Постанова від 09.04.2012 по справі 2а/1270/1575/2012

Категорія №10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/1575/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Смішливої Т.В.,

при секретарі Любімовій Г.Ю.,

за участю представників сторін

представника позивача: ОСОБА_1, ген. директор, наказ № 75к/к від 04.03.2010

представника відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 2290/09-20, від 03.03.2012,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства “Укрдонбасекологія” до Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області про часткове скасування вимоги про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011, -

ВСТАНОВИВ:

28 листопада 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства "Укрдонбасекологія" до Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області про часткове скасування вимоги про сплату № Ю-54/10 від 04.11.2011 шляхом її зменшення, визнання такими, що не підлягають виконанню вимог про сплату боргу № Ю-560/1 від 28.01.2009, № Ю-563/2 від 26.02.2009, № Ю-560/2 від 26.02.2009, № Ю-560/3 від 27.07.2009, № Ю-563/3 від 27.07.2009.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Державне підприємство “Укрдонбасекологія” є платником внесків до Пенсійного фонду України. Управлінням Пенсійною фонду України в місті Свердловську Луганської області винесено вимогу № Ю-54/10 від 04.11.2011, якою визначено позивачу недоїмку по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 1230680,56 грн. Позивач вважає вказану вимогу незаконною в частині включення до суми боргу 535745,94 грн., а також такими, що не підлягають виконанню вимоги про сплату боргу № Ю-560/1 від 28.01.2009 на суму 226770,96 грн., № Ю-563/2 від 26.02.2009 на суму 78953,36 грн, № Ю-560/2 від 26.02.2009 на суму 17220,70 грн., № Ю-560/3 від 27.07.2009 на суму 172681,46 грн. та № Ю-563/3 від 27.07.2009 на суму 40119,46 грн.

Так, позивач зазначив, що ухвалою Господарського суду Луганської області від 16.04.2009 порушено провадження у справі № 22/13б про банкрутство ДП “Укрдонбасекологія” з введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів. Оголошення про порушення справи про банкрутство боржника та відкриття процедури санації щодо нього, із зазначенням у ньому відомостей, опубліковано у газеті “Голос України” № 128 від 14.07.2009.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 04.12.2009 затверджено реєстр вимог кредиторів у справі № 22/13б та визначено, що вимоги конкурсних кредиторів, які заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі не розглядаються і вважаються погашеними. УПФУ України в м.Сєвєродонецьку Луганської області визнано курсним кредитором, а також визнано заявлені управлінням вимоги у сумі 112368,17 грн. Ніяких інших вимог відповідача до реєстру вимог кредиторів у справі № 22/13б не включено. У зв'язку з цим позивач вважає, що заборгованість у сумі 535745,94 грн. включена відповідачем до вимоги про сплату № Ю-54/10 від 04.11.2011 безпідставно.

Позивач просив суд частково скасувати вимогу про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 шляхом її зменшення на суму 535745,94 грн., а також визнати такими, що не підлягають виконанню вимоги про сплату боргу № Ю-560/1 від 28.01.2009, № Ю-563/2 від 26.02.2009, № Ю-560/2 від 26.02.2009, № Ю-560/3 від 27.07.2009, № Ю-563/3 від 27.07.2009.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, пояснив, що вимоги про сплату боргу № Ю-560/1 від 28.01.2009, № Ю-563/2 від 26.02.2009, № Ю-560/2 від 26.02.2009, № Ю-560/3 від 27.07.2009, № Ю-563/3 від 27.07.2009 були пред'явлені Управлінням Пенсійного фонду України у м. Свердловську у межах 2009 року, однак, у той час підстав для їх скасування не існувало, так як суми, визначені у вказаних вимогах не були включені до реєстру кредиторів під час процедури банкрутства позивача. Зазначив, що про порушення своїх прав дізнався після отримання вимоги про сплату № Ю-54/10 від 04.11.2011, до якої включено заборгованість 2009 року.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив суд залишити без розгляду позив Державного підприємства “Укрдонбасекологія” у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду, так як оскаржувані вимоги позивач отримав ще у 2009 році. Крім того, пояснив, що до складу заборгованості, визначеної у вимозі про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 включено заборгованість ДП “Укрдонбасекологія” зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування та заборгованість зі сплати єдиного внеску.

Ухвалою суду від 09.04.2012 позовну заяву Державного підприємства “Укрдонбасекологія” до Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області в частині позовних вимог про визнання такими, що не підлягають виконанню вимог про сплату боргу № Ю-560/1 від 28.01.2009, № Ю-563/2 від 26.02.2009, № Ю-560/2 від 26.02.2009, № Ю-560/3 від 27.07.2009, № Ю-563/3 від 27.07.2009, залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Дослідивши матеріали справи та додані сторонами докази, встановивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини суд приходить до наступного.

Державне підприємство “Укрдонбасекологія” (далі - ДП “Укрдонбасекологія”) зареєстровано виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 20.09.2004 за № 1 391 123 0000 000024 як юридична особа, ідентифікаційний код 20161768, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 37).

ДП “Укрдонбасекологія” зареєстровано в УПФУ в м.Свердловську Луганської області як платник страхових внесків, про що свідчить повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків (а.с. 193). На час розгляду справи ДП “Укрдонбасекологія” зареєстровано платником єдиного внеску.

