233 № 233/1784/17
28 березня 2017 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В., за участі секретаря Франчук А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Костянтинівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту смерті,
Звернувшись до суду з заявою, ОСОБА_1 просить встановити факт смерті ОСОБА_2, посилаючись на те, що 19 січня 2017 року в м. Ясинувата Донецької області внаслідок церебрального атеросклерозу ІІІ степені померла його мати ОСОБА_2.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник заінтересованої особи Костянтинівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецької області, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився.
Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дійшов таких висновків.
У відповідності до ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України (ч.1). Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду (ч.2). Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню (ч.4).
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, яка відповідно до ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» взята на облік Управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, що підтверджується копією довідки від 17.11.2014 року за № 21425004837 (а.с.4).
Заявник є сином ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії І-НО №736568 від 28 березня 2017 року (а.с.5).
За твердженням заявника, 19 січня 2017 року в Україні в м. Ясиновата Донецької області померла його мати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 заявником надані:
- копія паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_2 (а.с.9);
- свідоцтво про смерть ОСОБА_2, видане 20.01.2017 року Ясинуватським міськрайонний відділом ЗАЦС (а.с.10);
- копія лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_2 № 15 від 19 січня 2017 року, видане Ясинуватською ЦРБ (а.с.11);
- копія довідки про причину смерті ОСОБА_2 за № 15 від 19.01.2017 року (а.с.12);
- копія чеків на організацію та проведення поховання ОСОБА_2 (а.с.12);
- довідка від 24.03.2017 року за № 368 про поховання ОСОБА_2 на кладовищі м. Ясинувата Донецької області (а.с.13);
- фототаблиця із зображенням могили ОСОБА_2 (а.с.14).
Даючи оцінку допустимості, таким доказам, як свідоцтво про смерть ОСОБА_2 та копії лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_2 №15 від19.01.2017 року, як документам, що видані органом та установою на тимчасово окупованій території України, суд керується ч.2 ст. 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Крім того, суд враховує норму статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якою встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом з тим, вирішуючи питання щодо оцінки вищезазначених доказів, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, зокрема «Loizidou v.Turkev», «Cyprus v.Turkev», а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v.the Republik of Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПО наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди маж бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті ОСОБА_2 для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника ОСОБА_1, суд, як виняток, приймає до уваги свідоцтво про смерть ОСОБА_2 від 19 січня 2017 року, копію лікарського свідоцтва про смерть №15 та оцінює їх в сукупності з фототаблицею могили ОСОБА_2, довідкою про поховання, та копіями чеків на оплату ритуальних послуг та вважає, що заявлені вимоги слід задовольнити, встановивши факт смерті ОСОБА_2, 19 січня 2017 року у м. Ясинувата Донецької області Україна, що надасть заявнику можливість отримати видане державним органом України свідоцтво про смерть матері.
Керуючись ст.257-1, ст. 259 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити, встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, померлої 19 січня 2017 року у м. Ясинувата Донецької області Україна.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Встановити строк для ознайомлення сторін з повним рішенням - 31 березня 2017 року, відклавши до цього строку складання повного рішення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: О.В. Каліуш