання, засобів зв'язку та оповіщення; належне утримання захисної споруди відповідно до вимог інструкції щодо тримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, яка затверджується МНС.

Перевіркою додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, яка проводилась у травні 2015 року Лозівським РВ ГУ ДСНС України у Харківській області, виявлено, що технічний стан сховища №79884 оцінюється як не готове до прийняття осіб, що укриваються.

Товариству з обмеженою відповідальністю "Лозівський ковальсько-механічний завод" внесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 29.05.2015 № 47, у якому зазначено про необхідність у строк до 01.09.2015 усунення наступних недоліків сховища: доукомплектувати приміщення розрахунковою кількістю первинних засобів пожежегасіння; провести ремонт існуючої системи пожежної сигналізації; відремонтувати крани внутрішнього протипожежного водопостачання сховища; доукомплектувати пожежними рукавами, стволами та з'єднувальною арматурою; привести у відповідність до встановлених вимог забезпеченість працюючого персоналу згідно з номенклатурою і нормами забезпечення засобів індивідуального захисту; обладнати інформаційно-довідкові куточки щодо дій персоналу об'єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій; передбачити кошти для повного та якісного забезпечення вимог цивільного захисту; забезпечити наявність сертифікатів відповідності на весь нормативний термін зберігання матеріально-технічного резерву; на всіх засобах захисту органів дихання пришити спеціальну бирку із вказівкою ПІБ користувача; забезпечити утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту; забезпечити наявність постійно оновлюваного запасу відповідних медичних препаратів, сучасних антидотів та інших фармацевтичних препаратів, у тому числі кисню; забезпечити приміщення радіотрансляційними точками; розробити схеми зовнішній і внутрішніх інженерних мереж; завести журнал експлуатації фільтровентиляційного обладнання; поновити інструкції заходів безпеки при експлуатації ДЕС.

Згідно інформації Лозівського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області зазначені порушення посадовими особами Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівський ковальсько-механічний завод" не усунуто.

Крім того, Лозівським РВ ГУ ДСНС України у Харківській області у червні 2016 року проведено повторну перевірку щодо додержання Товариством з обмеженою відповідальністю "Лозівський ковальсько-механічний завод" вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, у т.ч. щодо фактичного у усунення виявлених порушень.

За результатами перевірки Лозівським РВ ГУ ДСНС України у Харківській області складено акт від 21.06.2016 та винесено припис №163 від 21.06.2016, зі строком виконання до 01.10.2016, у якому зафіксовано, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Лозівський ковальсько-механічний завод", виявлені порушення законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту - не усунуто та складено протокол відносно посадових осіб Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівський ковальсько-механічний завод" про адміністративне правопорушення передбачене ст. 175 КУпАП порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки.

Крім цього, згідно інформації Лозівського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області на даний час Товариство з обмеженою відповідальністю "Лозівський ковальсько-механічний завод" вказані порушення не усунуто.

Вказані недоліки повинні бути усунені, а сховище відповідати вимогам наказу МНС від 09.10.2006 № 653 «Інструкція щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час».

Згідно з інформацією ГУ ДСНС у Харківській області відповідно до вимог плану основних заходів цивільного захисту Харківської області на 2016 рік (п.10 заходи щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та зменшення ризику їх виникнення), що затверджений головою Харківської ОДА, Головним управлінням розроблено графік комплексних перевірок технічного стану фонду захисних споруд цивільного захисту на території Лозівського району на друге півріччя 2016 року.

21.06.2016 Лозівським РВ ГУ ДСНС проведено планову перевірку суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "Лозівський ковальсько-механічний завод", за результатами якої встановлено, що юги припису від 29.05.2015 №47 щодо приведення захисної споруди у придатний для використання стан відповідачем не виконані.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 6-14, 71, 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Лозівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариство з обмеженою відповідальністю "Лозівський ковальсько-механічний завод", третя особа: Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Лозівський ковальсько-механічний завод” привести технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №79884, яка знаходиться за адресою: Харківська область, м. Лозова, вул. Свободи, 24, у відповідність вимогам, вказаним у приписі Лозівського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області №163 від 21.06.2016., а саме:

- доукомплектувати приміщення розрахунковою кількістю первинних засобів пожежегасіння (пункт 141 припису №163 від 21.06.2016);

- провести ремонт існуючої системи пожежної сигналізації (пункт 142 припису №163 від 21.06.2016);

- відремонтувати крани внутрішнього протипожежного водопостачання сховища та доукомплектувати пожежними рукавами, стволами та з'єднувальною арматурою (пункт 143 припису №163 від 21.06.2016);

- привести у відповідність до встановлених вимог забезпеченість працюючого персоналу згідно з номенклатурою і нормами забезпечення засобів індивідуального захисту (пункт 149 припису №163 від 21.06.2016);

- обладнати інформаційно-довідкові куточки щодо дій персоналу об'єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій (пункт 150 припису №163 від 21.06.2016);

- передбачити кошти для повного та якісного забезпечення вимог цивільного захисту (пункт 151 припису №163 від 21.06.2016);

- забезпечити наявність сертифікатів відповідності на весь нормативний термін зберігання матеріально-технічного резерву (пункт 152 припису №163 від 21.06.2016);

- на всіх засобах захисту органів дихання пришити спеціальну бирку із вказівкою ГПБ користувача (пункт 153 припису №163 від 21.06.2016);

- забезпечити утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту (пункт 154 припису №163 від 21.06.2016);

- забезпечити наявність постійно оновлюваного запасу відповідних медичних препаратів, сучасних антидотів та інших фармацевтичних препаратів, у тому числі кисню (пункт 155 припису №163 від 21.06.2016);

- забезпечити приміщення радіотрансляційними точками (пункт 156 припису №163 від 21.06.2016);

- розробити схеми зовнішніх і внутрішніх інженерних мереж з вказівкою відключаючи пристроїв сховищ (пункт 157 припису №163 від 21.06.2016);

- завести журнал експлуатації фільтровентиляційного обладнання сховищ (пункт 158 припису №163 від 21.06.2016);

- поновити інструкції заходів безпеки при експлуатації ДЕС (пункт 159 припису №163 від 21.06.2016);

- поновити журнал обліку роботи ДЕС (пункт 160 припису №163 від 21.06.2016);

- завести журнали результатів оглядів та контрольних перевірок фільтрів - поглиначів ФП. Фільтрів ФГ-70, приладів регенерації і підпору повітря (пункт 161 припису №163 від 21.06.2016);

- завести формуляр фільтровентиляційного агрегату (пункт 162 припису №163 від 21.06.2016);

- перевірити сховище на герметичність (пункт 163 припису №163 від 21.06.2016);

- забезпечити сховище первинними засобами пожежегасіння у кількостях, передбачених Правилами пожежної безпеки в Україні (пункт 164 припису №163 від 21.06.2016).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Тітов О.М.