Постанова від 29.03.2017 по справі 815/7531/16

Справа № 815/7531/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бжассо Н.В., суддів: Харченко Ю.В., Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одеса справу за адміністративним позовом приватного підприємства “Агровинтрейд” до Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов приватного підприємства “Агровинтрейд” (далі - ПП «Агровинтрейд») до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України), за результатом розгляду якого позивач просить суд: зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ значення суми податку приватного підприємства “Агровинтрейд” (код ЄДРПОУ 35154135), на яку може бути зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 604 609,00 грн.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначив наступне.

За результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування від'ємного значення податку на додану вартість за період з 01.08.2011 по 30.09.2011 посадовими особами Державної податкової інспекції у Болградському районі Одеської області ДПС було зроблено висновок про завищення Позивачем від'ємного значення ПДВ за серпень 2011 року на 207 576,00 грн. та за вересень 2011 року на 399 924,00 грн., та складено акт № 1240/2301/35154135 від 12.12.2011 року. На підставі даного акту 28 грудня 2012 року ДПІ у Болградському районі було прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким позивачу було зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ на загальну суму 607 500,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржено в порядку процедури адміністративного оскарження, передбаченої п. 56.3 ст. 56 ПК України, до Державної податкової адміністрації в Одеської області. За результатами розгляду скарги ПП «Агровинтрейд» ДПА в Одеській області було прийнято рішення від 03 лютого 2012 року № 201/10/10-0207 про часткове задоволення скарги. На підставі рішення ДПА в Одеській області, ДПІ у Болградському районі Одеської області 03 лютого 2012 року прийняте нове податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2, яким позивачу було зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ на загальну суму 604 609,00 грн.

Не погоджуючись із зазначеними рішеннями контролюючих органів, позивач оскаржив їх в судовому порядку. За результатами перегляду справи № 1570/1370/2012 в апеляційному порядку Одеським апеляційним адміністративним судом 07 червня 2016 року була ухвалена постанова, якою адміністративний позов було задоволено в повному обсязі. Податкові повідомлення-рішення ДПІ у Болградському районі № НОМЕР_1 від 28 грудня 2012 року та № НОМЕР_2 від 03 лютого 2012 року, а також рішення ДПА в Одеській області № 201/10/10-0207 від 03 лютого 2012 року були скасовані. Таким чином в судовому порядку було підтверджено правомірність формування підприємством податкового кредиту та відсутність факту завищення від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 604 609,00 грн.

У липні 2015 року контролюючим органом автоматично було збільшено реєстраційну суму позивача згідно поданої податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року на суму від'ємного значення ПДВ лише у розмірі 4 487 607,00 грн., яка через неправомірне податкове повідомлення-рішення ДПІ у Болградському районі № НОМЕР_2 від 03 лютого 2012 року була задекларована позивачем без врахування суми від'ємного значення ПДВ за серпень-вересень 2011 року у розмірі 604 609,00 грн. Тобто, зазначене податкове повідомлення-рішення, яке згідно судового рішення є незаконним з моменту його прийняття, безпосередньо стало наслідком того, що сума від'ємного значення ПДВ у розмірі 604 609,00 грн. не була зазначена у податковій декларації з ПДВ за червень 2015 року та не була врахована контролюючим органом під час автоматичного збільшення реєстраційної суми.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду. 29.03.2017 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження за відсутності представника позивача.

Представник відповідача під час судового розгляду справи заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав зазначених у письмових запереченнях на адміністративний позов, згідно яких відповідно до поданої податкової декларації з податку на додану вартість ПП «Агровинтрейд» за червень 2015 року, платником було відображено значення рядка 24 «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 22.1 + рядок 23.3) (переноситься до рядка 20.1 наступного звітного (податкового) періоду)» у розмірі 4487607 грн. У графі 31 декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року підприємством визначено суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 26 - рядок 27 + рядок 28 (+ чи -) + рядок 29 (+ чи -) - рядок 30) (переноситься до рядка 26 наступного звітного (податкового) періоду) - 0 грн. Дані показники й були враховані під час збільшення реєстраційної суми в системі електронного адміністрування ПДВ. В свою чергу, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок був поданий ПП «Агровинтрейд» лише 08.08.2016 року, що й унеможливлює збільшення реєстраційної суми, на яку платник податків має право реєструвати податкові накладні, оскільки така сума за вимогами Перехідних положень Податкового кодексу України могла бути збільшена до 03.08.2015 року. А тому, вимога підприємства щодо зобов'язання ДФС України збільшити суму від'ємного значення, на яку збільшується значення суми податку, на яку ПП «Агровинтрейд» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки корегування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань від 08.08.2016 року на суму непогашеного від'ємного значення на 604 609 грн. є повністю безпідставними.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

17.07.2015 року позивачем було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року в рядку 24 якого визначено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 22.1 + рядок 23.3) (переноситься до рядка 20.1 наступного звітного (податкового) періоду)» у розмірі 4487607,00 грн. У графі 31 декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року підприємством визначено суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 26 - рядок 27 + рядок 28 (+ чи -) + рядок 29 (+ чи -) - рядок 30) (переноситься до рядка 26 наступного звітного (податкового) періоду) - 0 грн.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2016 року по справі № 1570/1370/2012 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Болградському районі № НОМЕР_2 від 03.02.2012 року про зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість за серпень та вересень 2011 року в розмірі 604 609,00 грн.

20.07.2016 року позивачем було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2016 року, у рядку 16.3 зазначено про збільшення залишку від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду у розмірі 604 609,00 грн. У п.17 визначено, що усього податкового кредиту - 675 816,00 грн.

Згідно квитанції № 2 зазначену податкову декларацію прийнято Ізмаїльською ОДПІ ГУ ДФС 20.07.2016 року.

08.08.2016 року позивачем подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань до Ізмаїльської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області за червень 2015 року, згідно якого виправлено самостійно виявлені позивачем помилки за червень 2015 року, в якому в рядках 17,19,20,21 зазначено про уточнення суми від'ємного значення ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту у бік збільшення на 604609,00 грн.

10.08.2016 року уточнюючий розрахунок прийнято ОДПІ відповідно до квитанції №2.

16.11.2016 року позивачем на адресу відповідача направлено лист № 47, згідно якого ПП «Агровинтрейд» просило вжити заходів щодо збільшення реєстраційної суми ПП «Агровинтрейд» на суму від'ємного значення ПДВ у розмірі 604 609,00 грн., оскільки після подання 20.07.2016 року податкової декларації з ПДВ за червень 2016 року реєстраційну суму збільшено не було.

Зазначений лист відповідачем отримано 22.11.2016 року.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі ПДВ) визначено статтею 2001 розділу V Податкового кодексу України, якою було доповнено вказаний Кодекс згідно Закону України від 28.12.2014 №71-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”, що набрав законної сили з 01.01.2015 року.

Так, згідно п.2001.1, п.2001.2 ст.2001 Податкового кодексу України (в редакції до 29.07.2015) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України. Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

На виконання приписів вказаної норми Податкового кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 “Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість” (далі - Порядок № 569) було затверджено Порядок електронного адміністрування ПДВ, яким визначено механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.

Згідно п. 1 Порядку № 569 система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно: на перехідний період (до 1 липня 2015 р. або іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради України про скорочення такого періоду) - у тестовому режимі; із зазначеної дати - на постійній основі.

При цьому, п. 35 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України встановлено, що період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу.

Відповідно до п. 2 Порядку № 569 рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.

За змістом приписів п.200 1.3 ст.200 1 Податкового кодексу України (в редакції до 29.07.2015) платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:

SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ, де:

SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;

SПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника;

SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;

SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, 29.07.2015 набрав чинності Закон України від 16.07.2015 №643-VІІІ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість”, відповідно до якого всі складові формули, визначені приписами п.200 1.3 ст.200 1 Податкового кодексу України, на третій робочий день після набрання чинності цим Законом дорівнюють нулю, крім значень її складових НаклОтр, SНаклВид та SМитн, що були сформовані починаючи з 01 липня 2015 року (п.34 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України). Під час обрахунку показників SНаклОтр та SНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників SНаклОтр, SНаклВид та SМитн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку суми SНакл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” цього Кодексу (абз. 9, 10 п. 200 1.3 ст. 200 1ПК України).

Згідно пункту 34 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України, встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість” зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових SНаклОтр, SНаклВид та SМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом:

4) до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).

Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку.

Згідно п. 9-2 Порядку №569 після закінчення перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку:

1) ДФС автоматично збільшує розмір суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначеної відповідно до пункту 9 цього Порядку, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/ чотири квартали, та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення. Сума такого збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку ДФС шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком з урахуванням середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/чотири квартали, станом на дату перерахунку. На запит платника податку ДФС інформує його про результати такого перерахунку шляхом надсилання електронного повідомлення;

2) сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, автоматично збільшується на суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку. На суму такого збільшення: зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету в звітному (податковому) періоді, або збільшується сума від'ємного значення, задекларована в звітному (податковому) періоді; помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку вважаються погашеними.

За змістом приписів п.10 Порядку №569 ДФС: 1) обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі; 2) оприлюднює на офіційному веб-сайті алгоритми обрахунку показників формули обчислення зазначеної суми та джерела їх формування.

