Постанова від 14.03.2017 по справі 359/1207/17

Справа № 359/1207/17

Провадження № 2-а/359/188/2017

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2017 року м. Бориспіль

Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Вознюка С.М.,

при секретарі Пугач Д.О.,

розглянувши в судовому засіданні без технічної фіксації в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про:

- визнання протиправною відмови Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області щодо проведення перерахунку та виплати їй пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія;

- зобов'язання Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії їй з 01 грудня 2015 року у розмірі 84 % від заробітку відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія, та із збереженням інших виплат, які входять до системи оплати праці державних службовців, з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум із збереженням 84 % нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.

В судове засідання позивач не з'явилася, однак надала письмову заяву в якій просила позов задовольнити в повному обсязі, розгляд справи проводити без її участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В своїх письмових запереченнях зазначив, що управлінням на законних підставах було відмовлено позивачеві в проведенні перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ перерахунок раніше призначеної пенсії не передбачено.

Вивчивши матеріали адміністративного позову та подані заперечення, суддя приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач з 28.02.2011 року перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному УПФ України Київської області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок роботи на державній службі, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 84 % від заробітку.

У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу державного службовця Державної фінансової інспекції в Київській області з 01 грудня 2015 року було збільшено, тому позивач звернулась до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09 грудня 2015 року.

Проте, 05.09.2016 року позивач отримала відмову Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області №8820/03 з вказівкою на те, що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.21).

Постановою Кабінету Міністрів України № 482 від 20.05.2009 року «Про деякі питання оплати праці працівників апаратів органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів, та інших органів, що фінансуються з бюджету» встановлено, що у разі коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів, що фінансуються з бюджету нижчий ніж визначений законом мінімальної заробітної плати, посадових оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.

Відповідно до ст. 37 вказаного Закону (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із ст. 37-1 вказаного Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п.5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України "Про держану службу", на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.

Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України "Про державну службу" умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною 1 ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Отже суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Підпунктом 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 11-20/66 від 15 серпня 2016 року, виданої ОСОБА_1 про те, що з 01 грудня 2015 року розмір посадового окладу державного службовця Державної фінансової інспекції в Київській області, а саме головного державного фінансового інспектора - 1723 грн. 00 коп.

У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак відмова відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, що зазначено у довідці № 11-20/66 від 15 серпня 2016 року, про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям є протиправною.

За таких обставин, суд вважає за необхідне позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 14, 19, 49, 69-74, 79, 86, 99-102, 104-107, 122-154, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 1 грудня 2015 року в розмірі 84 % від заробітку відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія.

Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованій та проживаючій за адресою: АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 1 грудня 2015 року у розмірі 84 % від заробітку відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія, виходячи із розміру заробітної плати, визначеного довідкою Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 11-20/66 від 15.08.2016 року, виданої Державною фінансовою інспекцією в Київській області, включивши в розмір заробітної плати за посадою головний державний фінансовий інспектор, з якої призначено пенсію для її перерахунку та виплати: суму посадового окладу в розмірі 1723 грн. 00 коп., суму надбавки за ранг (11 ранг) в розмірі 70 грн. 00 коп., суму надбавки за вислугу років (20%) в розмірі 358 грн. 60 коп., суму надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (43 %) в розмірі 925 грн. 19 коп., суму премії (910 %) в розмірі 15679 грн. 30 коп., з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум за період з 01.12.2015 року із збереженням 84 відсотків нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови суду виготовлено 19.03.2017 року.

Суддя Бориспільського міськрайонного суду

Київської області С.М.Вознюк