Ухвала від 24.03.2017 по справі 712/360/15-а

Справа № 712/360/15-а

Провадження № 6/712/7/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2017 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого-судді Романенко В.А.

при секретарі Таран А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про відстрочення виконання судового рішення,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області звернулося до суду з заявою про відстрочення виконання судового рішення, посилаючись на те, що постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 09.02.2015 року по справі № 712/360/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позовні вимоги, залишено без задоволення.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2015 року за апеляційною скаргою ОСОБА_1 Управління зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 15 липня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно, з урахуванням фактично виплачених сум.

Управлінням в добровільному порядку здійснено перерахунок пенсії в сумі 2969,99 грн., що підтверджується протоколом від 15.05.2015 року.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з частиною другою статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду повинні виділятися бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.

Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.

Згідно з пунктами 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Рішення судів виконано органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

У зв'язку з тим, що на даний час кошти на вищезазначену бюджетну програму не виділяються, що не дає можливості Управлінню виконати рішення суду в повному обсязі просять відстрочити виконання рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2015 року по справі №712/360/15-а до 31 грудня 2017 року.

Сторони в судове засідання не викликалися.

Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 09 лютого 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити перерахунок пенсії - залишено без задоволення.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2015 року постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 09 лютого 2015 року скасовано та прийнято нове рішення.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії, у розмірах визначених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 15 липня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно.

Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсії за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 15 липня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно, з урахуванням фактично виплачених сум.

Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01 січня 2014 року по 14 липня 2014 року залишено без розгляду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 26 вересня 2016 року змінено спосіб та порядок виконання постанови Соснівського районного суду м. Черкаси, на підставі якої видано виконавчий лист від 29.10.2015 року № 712/360/15-а щодо зобов'язання УПФУ в м. Черкаси Черкаської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 15.07.2014 року по 02.08.2014 року включно, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену суму пенсії в розмірі 2969 грн. 00 коп.

Згідно з ч.1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Наведена норма КАС не містить конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового акта, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.

Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.

Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.

З огляду на те, що підставою відстрочки виконання постанови можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють або роблять неможливим її виконання у встановлені строки, на заявника покладається обов'язок доведення того, що виконання відповідного рішення суду обов'язково буде забезпечене в об'єктивній дійсності у вказані в заяві про відстрочення строки виконання рішення. Тобто, заявник повинен довести суду свою платоспроможність в подальшому.

Як вбачається з матеріалів справи, заява про відстрочення виконання постанови суду від 13.03.2017 року обґрунтована тим, що Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду повинні виділятися бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.

Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.

Згідно з пунктами 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Рішення судів виконано органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

У зв'язку з тим, що на даний час кошти на вищезазначену бюджетну програму не виділяються, що не дає можливості Управлінню виконати рішення суду в повному обсязі

На підтвердження обставин, що ускладнюють виконання судового рішення відповідачем надано протокол від 15.05.2015 року індивідуального перерахунку, інші докази відсутні.

Суд вказує, що вказані факти не є об'єктивними обставинами, що ускладнюють виконання рішення суду, а тому суд вважає, що у задоволенні заяви про відстрочку виконання судового рішення слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про відстрочення виконання судового рішення - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 5 днів з дня її проголошення, а у разі постановлення ухвали без участі особи, яка її оскаржує, протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.

Головуючий: