Постанова від 16.03.2017 по справі 752/2180/17

Справа № 752/2180/17

Провадження №: 2-а/752/184/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.03.2017 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

Головуючого судді Антонової Н.В., при секретарі Марченко А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві, стягувач ОСОБА_3, про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

30.01.2017 до Голосіївського районного суду м. Києва надійшла адміністративна позовна заява Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві, стягувач ОСОБА_3, про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу.

В обґрунтування позову зазначено, що постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Гречухи О.Я. від 05.12.2016 року на боржника Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у рамках виконавчого провадження № 52571695 накладено штраф у розмірі 3200,00 грн.

При цьому у мотивувальній частині постанови про накладення штрафу вказано, що перерахунок одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_3 проведено з порушенням ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як наслідок чого рішення суду не виконано.

Вважає постанову старшого державного виконавця Гречухи О.Я. незаконною, невмотивованою та такою, що підлягає скасуванню зважаючи на те, що нарахування одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС, здійснено на підставі рішення прийнятого Управлінням праці та соціального захисту населення Голосіївської РДА в м. Києві від 04.02.2015 року про перерахунок одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю у сумі 4050 грн., безпосередньо виконати рішення суду, а саме здійснити виплату одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_3 як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС Центр не має можливості через поважні причини - відсутність бюджетних призначень на вказані цілі. В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 16.09.2015 року було встановлено порядок реструктуризації фактичної заборгованості, що виникла станом на 01.01.2015 року за рішеннями судів, виконання яких гарантовано державою, а також за рішеннями Європейського суду з прав людини, прийнятими за наслідками розгляду справ проти України, шляхом часткового погашення у розмірі до 10% суми за зазначеними рішеннями та видачі на решту суми фінансових казначейських векселів строком обігу до семи років з відстроченням платежів за цією заборгованістю на два роки та відсотковою ставкою 3 % річних.

З огляду на викладене, позивач просив суд визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Гречухи О.Я. та скасувати постанову від 05.12.2016 року про накладення штрафу на Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у розмірі 3 200,00 грн. в рамках ВП № 52571695.

Представник боржника Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити з підстав викладених в позовній заяві. Зазначила, що при здійсненні перерахунку ОСОБА_3, як особі, яка стала інвалідом другої групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, одноразової компенсації за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю, у відповідності до положень ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за основу бралася мінімальна заробітна плата станом на червень 2000 року у сумі 90,00 грн., з урахуванням того, що група інвалідності ОСОБА_3 була встановлена у 2000 році. Додатково вказала, що державному виконавцю неодноразово надавалися пояснення щодо механізму здійснення перерахунку одноразової компенсації ОСОБА_3

Відповідач Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві в судове засідання свого представника не направив, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином.

Стягувач ОСОБА_3 в судовому засіданні вважав позовні вимоги необґрунтованими, а штраф таким, що накладений правомірно, з огляду на те, що рішення суду фактично залишається невиконаним вже близько 2,5 років. Крім того, зауважив, що Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат мало бути перевірено правильність нарахування йому одноразової компенсації на виконання судового рішення, що здійснено не було.

Суд, вислухавши в судовому засіданні пояснення боржника та стягувача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 17.09.2014 року та додатковою постановою від 25.09.2015 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, Управління по нарахуванню та виплаті Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню виплат про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії було задоволено частково та зобов'язано, зокрема, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню виплат здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3, як особі, яка стала інвалідом другої групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, одноразової компенсації за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю, у відповідності до положень ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2014 року, постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 17.09.2014 року та додаткову постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 25.09.2014 року залишено без змін.

На виконання судового рішення Голосіївським районним судом м. Києва видано 18.12.2014 року, зокрема, виконавчий лист № 752/20319/14-а про зобов'язання Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню виплат здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3, як особі, яка стала інвалідом другої групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, одноразової компенсації за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю, у відповідності до положень ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат.

Як вбачається з пояснень в судовому засіданні представника боржника, Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на виконання вищевказаного виконавчого листа № 752/20319/14-а від 18.12.2014 року, з урахуванням рішення Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської РДА в м. Києві про призначення одноразової грошової допомоги від 26.12.2014 року, було здійснено перерахунок одноразової компенсації ОСОБА_3, як особі, яка стала інвалідом другої групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та нараховано суму до виплати у розмірі 3765,00 грн.

Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 09.04.2015 року змінено спосіб виконання постанови Голосіївського районного суду м. Києва від 17.09.2014 року та додаткової постанови Голосіївського районного суду м. Києва від 25.09.2014 року шляхом зазначення про стягнення з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_3 одноразової компенсації за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю, обраховану у відповідності до положень ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат.

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Гречухи О.Я. про накладення штрафу від 05.12.2016 року на боржника Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат накладено штраф у розмір 3200 грн. за невиконання рішення суду та постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до ч.1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Як на підставу заявлених вимог та боржник посилається на те, що ним проведено перерахунок одноразової компенсації ОСОБА_3, як особі, яка стала інвалідом другої групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у відповідності до рішення Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської РДА в м. Києві про призначення одноразової грошової допомоги від 26.12.2014 року та ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Разом з тим, суд не може погодитися з вказаним твердженням боржника, з тих підстав, що у відповідності до ч. 7 статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір мінімальної заробітної плати для цілей ч. 1,2 ст. 48 вищевказаного Закону, тобто для виплати одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, визначається на момент виплати.

Вказаний висновок суду, зокрема, чітко вказаний у мотивувальній частині додаткової постанови Голосіївського районного суду м. Києва від 25.09.2015 року.

За таких обставини наявні обґрунтовані підстави вважати, що боржником було порушено вимоги ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при здійсненні перерахунку стягувачу одноразової компенсації за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю на виконання виконавчого листа № 752/20319/14-а від 18.12.2014 року у рамках ВП № 52571695, а тому, як обґрунтовано вказано у постанові про накладення штрафу від 05.12.2016 року, відсутні підстави вважати, що рішення суду боржником виконано.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог, зважаючи на те, що рішення суду боржником Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не виконано, перерахунок ОСОБА_3, як особі, яка стала інвалідом другої групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, одноразової компенсації за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю, у відповідності до положень ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проведено з порушенням частини 7 вказаної статті.

На підставі викладеного, керуючись ст. 74 ЗУ «Про виконавче провадження», ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 17, 71, 72, 94, 158-163, 167, 181, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну позовну заяву Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві, стягувач ОСОБА_3, про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування постанови про накладення штрафу - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Суддя Антонова Н.В.