Постанова від 23.03.2017 по справі 344/13573/16-а

Справа № 344/13573/16-а

Провадження № 2-а/344/155/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2017 року Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого - судді Мелещенко Л.В.

секретаря - Мічути Т.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в місті Івано-Франківськ адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору,на стороні відповідача Приватне підприємство «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів, -

ВСТАНОВИВ:

20 жовтня 2016 року позивач Державна податкова інспекція у місті Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області звернувся до суду з позовом до відповідачів Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Приватне підприємство «Торгівельна фірма Капітал Інвест» про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що на підставі неправдивих даних щодо місцезнаходження Приватного підприємства «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» було здійснено внесення змін до установчих документів та державну реєстрацію Приватного підприємства «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» за адресою: АДРЕСА_1, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки за даною адресою підприємство не знаходиться. За таких обставин позивач просить скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Приватного підприємства «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» від 23 січня 2016 року, що стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

У судове засідання представник позивача не з'явилася, проте подано до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача, просила позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача 1 у судове засідання не прибув, проте до суду подано клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача 1, при постановленні рішення покладається на розсуд суду.

У судове засідання представник відповідача 2 не прибув, до суду подано клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача 2, також надано заперечення, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, про день та час слухання справи повідомлявся належним чином.

Частиною другої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Проте за клопотанням сторони та з урахуванням обставин у справі суд може відкласти її розгляд.

Клопотань про відкладення розгляду справи від представників відповідачів та представника третьої особи до суду не надходило.

Згідно частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

23 січня 2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис, відповідно до якого внесено зміни до установчих документів Приватного підприємства «Торгівельна фірма «Капітал Інвест», що стосуються, в тому числі, зміни місцезнаходження підприємства (а.с. 6-7).

В рамках забезпечення комплексу заходів щодо обліку платників податку, об'єктів оподаткування та з метою підтвердження юридичної адреси платника податків Державною податковою інспекцією у місті Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області було здійснено перевірку фактичного місця ведення підприємницької діяльності Приватного підприємства «Торгівельна фірма «Капітал Інвест», в результаті якої складений акт обстеження суб'єкта підприємницької діяльності № 17 від 08 червня 2016 року, яким зафіксовано відсутність даного підприємства за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 8).

Державною податковою інспекцією у місті Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області направлявся запит керівнику Товариства з обмеженою відповідальністю «Данея» ОСОБА_4 стосовно надання інформації про місцезнаходження Приватного підприємства «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» (а.с. 9).

При цьому керівник Товариства з обмеженою відповідальністю «Данея» ОСОБА_4як власник приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, заперечив наявність факту місцезнаходження Приватного підприємства «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» за будь-якими договорами на дане приміщення (а.с. 10).

Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-промислове підприємство «Універсал» надало відповідь Державній податковій інспекції у місті Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, заперечивши відносини оренди на приміщення за адресою: АДРЕСА_1 з Приватним підприємством «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» (а.с.11).

Приватним вищим навчальним закладом «Галицька Академія» надано відповідь про те, що Приватне підприємство «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» ніколи не укладав будь-яких договорів з даним вузом та ніколи не знаходилося на території вузу за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 12).

ОСОБА_5, менеджером відділу оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «555-ІФ", розташованого за адресою: АДРЕСА_1, надано пояснення про те, що Приватне підприємство «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» у даному приміщенні не знаходиться, не орендує (а.с. 13).

Згідно частини другої статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (в редакції зі змінами з 01 січня 2016 року), державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 9 вказаного Закону, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, місцезнаходження юридичної особи.

Як слідує з пункту 1 частини четвертої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи, зокрема, заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

Статтею 93 Цивільного кодексу України передбачено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Статтею 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» врегульований порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій.

Державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації (частина перша статті 25 зазначеного Закону).

Згідно частини другої статті 25, порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.

Статтею 27 цього Закону передбачені підстави для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, до яких, зокрема, належать: 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі

У статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» викладені підстави для відмови у державній реєстрації.

Таким чином, зі змісту даних норм не вбачається такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місця знаходження юридичної особи за вказаною нею ж юридичною адресою.

Це дає підстави суду дійти висновку про відсутність порушень державного реєстратора при проведенні державної реєстрації змін до установчих документів Приватного підприємства «Торгівельна фірма «Капітал Інвест». Разом з тим, державний реєстратор вніс до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, а тому відомості, надані юридичною особою, як встановлено позивачем, та підтверджується матеріалами справи, є недостовірними.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на підставі неправдивих даних щодо місцезнаходження третьої особи було проведено внесення змін до установчих документів та державну реєстрацію Приватного підприємства «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» за адресою: АДРЕСА_1, що не відповідає нормам Цивільного кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Внаслідок вищезазначеного позивач позбавлений можливості виконувати функції стосовно належного обліку зазначеного підприємства, контрольно-перевірочної роботи, оскільки відомостей про фактичну адресу третьою особою до контролюючих органів не подавалось.

Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України передбачено право контролюючих органів в установленому порядку на звернення до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Аналогічну правову позицію висловив і Вищий адміністративний суд України у постанові від 13 квітня 2016 року у справі № К/800/38990/15.

Судом встановлено, що станом на час звернення до суду реєстраційна справа не була знята з обліку органу проведення державної реєстрації, до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради не передавалась.

За статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», реєстраційна справа формується в паперовій та електронній формі після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця. Реєстраційна справа має реєстраційний номер, що присвоюється при внесенні до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця. Реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб'єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи - підприємця: щодо юридичної особи (крім громадського формування) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях. Суб'єкт державної реєстрації, який провів реєстраційну дію, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи, подані для проведення реєстрації, відповідному суб'єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи. Порядок формування та зберігання реєстраційних справ визначається Міністерством юстиції України.

Згідно пункту 6.1 Порядку зберігання та пересилання реєстраційних справ юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10 лютого 2012 року № 238/5 (Наказ втратив чинність згідно з наказом Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року № 3267/5), діючого на час проведення державної реєстрації, підставою для передачі реєстраційних справ до іншого органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, є: реєстраційна дія, проведена державним реєстратором, що пов'язана зі зміною місцезнаходження юридичної особи, зміною місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

За пунктом 6.2 вказаного Порядку, за наявності підстави, що передбачена абзацом другим пункту 6.1 цього розділу, передача реєстраційних справ здійснюється державним реєстратором протягом десяти робочих днів з дати настання визначеної події поштовим відправленням за описом разом з актом прийому-передачі реєстраційної справи на зберігання до іншого органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (додаток 6), який складається у двох примірниках, по одному для державних реєстраторів.

Проте, як вбачається з Державного реєстру, місцезнаходження реєстраційної справи - Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Виходячи з вищевикладеного, суд, оцінивши докази, надані сторонами у справі, їх належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що в ході розгляду справи представником позивача доведені ті обставини, на які посилається як на підстави позовних вимог, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, відповідно до статті 67 Податкового кодексу України, статей 6, 9, 17, 25, 26, 27, 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», керуючись статтями 2, 6-14, 17, 18, 71, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору,на стороні відповідача Приватне підприємство «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів задовольнити у повному обсязі.

Скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Приватного підприємства «Торгівельна фірма «Капітал Інвест» від 23 січня 2016 року, що стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у випадку застосування частини третьої статті 160Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Л.В. Мелещенко