про залишення позовної заяви без розгляду
28 березня 2017 р. Справа № 818/432/17
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання незаконними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,-
27.03.2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Сумській області, в якому просив:
- визнати незаконним та скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Сумській області від 19.10.2016 року № 1387 "Про результати проведеного службового розслідування та покарання працівників Лебединського відділу поліції" в частині оголошення суворої догани ОСОБА_1, першому заступнику начальника Лебединського відділу поліції;
- визнати незаконним та скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Сумській області від 29.12.2016 року № 434 о/с "По особовому складу" в частині призначення ОСОБА_1 дільничним офіцером поліції сектору превенції Лебединського відділу поліції;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області виплатити різницю в заробітній платі в розмірі 31424,00 грн.;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Сумській області 20000,00 грн. моральної шкоди.
Розглянувши матеріали адміністративного позову та зміст позовних вимог, суд залишає даний позов без розгляду, виходячи із наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суд після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
При цьому строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, справа "Стаббігс та інші Проти Великобританії" рішення від 22.10.1996 року, справа "Z та інші проти Сполученого королівства" від 10.05.2001 року).
Згідно з ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частина 3 вказаної статті передбачає, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
В даному випадку ОСОБА_1 просить визнати незаконними та скасувати накази відповідача в частині, що стосується проходження ним служби в органах поліції, а саме у Лебединському відділі поліції, тобто строк звернення до суду із вказаними вимогами складає 1 місяць.
Так, ОСОБА_1 просить визнати незаконним та скасувати накази від 19.10.2016 року № 1387 та від 29.12.2016 року № 434, однак, всупереч вимогам ч. 3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, звернувся до суду лише 27.03.2017 року, тобто із пропуском строку більше 4 місяців щодо наказу № 1378 та більше 2 місяців щодо наказу № 434.
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що перебував на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні Лебединської ЦРЛ. При цьому, згідно з доданим до позовної заяви листком непрацездатності, лікування тривало з 29.12.2016 року по 10.01.2017 року, а тому даний факт не впливає на поважність причин пропуску строку звернення до суду, оскільки місячний строк для оскарження наказу від 19.10.2016 року № 1387 сплинув 21.11.2016 року (19.11.2016 року - вихідний), а, відповідно, наказу від 29.12.2016 року - 30.01.2017 року (29.01.2017 року - вихідний).
Слід зазначити, що до адміністративного позову позивач не надав доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду, в позовній заяві взагалі не обґрунтував поважність причин пропуску строку звернення до суду із даним адміністративним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Враховуючи викладене, суд, враховуючи приписи ч. 3 ст. 99, ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, залишає адміністративний позов без розгляду, внаслідок пропущення позивачем строку звернення до суду.
Керуючись ч. 1 ст. 100, ст. ст. 155, 165, 186, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання незаконними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди - залишити без розгляду.
Копію ухвали надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів після отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, у випадку подання апеляційної скарги ухвала набирає законної сили, якщо її не буде скасовано, після закінчення апеляційного розгляду.
Суддя С.М. Гелета