Так, 30.07.2015 року Державна фіскальна служба України повідомила план заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України №643-VІІІ з удосконалення системи електронного адміністрування ПДВ, в розділі ІІІ якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН), для зареєстрованих платників податку, зокрема:

- з 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) ДФС буде проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (“СУМА”Накл), сформовану відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 та пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України, крім показників “СУМА”НаклОтр, “СУМА”Митн та “СУМА”НаклВид, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року;

- протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) сума “СУМА”Накл зареєстрованим платникам податку збільшиться на:

- суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/4 квартали (“СУМА”овердрафт);

- суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань з ПДВ станом на 01.07.2015 (“СУМА”Перепл);

- суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року;

- суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 3 серпня 2015 року за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 2001.6 статті 2001 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов'язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року/II квартал 2015 року;

- на кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (“СУМА”Накл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200.1.3 статті 200. 1 Податкового кодексу України.

При цьому, планом заходів окремо зазначено, що у зв'язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим:

- починаючи з 04.08.2015р. реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою “СУМА”Накл.;

- до 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (“СУМА”Накл), буде збільшена на суму відємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, 10.08.2016 року, підприємством податковому органу подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2015, в якому сума в графі «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) була збільшена на 604609, 00 грн.

Зазначений уточнюючий розрахунок, як встановлено судом, прийнятий податковим органом, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією.

Суд звертає увагу, що за змістом підпункту 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, визначальним фактором для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, є зазначення такої суми саме в податковій звітності з ПДВ платника податку.

В свою чергу, до податкової звітності з податку на додану вартість згідно пункту 8 розділу 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 23.09.2014р. № 966 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015р. № 13), належать: податкова декларація з податку на додану вартість з додатками; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками; розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний період червень 2015, що поданий позивачем до контролюючого органу 08.08.2016 року (прийнятий 10.08.2016 року) відповідно є однією з форм податкової звітності з ПДВ, а отже сформовані у ньому позивачем показники (зокрема рядку 21) мали бути враховані відповідачем при автоматичному збільшенні суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на величину від'ємного значення.

Крім того, як було встановлено судом, позивачем з метою створення умов для вжиття контролюючим органом відповідних заходів щодо відновлення порушених прав позивача було подано податкову декларацію з ПДВ за 2016 рік, в якій зазначено про збільшення залишку від'ємного значення ПДВ на 604 609,00 грн. Зазначена декларація прийнята контролюючим органом згідно квитанції № 2.

Крім того, на думку суду, відповідач не забезпечивши своєчасне відображення у системі електронного адміністрування ПДВ заявлених позивачем відомостей, порушила статтю 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом України “Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції”, а саме право на мирне володіння своїм майном, що також є невід'ємним правом на повагу до своєї власності.

Так, відповідно до статті 1 Протоколу 1 кожна юридична особа має право на мирне володіння своїм майном. Конвенція, залишаючи за державною владою велику свободу відносно рішень в сфері економічної та соціальної політики, підтверджує, що таке вручання в гарантовані права не буде повільним.

Мирне володіння означає, що порушення принципу, встановленому у першому реченні, може мати місце і за відсутності прямого або фізичного втручання у право власності. Так, наприклад, порушення може мати форму позбавлення можливості використати власність, ненадання дозволів, або інших форм перешкоджання реалізації права власності, що є наслідком застосування законодавства або заходів органів державної влади /рішення Європейського суду у справі Wiggins v. Unated Kingdom Appl. 7456/76 (1976)/.

На думку суду представник відповідача помилково посилається, як на підставу для відмови у задоволенні позову, на факт подання позивачем уточнюючого розрахунку лише 08.08.2016 року, тоді як планом заходів визначено строк до 03.08.2015 року, оскільки станом на 03.08.2015 року, податкове повідомлення-рішення, яким позивачу було зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ в розмірі 604 609,00 грн., було чинним. Зазначене податкове повідомлення рішення було скасовано постановою Одеського апеляційного адміністративного суду лише 07.06.2016 року, а тому саме з цієї дати у позивача виникло право на подання такої звітності.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі встановлених під час судового розгляду справи обставин, суд приходить до висновку, що позивач довів суду ті обставини на які посилався в обґрунтування заявлених позовних вимог, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов приватного підприємства “Агровинтрейд” до Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ значення суми податку приватного підприємства “Агровинтрейд” (код ЄДРПОУ 35154135), на яку може бути зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 604 609,00 грн. (шістсот чотири тисячі шістсот дев'ять гривень 00 копійок).

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Н. В. Бжассо

Суддя М. М. Аракелян

Суддя Ю.В. Харченко