Позивачем оскаржується вимога Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011, яка отримана ДП “Укрдонбасекологія” 11.11.2011. (а.с. 62)

Позивач з даним позовом звернувся до суду 23.11.2011 відповідно до штампу поштового відділення на конверті, у якому позов надіслано до суду. Тобто, строк звернення до суду щодо оскарження вимоги про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 позивачем не пропущено.

З тексту вимоги Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 вбачається, що її винесено на підставі ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон № 2464-VI) та визначено заборгованість підприємства станом на 01 листопада 2011 року зі сплати єдиного внеску у загальній сумі 1230680,56 грн. (а.с. 29)

З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” № 2464 від 08.07.2010, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 6 ч. 1 статті 1 Закону № 2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 4 Закону № 2464 підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Статтею 25 Закону № 2464-VI встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Порядок винесення такої вимоги, а також її форма визначені Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постанова правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 за № 994/18289.

Тобто, до вимоги про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області має право включити заборгованість ДП “Укрдонбасекологія” зі сплати єдиного внеску за період з 01.01.2011 по 01.11.2011.

З розрахунку заборгованості ДП “Укрдонбасекологія”, визначеного у вимозі про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 на суму 1230680,56 грн., вбачається, що до складу заборгованості ДП “Укрдонбасекологія” включено заборгованість підприємства, яка виникла за період з 01.01.2008 по 01.11.2011. (а.с. 73-74)

У період з 01.01.2004 до 01.01.2011 порядок нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначався Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058.

ДП “Укрдонбасекологія” був зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а у подальшому зареєструвався у якості платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджено матеріалами справи та не оскаржується сторонами.

Однак, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є тотожніми поняттями. Порядок нарахування, обліку, сплати та стягнення вказаних внесків врегульовано різними законодавчими актами.

Зокрема, відповідно до ч.12 ст.20 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно ч.1 ст.106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Частиною 2 та 3 цієї статті передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Відповідно до п.п. 12 п. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI положення частин першої - дев'ятої ст.. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058 виключено.

Разом з цим, пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Тобто, з метою стягнення своєчасно несплаченої заборгованості ДП “Укрдонбасекологія” зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області має право винести вимогу про сплату боргу на підставі статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058.

Однак, вказані суми жодним чином не можуть бути включені до вимоги про сплату боргу, винесеної у відповідності до вимог ст. 25 Закону № 2464-VI.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ДП “Укрдонбасекологія” подано до Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області звітність про нарахування сум єдиного внеску за січень - вересень 2011 року, так як базовим звітним періодом для вказаного платника є календарний місяць.

Згідно вказаних звітів ДП “Укрдонбасекологія” самостійно визначено суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які підлягають перерахуванню до Пенсійного фонду України у строк до 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Зокрема, згідно звітів ДП “Укрдонбасекологія” повинно було сплатити єдиний внесок за січень 2011 року у сумі 25413,14 грн., за лютий 2011 року - 29772,95 грн., за березень 2011 року - 31289,16 грн., за квітень 2011 року - 30665,50 грн., за травень 2011 року - 32807,28 грн., за червень 2011 року - 31772,80 грн., за липень 2011 року - 32128,33 грн., за серпень 2011 року - 34467,13 грн. та за вересень 2011 року позивач мав сплатити до 20.10.2011 36008,25 грн. (а.с. 130-165)

Загальна сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, самостійно нарахована позивачем за вказаний період склала 283324,54 грн. (за даними відповідача у червні 2011 року сума єдиного внеску становить 31772,79 грн., а згідно даних звіту - 31772,80 грн.

За даними відповідача у серпні 2011 року відбулося часткове зменшення заборгованості з єдиного внеску за рахунок виплат допомоги з тимчасової непрацездатності на суму 45,48 грн. (а.с. 231)

Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області мало право винести вимоги про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 лише на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 283279,06 грн.

Згідно п.2 ч. 11 ст.25 Закону № 2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч. 10. ст.25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постанова правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 за № 994/18289, передбачено, що розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Крім того, ч. 16 ст. 25 вищезазначеного Закону передбачено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Доказів того, що у період з 01.01.2011 до 01.11.2011 Управлінням Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області виносились рішення про нарахування ДП “Укрдонбасекологія” штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідачем не надано.

За таких обставин суд приходить до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області безпідставно включено до вимоги про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 заборгованість ДП “Укрдонбасекологія” зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 835464,39 грн., штрафів у сумі 93607,59 грн. та пені на суму 18329,52 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до уваги докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Частиною 2 статті 11 КАС україни передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Позивач просив суд скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 на суму 535745,94 грн. страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, погашених станом на 04.12.2009.

Однак, під час розгляду справи суд прийшов до висновку про безпідставність включення Управлінням Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області до вимоги про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 заборгованість ДП “Укрдонбасекологія” зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 835464,39 грн., штрафів у сумі 93607,59 грн. та пені на суму 18329,52 грн., у зв'язку з тим, що вказані внески не можуть бути стягнуті за нормами Закону № 2464-VI.

За таких обставин, враховуючи очевидні порушення відповідачем норм чинного законодавства, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог ДП “Укрдонбасекологія” та прийняти рішення про скасування вимоги Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 в частині включення до неї страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 835464,39 грн., штрафів у сумі 93607,59 грн. та пені на суму 18329,52 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державного підприємства “Укрдонбасекологія” задовольнити.

Скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області про сплату боргу № Ю-54/10 від 04.11.2011 в частині включення до неї страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 835464,39 грн., штрафів у сумі 93607,59 грн. та пені на суму 18329,52 грн., а всього на суму 947401,50 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

СуддяОСОБА_3